Προς το περιεχόμενο

akg k-271mk2 vs beyerdynamic dt-770pro vs sennheiser hd 25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ακουστικά, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3

 

Akg k-271 mk2

http://www.thomann.de/gr/akg_k271_mkii.htm

 

Beyerdynamic dt-770 pro

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770pro.htm

 

Sennheiser hd-25

http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd25_c_ii.htm

 

Ποια είναι καλύτερα κατα τη γνώμη σας?Ποια να επιλέξω?

 

ΥΓ.Αν θέλετε να προτείνετε και κάποια άλλα ευχαρίστως.

 

Να στε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αναμεσα στο πρωτα 2 ειμαι περισσοτερο αλλα πραγματικα δεν ξερω καθως ακουγουνται διαφορετικες αποψεις.Βασικα θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο flat μιας και τα θελω για mixing(γνωριζω οτι αντενδείκνυται αλλα..)καποιες στιγμες που δεν μπορω με τα monitors.Απ οτι διαβαζω βεβαια τα κλειστου τυπου ειναι περισσοτερο για ηχογραφησεις και οχι για μιξεις σωστα?

Καπου εδω μεσα διαβασα για τα akg k-240DF(600omhs) να τα προτεινουν αρκετοι για mixing με το μονο μειονεκτημα οτι δεν θα ακουγονται δυνατα χωρις προενισχυση.Εχει κανεις εμπειρια για τα συγκεκριμενα?Οταν λεμε δεν ακουγονται πολυ δυνατα δλδ?

Εγω θα τα βαζω κατευθειαν πανω σε μια RME firface 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα θέλεις μόνο για μίξη, καλύτερα semi open ακουστικά.

 

Και τα 3 ακουστικά που έχεις ποστάρει είναι κορυφαία, καλύτερα να τα δοκιμάσεις για να δεις ποιο είναι καλύτερο για σένα, απλά είναι και τα 3 closed back. Τα closed back θεωρούνται tracking ακουστικά για να μην έχεις bleeding στο ηχογραφημένο σήμα.

 

Καπου εδω μεσα διαβασα για τα akg k-240DF(600omhs) να τα προτεινουν αρκετοι για mixing με το μονο μειονεκτημα οτι δεν θα ακουγονται δυνατα χωρις προενισχυση.Εχει κανεις εμπειρια για τα συγκεκριμενα?Οταν λεμε δεν ακουγονται πολυ δυνατα δλδ?

Εγω θα τα βαζω κατευθειαν πανω σε μια RME firface 400.

Τα AKG K-240DF έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν, τα K-240 Studio και Κ-240 ΜΚii είναι στα 55Ω και semi open, σίγουρα αξίζουν μια δοκιμή!

Ισχύει πάντως αυτό με τα 600Ω ότι θα ακούγονται πιο χαμηλά. Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή ακουστικών της κάρτας να προτιμήσεις ακουστικά κοντά στα 50-70Ω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσει καθολου το akg 240 studio :( Ειναι απο αυτα που καταστρεφουν το ονομα

της εταιριας. Περα απο την ιδια εξωτερικη εμφανιση δεν εχουν καμμια σχεση με τον ηχο

της αξιολογης αυτης σειρας. Μια μουτζουρα στα υψηλα και ασαφεια στα χαμηλα ειναι το

χαρακτηριστικο τους.

Δεν τα εχω ακουσει αλλα ελπιζω ο αντιπροσωπευτικος απογονος να ειναι τα mk2 :-\

 

Η ιδεα της χρησης των 240 για την μειξη ειχε ξεκινησει με τα 240 cardan. Ενα πολυ

καλο εργαλειο, διαφορετικης φιλοσοφιας απο τα αλλα που δυστυχως το κατηργησαν.

Τα df ηταν (και ειναι) η λατρεια των τραγουδιστων αλλα δεν εχει την απαιτουμενη

αναλυση για να σε οδηγησει σε ικανοποιητικη μειξη. Θεωρω οτι κανει αρκετο

compression και σε μπερδευει. Βεβαια ολα ειναι θεμα συνηθειας. ;)

 

Σε οτι αφορα την ενταση, παραλληλα με την ωμικη αντισταση κοιτα και τα spl.

 

Εαν πας για τα dt770 μπορεις να παρεις το μοντελο των 80Ωμ. "Φωναζει" αρκετα.

Τα βαζω στους ντραμερ ;D

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις.

Αν τα θέλεις μόνο για μίξη, καλύτερα semi open ακουστικά

Φιλαρακι εχεις να μου προτεινεις καποια?

Να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτούσα κάτι σε semi ή open back ακουστικά και κοντά στα 70Ω. Καλή επιλογή στα χρήματα που διαθέτεις ίσως είναι τα Deyerdynamic DT880 ή τα DT990 αλλά είναι και τα δύο 250Ω. Ίσως με την RME δεν έχεις πρόβλημα αλλά θα το έψαχνα πριν. Δεν έχω ακούσει, πάντως, παράπονα από χρήστες με 250Ω ακουστικά κατ'ευθείαν στην κάρτα ήχου τους. Στα 600Ω, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου