Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Standard with fender deville 212


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε σήμερα το καινούριο ταυράκι μου και έγραψα λίγο να δω πως ακούγεται στο μικρόφωνο,και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.κυρίως acdc είναι και κάτι άλλα.

 

Με ενισχυτή τον fender deville 212 60w

 

Μέχρι στιγμής έπαιζα κυρίως με les paul..

Η sg λοιπόν είναι πολύ πιο ξεκούραστη..

Στα ρυθμικά ροκ κομμάτια μ'αρέσει περισσότερο καθώς είναι πιο ξερή και άγρια..

Αλλά στα solo νομίζω οτι υστερεί αρκετά καθώς η les paul είναι πιο γλυκιά και ζεστή.

Επίσης ο neck μαγνήτης μου φαίνεται κάπως αδύναμος.

 

Συγχωρήστε τα προβλήματα στο παίξιμο.  ;)

Untitled_222.mp3

DSC_4115.thumb.JPG.17eace1d5d65673a401983ba51186b70.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να πω πως ειναι τρομερα ασχημο το παιξιμο σου.. :)

 

Και εγω προσφατα σχετικα πηρα μια SG standard...και σαν να μου ξεκουρδιζε μονιμα...μεχρι ενας φιλος να μου πει οτι οταν περνας απο μια αλλη κιθαρα σε μια Gibson...ακουγεσαι ξεκουρδιστος διοτι "πιεζεις πολυ... περισσότερο αποτι χρειάζεται" και πλεον δεν ξεκουρδιζεται καθολου...!!

 

εν το μεταξι, ποσταρω ενα review που ειχα κάνει για το site μου..για καποιον που μπορει να ενδιαφέρεται για SG Standard...

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εμαθα να παιζω σε SG την συμπαθω παρα πολυ, εχω τη δικια μου 20 χρονια. Ειναι η πιο βολικη κιθαρα που εχω παιξει. Βολικη γεφυρα για να ακουμπας το χερι σου, λεπτο σωμα, 22 ταστα αμεσα προσβασιμα και ξεχωριστα vol/tone controls. Οντως εχει διαφορα στον ηχο απο τη Les Paul, αυτο ειναι καλο γιατι αν ολες οι Gibson με διπλους και μαονι ειχαν τον ιδιο ηχο δε θα ειχαν λογο υπαρξης.

 

Στη δικια μου ο stock neck μαγνητης δεν ειναι αδυναμος, εχει πολυ παχυ καπως μουντο ηχο που μου αρεσει πολυ. Θα συμφωνησω σε πολυ γενικα πλαισια οτι η Les Paul εχει πιο γλυκο ηχο αλλα το μεγαλο πλεονεκτημα της LP ειναι ο ογκος που εχει ο ηχος της που δεν τον εχει καμμια αλλη κιθαρα. Για μενα η LP λογω ογκου ειναι η απολυτη metal κιθαρα ή τελος παντων οποιουδηποτε σκληρου μουσικου ειδους.

 

Το να εχεις και LP και SG μονο καλο ειναι. Γενικα ειναι καλο να εχεις διαφορετικες κιθαρες, καπου θα τις χρησιμοποιησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ηλεκτρικά έχει αυτή τη πλακέτα,που μέχρι τώρα είχα δει μόνο σε κάποιες studio..Κάποιοι πιστεύουν οτι μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τον ήχο και τις ξηλωνουν..

Η ποιότητα κατασκευής πάντως δεν είναι ιδιαίτερα προσεγμένη..Θα έλεγα οτι δεν είναι στα επίπεδα Gibson les paul standard.Πιο πολύ σε les paul studio φέρνει.

gibson_sg.thumb.jpg.a7e649966173e1b49f7f5362c719a5d4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά άλλαξα τα ηλεκτρικά! Το μυαλό μου δεν άντεχε το pcb.Το βράδυ έβλεπα εφιάλτες με πλακέτες.  ;D ;D ;D

και έβαλα και 500άρια volume.τα στοκ που είχε ήταν 300k στο λαιμό και 250 στη γέφυρα με 500άρια tones.

Επίσης έβαλα έναν angus young signature στο bridge,που μου είχε ξεμείνει απο παλιότερο project.

Μπορώ να πω οτι ο ήχος είναι πολύ καλύτερος τώρα με περισσότερο bite και πιο πολλά πρίμα.

 

Ακολουθούν 2 δείγματα μετά τη αλλαγή με marshall με τον bridge.

tnt.mp3

highway_to_hell.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου