Προς το περιεχόμενο

Αλλη μια κατασκευή Project Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεω και γω σιγα σιγα να ξεκινησω να φτιαχνω ενα δωματιο για control room.

στην δικη μου περιπτωση δεν εχω προβλημα με γειτονες μιας και ειμαι σε μονοκατοικια , οποτε η ηχομονωση δεν με ενδιαφερει. αυτο που θελω κυριως ειναι να ρυθμισω τις ανακλασεις και οτι αλλο χρειαζεται για να ακουω το κατα δυναμη σωστα. το δωματιο ειναι στραβο απο μονο του..βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτη η μικρη αποκλιση ειναι καλη η απλα αδιαφορη για τα στασιμα.

 

το μηκος του δωματιου απο την κατω μερια ειναι 4.82 ενω απο πανω 5 μετρα

επισης στο πλατος απο την μια ειναι 2.90 ενω απο την αλλη 3.20

μην σας μπερδεψουν τα νουμερα στο σχεδιο γιατι υπαρχουν και 2 κολονες στο δωματιο απο την πανω μερια.

 

αργοτερα θα ανεβασω και καποιες φωτογραφιες του χωρου διοτι υπαρχει μια κολονα τερμα δεξια του δωματιου πανω στο ταβανι η οποια δεν μπορει να φανει στο σχεδιο.

domatio_1.thumb.JPG.756f5ad0f22e50d9285b1681bfbb7c07.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις κάποια βασικα πράγματα πριν κατασκευάσεις το οτιδήποτε και να ακολουθήσεις κάποιους βασικούς κανόνες.

Όπως τους λόγους για την ιδανική σχέση Υψους-Μήκους-Πλάτους του δωματίου και επίσης την συμμετρία του δωματίου ως προς ''την θέση ακρόασης''. Τώρα ως προς την ακουστική, αυτό εξαρτάται και απο άλλα πράγματα. Εξαρτάται καταρχήν απο το πόσος χώρος θα μείνει, απο τις επεμβάσεις που ίσως χρειαστεί να κάνεις λόγω τον παραπάνω κ.α.

 

Πρέπει να επιλέξεις το πού θα είναι η θέση ακρόασης βαση των παραπάνω και βάση την συνθηκών που το επιτρέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις κάποια βασικα πράγματα πριν κατασκευάσεις το οτιδήποτε και να ακολουθήσεις κάποιους βασικούς κανόνες.

Όπως τους λόγους για την ιδανική σχέση Υψους-Μήκους-Πλάτους του δωματίου και επίσης την συμμετρία του δωματίου ως προς ''την θέση ακρόασης''.

Εχουμε προτεινομενη βιβλιογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Αν και μπορεί να έχεις βρει ή να είναι πιά αργά εγώ στο στέλνω  :)

http://www.amazon.com/Home-Recording-Studio-Build-Like/dp/1598630342

 

Το συγκεκριμένο το έχω κατεβάσει σε pdf,οπότε αν το θες ή όποιος άλλος...  ;)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιδια εχω ενα καταπληκτικο βιβλιο του michael paul stavrou πως μπορω να το "μοιραστω" μαζι σας?

  ειναι "οκ" να το βαλω στα συννημενα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι οκ.

 

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν είναι οκ. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στο φόρουμ, αλλά γενικά δεν τηρούνται οπότε κάνεις ό,τι γουστάρεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αν ειναι καποιος να μοιραστει καποιο ηλεκτρονικο εγγραφο καλυτερα να προηγηθει συνεννοηση μεσω προσωπικου μηνυματος ετσι ωστε να μεσολαβει ο server του mail και οχι του noiz,ετσι εστω και η παραμικρη παραβαση δικαιωματων δεν προκειται να φορτωθει στο noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου