Προς το περιεχόμενο

Αγορά αταστου μπάσου...


Godspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα του Noiz! Λέγομαι Κώστας "Godspeed" και είμαι ένας προβληματισμένος μπασίστας με κάποια χρήματα στην τσέπη να ξετινάξει...

 

Έχοντας ένα budget της τάξης των 1000-1200 ευρώ βαριά βαριά, ψάχνω εδώ και ένα μήνα να βρω ένα μπάσο του οποίου η απόδοση να είναι σε καλή αναλογία με το κόστος. Συγκεκριμένα χρειάζομαι ένα άταστο 5χορδο (NT αν γίνεται) μπάσο για τα death metal projects που τρέχω το τελευταίο διάστημα τύπου

 

(βλ. Death - Suicide Machine Drum and Bass Track ).

 

Μετά από κάποιες επισκέψεις σε forums, sites και συνομιλίες με φίλους μπασίστες παραμένω μπερδεμένος κι αναποφάσιστος. Στην ουσία δεν ζητάω κάτι πολύ συγκεκριμένο, ένα  όργανο με πιο all-around ήχο και ευελιξία, να "σκάβει" λίγο.

 

Δύο μπάσα που μου τράβηξαν την προσοχή είναι το Fame Baphomet 5 NTB http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/Electric-basses/Fame-Baphomet-5-NTB-Fretless-/art-BAS0000794-000 και το Warwick Pro Series Corvette STD 5http://www.thomann.de/gr/warwick_ps_corvette_std_5_ash_fl.htm

 

Στην ουσία μέσω του thread μου αυτού ζητάω την γνώμη σας πάνω σε αυτά τα δύο μοντέλα, τα οποία έχουν πάνω κάτω παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά κάποιες πιπεράτες διαφορές (πχ. τα Fame είναι χειροποίητα από Πολωνία αλλά άγνωστα ή η Pro σειρά Warwick μπορεί να μην είναι Rockbass αλλά κατασκευάζεται κι αυτή στην Κορέα...) ή αν έχετε κάποια alternative λύση. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.

                                                     

                                                                                                  Godspeed

Always remember you're unique, just like everyone else...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στα μεταχειρισμένα παίζει ένα άταστο του Ιωαννίδη αλλά 4αρι και λίγο πιο ακριβό από το price range σου..Μακριά απο FAME...έχω παίξει και δεν συγκρίνονται ούτε με Warwick ούτε με Mayones που είναι κ αυτά made in Poland...

Στο προτείνω αυτό στα 1500 ευρώ απο το music schmidt

 

 

Αν δεν ξέρεις τα sandberg να τα μάθεις  ;D

Με αυτά παίζει ο μπασίστας των Opeth.

Κατά τα αλλά παίξε στα 1500.Θα βρεις αρκετά όργανα σ αυτή την τιμή ενώ στα 1200 δύσκολα...

Τσέκαρε και τις αγγελίες...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζομαι ένα άταστο 5χορδο (NT αν γίνεται) μπάσο για τα death metal projects που τρέχω το τελευταίο διάστημα τύπου

Πάντως σοβαρό 5αρί NT σ αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει...Ο λόγος που το θες μονοκόμματο φαντάζομαι είναι το sustain..Του Ιωαννίδη που σου είπα παραπάνω είναι NT αλλά 4αρι...Επίσης στο music schmidt παίζει και ένα corvette 5αρι με Bart στα 1500.Γενικά θα πρέπει να ανεβείς τιμή απ τα 1200 για καινούριο σοβαρό μπάσο διαφορετικά πας για μεταχειρισμένα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο FAME...

Διαφωνώ σε αυτό... Και με τα 3 Fame που έχω παίξει ήταν εκπληκτικά μπάσα!!! Και κατασκευαστικά και παικτικά!!! Και βγάζανε υπέροχο ήχο!!!  :-X

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ σε αυτό... Και με τα 3 Fame που έχω παίξει ήταν εκπληκτικά μπάσα!!! Και κατασκευαστικά και παικτικά!!! Και βγάζανε υπέροχο ήχο!!!  :-X

 

Καλά υπέροχο ήχο βγάζει και ένα squier..Το θέμα πάντα για μένα σε ένα όργανο είναι η εργονομία του.Και υπάρχει και ο παράγοντας γούστο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά υπέροχο ήχο βγάζει και ένα squier..Το θέμα πάντα για μένα σε ένα όργανο είναι η εργονομία του.Και υπάρχει και ο παράγοντας γούστο...

 

Και πάντα υπάρχει και ο παράγοντας τι ακριβώς θέλεις να παίξεις με αυτό το όργανο...

 

Και πραγματικά ακούγοντας την μουσική του φίλου μας (επί της ευκαιρίας, καλώς ήρθες Godspeed), αδυνατώ να εντάξω σε αυτήν την χρήση ενός άταστου μπάσου.

 

Διότι το άταστο είναι για άλλα παιξίματα και επί το γενικότερο για άλλα στιλ μουσικής. Όχι βέβαια ότι δεν το έχουμε ακούσει και σε πιο hard εκδοχές- βλέπε Tony Franklin (Blue Murder), μέγας παίκτης- αλλά σε death metal δεν νομίζω ή δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου.

 

Βεβαίως ο Godspeed μπορεί να έχει στο μυαλό του κάτι πολύ innovating με μουσικό και παικτικό ενδιαφέρον.

 

Όμως το άταστο δεν θεωρείται η «επιτομή» του παιξίματος με πένα (όχι ότι κάποιος δεν μπορεί να το κάνει)- και από το δείγμα που ακούσαμε, έχουμε πένα και τάστα.

 

Επιπρόσθετα δεν είναι όργανο το έπιασα και άρχισα να παίζω. Μέχρι να «καρφώσεις» την νότα- και να μην βγαίνει κάτι πατάει- δεν πατάει- παίρνει κάποιον καιρό.

 

Και αυτός είναι ο λόγος που πολλά από άταστα που πωλούνται στις αγγελίες είναι σχεδόν καινούργια. Και όπως έχω πει κατά κόρον στο παρελθόν, τα άταστα πολλοί πεθύμησαν, αλλά ελάχιστοι αγάπησαν...              

 

Εν κατακλείδι: Το άταστο πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν μια πολύ συνειδητοποιημένη αγορά. Αν ο φίλος Godspeed το θέλει σαν δεύτερο ή τρίτο όργανο, καλύτερα να μην ρίξει τόσα χρήματα και να στραφεί σε κάτι πιο οικονομικό.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι το άταστο είναι για άλλα παιξίματα και επί το γενικότερο για άλλα στιλ μουσικής.  

 

Terry αυτό δεν το δέχομαι και διαφωνώ κάθετα...άσε που έχε γίνει εκτεταμένη χρήση του σε τέτοια στιλ μουσικής...

 

Π.χ

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όμως το άταστο δεν θεωρείται η «επιτομή» του παιξίματος με πένα (όχι ότι κάποιος δεν μπορεί να το κάνει)

 

 

Αυτό τώρα σηκώνει ώρες μπασίστικης συζήτησης :)

 

 

Επιπρόσθετα δεν είναι όργανο το έπιασα και άρχισα να παίζω. Μέχρι να «καρφώσεις» την νότα- και να μην βγαίνει κάτι πατάει- δεν πατάει- παίρνει κάποιον καιρό.

 

+5

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Terry αυτό δεν το δέχομαι και διαφωνώ κάθετα...άσε που έχε γίνει εκτεταμένη χρήση του σε τέτοια στιλ μουσικής...

 

Π.χ

 

 

 

Όπως είπα δεν ξέρω αν έχει χρήση άταστου σε αυτές τις μουσικές.

 

Τώρα ως προς το δια ταύτα... η πρώτη μπάντα ωραιότατη- μου έκανε λίγο Tool- αλλά το ότι ο μπάσος παίζει με άταστο δεν μου λέει τίποτα. Το παίξιμο του δεν είχε καμία σχέση με άταστο.

 

Ο άλλος όμως έκανε χρήση του άταστου- ωραίος παίκτης.  

 

Δηλαδή να το πω απλά, αν είναι να πάρει κάποιος άταστο για να παίξει ταστομένα... Το θεωρώ λιγάκι «άκυρο».

 

Βέβαια το θέμα είναι και πως το έχει ο καθένας το άταστο στο κεφάλι του... Προσωπικά (μεταξύ άλλων) το έχω λιγάκι έτσι... (Ας τον απολαύσουμε όλοι μαζί)

 

 

ΥΓ: Μανώλη αυτός που έβαλες το βαράει ωραία. Πολύ έξυπνο το παίξιμο του. Απλά το «γαμώτο» είναι ότι μέσα στην γενικότερη «βαβούρα» αυτής της μουσικής θα χαθούν αυτές οι ωραίες «μπασοπινελιές».     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου