Προς το περιεχόμενο

Καποιες αιρετικες αληθειες γυρω απο τη μουσικη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ορος, ναι. Σαν μουσικο ιδιωμα, σαφως και οχι.

Φανκ, ως γνωστον, ειν...

Μα τι λεω, ειναι ανιση η "μαχη" (ξαναδες το "3")  :)

 

Παντως ενταξει δεν ακουω σοουλ.

Μαλλον εχεις δικιο.  :)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν ορος, ναι. Σαν μουσικο ιδιωμα, σαφως και οχι.

Φανκ, ως γνωστον, ειν...

Μα τι λεω, ειναι ανιση η "μαχη" (ξαναδες το "3")  :)

 

Παντως ενταξει δεν ακουω σοουλ.

Μαλλον εχεις δικιο.  :)

 

ενα εξαιρετικο βιβλιο ειναι αυτο

 

http://www.amazon.com/Sweet-Soul-Music-Southern-Freedom/dp/0316332739

 

παρτο,θα καταλαβεις σιγουρα αφου το διαβασεις οτι η σοουλ μουσικη ειναι ισως η σπουδαιοτερη λαϊκη μουσικη του 20ου αιωνα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soul δεν ακουω.

Για Rhythm 'n' Blues τρελαινομαι.

Τωρα γιατι το βιβλιο που λες αυτα τα αναφερει μαζι πραγματικα δεν καταλαβα (ενταξει για γκοσπελ το καταλαβαινω...).

 

Βασικα η μονη soul που εχω ακουσει ειναι καμια 10ρια cds του στυλ "soul collection" που βρισκονται στην δισκοθηκη του πατερα μου, καθως και καποια απο παλια τευχη του περιοδικου Jazz&Τζαζ. (Βινυλιο δεν ξερω να βαλω να παιξει, παρεμπιπτοντως, ναι εδω πυρα καλοδεχουμενα :)).

Συνεπως εγω το εχω παρει στραβα... αλλα 15 cds δεν περιεχουν και λιγα τραγουδια, γαμωτο μου...

Ισως να μην ειναι αντιπροσωπευτικα (αν και δεν νομιζω, μιας και προσφατα διαβαζοντας ενα αρθρο για τα κινηματα ισοτητας των μαυρων το '60 ειδα να γραφει μεσες-ακρες οτι "η σοουλ δεν ηταν παρα μια ανωδυνη γλυκερη μουσικη σε αντιθεση με την επαναστατικη φανκ κλπ", ακριβως αυτο που ειχα ακουσει κι εγω (και νομιζα ως σημερα(?)).

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τον προλογο βλεπω αυτο που ηδη ηξερα, δηλαδη οτι η soul ουτε λιγο ουτε πολυ προερχεται απο την gospel, αφου αυτη επηρρεαστηκε απο το R 'n B (και τι δεν επηρρεαστηκε απο αυτο, οχι, πες μου!!!  :)). Τελοσπαντων. Αποδεχομαι το ανεπαρκεστατο/ μπακαλικο των γνωσεων μου περι σοουλ. (παντως λευκη και μαυρη μουσικη δεν υπαρχει και μαλλον θα πρεπει να περιμενω για μια συζητηση κατα την επομενη μπυροποσια μιας και πληκτρολογω βασανιστικα αργα...

 

Φιλικα ε?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

1)Εχω βαρεθει να πηγαινω σε 'ροκ' bars & ν'ακουω τις ιδιες κλαψιαρικες '70's βλακειες.

2)Θελω να γεμισει η Αθηνα με bars που να παιζουν Revolting Cocks,Finitribe,Nitzer Ebb & Frontline Assembly.& μαλιστα να γουσταρουν τρελα & οι γκομενες(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΟΤΘΙΣΕΣ!!!).

3)Η κιθαρα ειναι ενα πολυ ωραιο οργανο.Οι κιθαριστες ειναι απαραδεκτοι.

4)Δε μ'ενδιαφερει αν αυτο που παιζω η ακουω ειναι τεχνη η μουσικη!Τ'ακουω γιατι μ'αρεσει,γιατι ειμαι κακιτεχνης η σχιζοφρενης.Γκεγκε;

5)ΔΕ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΟΙ IRON MAIDEN, ZEPPELIN, PURPLE,LENNON & ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ!& ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ.ΑΝ ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ, ΔΕ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ!!!!!

6)Αν καποιος διαφωνει με το παραπανω ας ακουει μονο μουσικη των Νεατερνταλ & Αυστραλοπιθηκων μιας & αυτοι προηγηθηκαν ΟΛΩΝ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 

Η φωνή της αοιδού δεν έχει τίποτα να ζηλέψει, και πιθανώς είναι αρκετά καλύτερη, από πολλές άλλες που έχουν το τραγουδήσει το εν λόγω άσμα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.η φωνη της τζουλιας στο παραπανω κλιπακι ειναι φισκα στο autotune...

 

2.η τσοντα της τζουλιας ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ autotune...χειροτερα μυξοφαλτσονιαουροψευτοακαυλοσαλιαρισματα δεν εχω ακουσει...επισης ειναι μπαζο!

 

3.η ντουβλη ειναι χειροτερο μπαζο αλλα εβγαζε μια κ***α(στην δικια της τσοντα!)...

 

4.η σοουλ ΕΙΝΑΙ η κορυφαια λαικη μουσικη του 20ου αιωνα!

 

5.rythym&blues=soul...ενα και το αυτο...

 

6.ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ βασιλιας ηταν ο Little Richard

 

12. Το μπλουζ δεν προερχεται απο την Αφρικη. Προερχεται απο τον τροπο με τον οποιο οι ανθρωποι της Αμερικης που προερχονταν απο την Αφρικη τραγουδουσαν την βορειοδυτικη ευρωπαικη μουσικη. Εξ'ου και γιατι ο Ιρλανδοι π.χ. εχουν μεγαλη μπλουζ παραδοση.

 

 

 

7.αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ!

 

 

 

 

Ali Farka Touré with Ry Cooder - Goye Kur

 

ψαξου...

 

καλη χρονια σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

1. Εκεί που τελειώνει η κλασσική παιδεία (και γενικότερα η καλλιτεχνική παιδεία) αρχίζει η υψηλή κουλτούρα και ο πειραματισμός. Και μάλιστα όσο λιγότερη καλλιτεχνική παιδεία έχεις τόσο πιο... γρήγορα πας στον πειραματισμό.

 

2. Συνέχεια του (1): στον πειραματισμό όλα επιτρέπονται άρα δεν μπορείς να δεχτεις και κριτική. Δεν θέλω όμως άλλο πειραματισμό, μπορείτε να μου δώσετε 10 Νίκους Κυπουργούς;

 

3. Όλοι οι συνθέτες μετά τον Μπαχ απλά ερμηνεύουν την κληρονομιά που μας άφησε.

 

4. Μεγάλος συνθέτης είναι αυτός που με πέντε νότες στη σειρά σε κάνει να συγκινηθείς. Ο Χατζηδάκις και ο Γιάννης Σπανός είναι στα δικά μου αυτιά τα κλασικότερα παραδείγματα.

 

5. Και βέβαια όποιος δεν μπορεί να τραγουδησει απλά... ερμηνεύει. Κρεμάει και μια κιθάρα και...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου