Προς το περιεχόμενο

Πανόραμα μαγνητών μπάσου ..... άντε και κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα να δεις που ειναι χρησιμος τελικα αυτος ο μοντουλατορας ;D

 

Ευχαριστουμε!!!!! :-*

 

Φιλος, δεν παιζεται ο Κωστας (Οδιος) σε κανενα γηπεδο και με κανενα συστημα.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάτε το βασικότερο (όχι, δεν θα πω πάλι για δάχτυλα):

Αν ο μαγνήτης ακούγεται στα αυτιά σας καλά και σας κάνει ευτυχείς, είναι ένας καλός μαγνήτης.

 

Αν και κατά καιρούς γράφεις διάφορα που δεν συμφωνώ, αυτό είναι το βασικότερο κριτήριο για έναν μαγνήτη! Εύγε και για την δημιουργία της λίστας, αλλά και για τα επιμέρους στοιχεία κατασκευής των μαγνητών.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

 

Η λίστα, συνεχώς ανανεούμενη (ήδη έχουν προστεθεί 3-4), υπάρχει και στο αντίστοιχο Αγγλικό μπασοφόρουμ.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι scatterwound (τυχαία τυλίγματα). Αυτό (απ’ όσο) ξέρω, γίνεται μόνο όταν είναι στο χέρι. Scatterwound μπορεί να είναι γιατί ο Jo ήταν ντίρλα όταν τύλιγε ή τον τύλιξε (τον μαγνήτη) ο πεντάχρονος γιός του όσο ο Jo έπαιζε χαρτιά η βιαζόταν να πάει στο ροντέο να δαμάσει την Annabelle και τύλιγε όπου λάχει. Πάντως η τυχαία τοποθέτηση παίζει ρόλο και στην απόδοση του ήχου που γίνεται ……τυχαία από μαγνήτη σε μαγνήτη και όχι συνεπής όπως στους μηχανικά τυλιγμένους. Εμένα μου αρέσει να είναι scatter.

 

Η επίδραση του scatterwound δεν είναι τόσο η τυχαιότητα. Αυτό που επιδρά περισσότερο είναι αυτό:

 

When a coil is scatterwound, the wire isn't as close or even, layer on layer, as with a machine and this lowers the distributed capacitance that exists between the turns of the wire. Lower capacitance allows more top end through, the resonant peak increases slightly and the pickup has a flatter frequency response across its range. The result is a clearer, more open sound that has the impression of being louder purely by the amount of extra detail and dynamics present.
(https://bareknucklepickups.co.uk/main/faq.php)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίδραση του scatterwound δεν είναι τόσο η τυχαιότητα. Αυτό που επιδρά περισσότερο είναι αυτό:

(https://bareknucklepickups.co.uk/main/faq.php)

Ναι, εντάξει, το χω δει και χιούμορ (?) έκανα.

Ωραία διατυπωμένο αλλά όπως καταλαβαίνεις και εσύ δεν με ψήνει με τίποτα το (αναπόδεικτο) επιχείρημά του.

Επιμένω όμως να προτιμώ τους scatterwound. Χωρίς να λέω ότι απαραίτητα θα τους καταλάβαινα σε τυφλή δοκιμή.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβώς αντίθετο: μου φαίνεται απόλυτα λογικό, βασίζεται σε πράγματα που ισχύουν (όλα εκτός από το "flatter frequency response" που δεν το καταλαβαίνω), και η απόδειξή του δεν μου φαίνεται δύσκολη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με αφορμή το thread http://www.noiz.gr/index.php?topic=195919.0 που δημιουργήθηκε ως αφορμή το παρόν thread (recursive computing ;D), να ευχαριστήσω αυτούς που με ευχαριστούν και να επισυνάψω την ανανεωμένη λίστα όπως αυτή έχει διαμορφωθεί μετά από συμβολή μελών στο προαναφερθέν φόρουμ του εξωτερικού (εξ ου και τα Αγγλικανικά μου σχόλια).

 

Νομίζω ότι έχει φτάσει τους 79 κατασκευαστές.

 

Και ούτε ένας από αυτούς δεν συνιστά skip.

Panorama_of_Bass_pups_manufacturers.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου