Προς το περιεχόμενο

Hardware Sampler ερωτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλά ναι Μανώλη, για κάποιον που έχει εμπειρία τα hardware μπορούν να είναι χρήσιμα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως μάλλον δεν είναι...

Δεν μπορώ να το γνωρίζω. Ο ενδιαφερόμενος γνωρίζει καλύτερα.

 

Συνονόματε, προσωπικά δε διακρίνω συνειδητή επιλογή ενός Hardware, αλλά περισσότερο ένα προβληματισμό του τύπου να χαμε να λέγαμε.

Επίσης.

 

Δεν βρίσκω πάντως λογικό το να ξεκινήσεις από εκεί, εκτός αν αγοράσεις κάτι πραγματικά καλό και σύγχρονο, πχ

http://www.thomann.de/gr/akai_mpc2500.htm

ώστε να δουλέψεις με αυτό. Αλλά εν έτη 2012 να δουλεύεις με (generic) ψηφιακή τεχνολογία του 1986, έ είναι λίγο παράξενο. 

Εξαρτάται τι θέλει και τι μπορεί να ακούσεις ο καθένας.

 

Το μεγάλο πρόβλημα με τα παλιότερα μηχανήματα δεν είμαι μόνο οι χρόνοι φόρτωσης, αλλά και τα αποθηκευτικά μέσα. Φαντάσου στην εποχή των SSD HDDs να παλεύεις με SCSI drives στην καλύτερη και με δισκέτες στη χειρότερη. Τουλάχιστον τα SP Roland που πρότεινα χρησιμοποιούν κάρτες SD που είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες και αρκετά φθηνές. ;)

Γενικά όσοι χρησιμοποιούν αυτά τα μηχανήματα: α) δεν τα απέκτησαν χθες, β) έχουν τα απαραίτητα περιφερειακά τους και γ) το βασικότερο τα χρησιμοποιούν συνειδητά. Γνωρίζουν πάρα πολύ καλά τι θέλουν από αυτά.

 

Και μην ξεχνάμε την ουσία, τα όποια μηχανήματα, από μόνα τους δεν παράγουν μουσική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μανο ισως σου φανει περιεργο αλλα δεν απολαμβανουν ολοι να γραφουν σε software.

Ναι εχω DAW αλλα προσπαθω κομματι κομματι να δημιουργησω ενα hardware studio, αν μπορουσα να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μονο για το sequencing θα το εκανα.

 

Στο πλαισιο του γενικοτερου πλανου (και ειναι ενα που κραταει καιρο ομολογουμενως) αγορασα παλι ολα τα synth μου, και σκεφτομαι μηπως μπορω να δημιουργησω κι αλλες hardware συνθηκες, το προβλημα ειναι πως δεν εχω ιδεα απο samplers οποτε και οι ερωτησεις μου εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι σε συνθήκες «έμπνευση->εγγραφή», δεν υπάρχει κάτι πιο άμεσο από το κλασικό synthesizer/sampling workstation. Όσο καλά στημένο κι αν έχεις ένα DAW, την αμεσότητα και την απλότητα που σου προσφέρει ένα standalone songwriter's εργαλείο, δεν την βρίσκεις πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανο ισως σου φανει περιεργο αλλα δεν απολαμβανουν ολοι να γραφουν σε software.

Ναι εχω DAW αλλα προσπαθω κομματι κομματι να δημιουργησω ενα hardware studio, αν μπορουσα να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μονο για το sequencing θα το εκανα.

Δεν μου είναι καθόλου περίεργο. Όσοι γνωρίζουν και θέλουν να γράψουν μουσική, να ασχοληθούν με μουσική, χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο hardware για ευνόητους λόγους.

 

Στο πλαισιο του γενικοτερου πλανου (και ειναι ενα που κραταει καιρο ομολογουμενως) αγορασα παλι ολα τα synth μου, και σκεφτομαι μηπως μπορω να δημιουργησω κι αλλες hardware συνθηκες, το προβλημα ειναι πως δεν εχω ιδεα απο samplers οποτε και οι ερωτησεις μου εδω.

Τότε καλή επιτυχία και... welcome to the club  ;D

Υπάρχουν πολλά αξιόλογα παιδιά εδώ στο φόρουμ (πάρα πολλούς δεν τους γνωρίζω προσωπικά) που μπορούν να σε βοηθήσουν και να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Άσχετα εάν πολλές φορές έχουμε κάποιες "αντίθετες απόψεις" μεταξύ μας.

 

Πιστεύω ότι σε συνθήκες «έμπνευση->εγγραφή», δεν υπάρχει κάτι πιο άμεσο από το κλασικό synthesizer/sampling workstation. Όσο καλά στημένο κι αν έχεις ένα DAW, την αμεσότητα και την απλότητα που σου προσφέρει ένα standalone songwriter's εργαλείο, δεν την βρίσκεις πουθενά.

Ποιός μπορεί να πει κάτι διαφορετικό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη: γι' αυτό άλλωστε και δεν έχει εκλείψει σαν είδος το synth workstation, κι ούτε βλέπω να εκλίπει σύντομα. Υπάρχει πολύς κόσμος που θεωρεί πολύ ενοχλητική την όλη διαδικασία φορτώματος και στησίματος DAW και VSTs για καταγράψει ένα απλό riff ή μια φράση. Το να ανοίξεις απλά το workstation σου και να γράψεις 2-3 μέτρα που σου ήρθαν στο κεφάλι είναι ό,τι πιο απλό. Μάλιστα υπάρχει και κόσμος που το αφήνει ανοιχτό όλη μέρα κι όλη νύχτα, με φορτωμένο ένα βασικό soundset/project, ώστε να είναι ακόμα πιο άμεση η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφερω το τοπικ μου για να σας ευχαριστησω, καθως και να γραψω πως πηρα τελικα ενα AKAI CD3000XL

 

Aπο οτι διαβασα ειναι ενα καλο σαμπλερ, δε ξερω αν ειναι πιο ευκολο ή πιο δυσκολο απο καποια αλλα που θα μπορουσα να παρω.

 

Εχω πολυ διαβασμα τωρα, κυριως για τον τροπο που μπορει αυτο να ενταχθει σε ενα συγχρονο στουντιο και καθως το θελω ουσιαστικα για κρουστα πως να πεταξω εκει τα samples που θελω μιας και το ΑΚΑΙ δε διαβαζει waves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να μπλέξεις με SCSI controllers, προγράμματα για convertion, SCSI dumping, MIDI sample dump (ο τζέισον και ο Φρέντυ και ο Χελρέιζερ μαζί) κλπ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το... αυτονόητο: έξοδος PC- είσοδος σαμπλερ- γράφουμε.  ;)

 

 

Αν βέβαια σου βρίσκεται κάνας SCSI pci controller και κανα soundforge δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Η μάλλον χάνεις... χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επαναφερω το τοπικ μου για να σας ευχαριστησω, καθως και να γραψω πως πηρα τελικα ενα AKAI CD3000XL

Καλές δουλειές.

 

Aπο οτι διαβασα ειναι ενα καλο σαμπλερ, δε ξερω αν ειναι πιο ευκολο ή πιο δυσκολο απο καποια αλλα που θα μπορουσα να παρω.

Για αρχή είναι μιά χαρά, καθαρό και πολύ σταθερό. Αν το δουλέψεις θα καταλάβεις τη φιλοσοφία των samplers.

 

...καθως το θελω ουσιαστικα για κρουστα πως να πεταξω εκει τα samples που θελω μιας και το ΑΚΑΙ δε διαβαζει waves.

Δεν θυμάμαι αν διάβαζε το συγκεκριμένο άμεσα αρχεία wav, πάει πολύς καιρός. Άλλωστε υπάρχουν κάποια utilities που κάνουν μετατροπή, αυτό σε περίπτωση που θες να φορτώσεις τα δείγματά σου ως έχουν.

Άλλη λύση είναι όπως σου είπε πιό πάνω ο 'manosx' MIDI/SCSI sample dump. Είναι λιγάκι μπέρδεμα για αρχή (σχετικό), και χρονοβόρο ειδικά αν πρόκειται για μεγάλα δείγματα.

 

Διαφορετικά κάνεις sampling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου