Προς το περιεχόμενο

Μια καλή αρχή με Freeware (VST)...


Maxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτο:

http://www.evmsynths.com/free.htm

 

Εκεί που λέει Grand piano v1.1. Πάρε και το Ultrasοnique από πάνω. Τρομερό για Pads. Και τα 2 είναι πάρα πολύ καλά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά ανακάλυψα αυτό:

 

http://www.ugoaudio.com/ και επιλέξτε το Texture

 

Τρομερό! δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Συχνά έχω πέσει σε συζήτηση να γίνετε λόγος για το πόσο ωραίο είναι το Reason και το F loops' date=' και πόσο καλή ιδέα είναι να τα έχεις όλα σε ένα πακέτο software και να μην χρειάζεται να δίνεις επιπλέον λεφτά για άλλα VSTiΆs η VSTΆs εφφε.

Αναφέρομαι σε αρχάριους που μόλις δουν τι πραγματικά συμβαίνει και πάνε σε κάποιον sequencer της προκοπής, ανακαλύπτουν πόσο ελλιπές ήταν το software που χρησιμοποιούσαν πριν, ελλιπές και σε δυνατότητες και σε λειτουργικότητα, και φυσικά στην ποιότητα του ήχου.

 

Με λίγα λόγια, τα synths του Reason είναι χειρότερα από το μέσο freeware soft synth.

(το FL δεν το αναφέρω καν), ο sequencer του κι αν είναι ελλιπής! Μεγαλύτερο μέλημα της εταιρίας, είναι η έλλειψη δυνατότητας ηχογράφησης, επίσης το ότι δεν σου δίνει την δυνατότητα score editing καθιστά σαφές ότι αυτό το πρόγραμμα μόνο για μουσικούς δεν είναι, τα άρθρα που αναφέρουν δημιουργούς οι οποίοι χρησιμοποιούν το τάδε πρόγραμμα είναι καθαρά για διαφημιστικούς σκοπούς

.

Για να μην πολυλογώ, θέλω να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα, δεν αξίζει τον κόπο, και φυσικά, δεν αξίζει χρήμα...

 

Αγοράζοντας έναν φθηνό σχετικά sequencer (όπως το Cubase SL η SE), εχουμε έναν sequencer με τα όλα του, ο οποίος θα μας χρησιμεύσει σε πολλά περισσότερα πέρα απ το μπλιμπλίκι των “softstudios” όπως τα αποκαλούν, και οι δυνατότητες που δίνουν αυτά τα πακέτα καλύπτουν ακόμα και επαγγελματία, πόσο μάλλον κάποιον ο οποίος θέλει απλά να φτιάξει μουσική ερασιτεχνικά.

 

Με τα VST τι γίνετε? Εδώ θέλω να καταλήξω, η τεχνολογία VST είναι η ποιο διαδεδομένη, και στο ίντερνετ έχουμε στην διάθεση μας πληθώρα από δωρεάν VST effects και VST instruments, απο τα οποία μερικά είναι ικανά να τα βάλουν με τα καλύτερα ακριβά προγράμματα, όποτε το μόνο που χρειάζεται ένας αρχάριος είναι μια καλή βάση, έναν sequencer, το οποίο είναι και το μόνο που θα αγοράσει από software.

 

Οπότε έχουμε και λέμε...

 

[/quote']

 

Πήρε φόρα και άρχισες να λές , να λές , να λές και οποιον πάρει ο χάρος.

 

Και εγώ φίλε μου χρήστης του Ableton Live που σε πολλά το θεωρώ πολύ καλύτερο απο το Cubase. Kαι στο Cubase, FL , Reason 2.5 έχω δουλέψει κάποια φεγγάρια . Αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να λέω ανοησίες οτι το Reason και το FL είναι μάπα. Μήπως ο sampler του Reason ΝΝ-ΧΤ δεν θεωρείται ένα απο τους καλύτερους της αγοράς? Μήπως to synth του REASON Malstrom δεν θεωρείται ένας απο τους πρωτοπόρους στο GRAINTABLE SYNTHESIS?

 

Συμφωνω οτι είναι αδύναμο στο τομέα sequencing αλλά σε καμία περίπτωση μάπα. Και ας μην ξεχνάμε πόσο κοστίζει , γιατι η τσέπη οσο να ειναι πονάει με την εξωφρενική τιμή του CUBASE . Και ειδικά στο τομέα ευχριστία του CUBASE το κουδουνάκι χτυπάει προειδοποιητικά .

 

Kαι φυσικά υπάρχει τρόπος να δουλέψεις VST στο REASON (πλην της λύσης REWIRE) κλασική περίπτωση ΜΙDI Routing. Έλεος ας μην τα θέλουμε όλα έτοιμα στο πιάτο. Ας κουνήσουμε και εμείς το δαχτυλάκι μας.

 

Και ας μην μιλήσω για FL γιατί εκεί είναι που θα γίνει σφαγή.....

 

Όσο για τα freeware VST τέλεια είναι για την απουσία του κόστους. Τώρα για το πόσο είναι καλύτερα απο τα commercial , αυτο σηκώνει πολύ κουβέντα, σίγουρα όμως είναι εξαιρετικά χρήσιμα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το reason μεσο rewire σαν βοηθητικο sequencer μπορει να γινει ανετα το "δεξι χερι" καθε δημιουργου! Μπορει να μην εχει τους καλυτερους ηχους αλλα εχει μεγαλη βιβλιοθηκη απο presets και επεκτασεων(refills) και με πολλες δυνατοτητες στην επεξεργασια του ηχου.

ειναι ενα αξιολογο εργαλειο και κατι παραπανω απο vst!

I T R O S I S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εγώ πάντως κάνω την δουλειά πανεύκολα και άψογα με το FL STUDIO7. Θα ήταν ωραίο πάντως, να μπορούσες να γράψεις από πάνω στον sequencer...

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ένα ωραίο free πιάνο που βρήκα είναι εδώ: http://www.tascam.com/details;8,7,51.html

 

Προς το τέλος της σελίδας, εκεί που λέει GIGA Continuous Velocity Piano (μην τρομάζετε, δε χρειάζεται GVI :) )...πολύ καλός ήχος για freeware και αρκετά "σκοτεινός" τόνος, ρίξτε του μια αυτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα freeware VST τέλεια είναι για την απουσία του κόστους. Τώρα για το πόσο είναι καλύτερα απο τα commercial ' date=' αυτο σηκώνει πολύ κουβέντα, σίγουρα όμως είναι εξαιρετικά χρήσιμα.[/quote']

 

Ευχαρίστως να γίνει, να σου παραθέσω όποτε θες 10 τσαμπέ, που είναι πολύ καλύτερα από την πλειοψηφία των εμπορικών (synth1, polyiblit, glitch, lazysnake, karma, kjaerhus free bundle, simulanalog, antress free κτλ κτλ). Βέβαια αν μου πετάξεις vst των > 300¤ εντάξει, το παιχνίδι θα έχει κριθεί πριν την έναρξή του, μόνο και μόνο από το ψυχολογικό της τιμής.... :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένας αξιόλογος ανταγωνιστής freeware για το FM8 ή του Octopus VST ?

 

Πάντως δεν θεωρώ κανένα freeware οτι μπορεί να ανταγωνιστεί ένα commercial. Αυτά που αναφέρεις δεν μπορουν ανταγωνιστούν ουτε τα εμπορικά των 150 ευρώ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κάνω την δουλειά πανεύκολα και άψογα με το FL STUDIO7. Θα ήταν ωραίο πάντως' date=' να μπορούσες να γράψεις από πάνω στον sequencer...[/quote']

 

Τι εννοείς ?

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου