Προς το περιεχόμενο

Αγορά αταστου μπάσου...


Godspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παίξιμο του δεν είχε καμία σχέση με άταστο.

 

Ο άλλος όμως έκανε χρήση του άταστου- ωραίος παίκτης.  

 

Δηλαδή να το πω απλά, αν είναι να πάρει κάποιος άταστο για να παίξει ταστομένα... Το θεωρώ λιγάκι «άκυρο».

 

   

 

Πόσο δίκαιό έχεις...Το άταστο πρέπει λίγο να φαλτσάρει...έτσι λέω πάντα..Όσο χρειάζεται όμως...Διαφορετικά πάρε με τάστα...Και φυσικά το γκλισάντο...

 

 

 

Βέβαια το θέμα είναι και πως το έχει ο καθένας το άταστο στο κεφάλι του... Προσωπικά (μεταξύ άλλων) το έχω λιγάκι έτσι... (Ας τον απολαύσουμε όλοι μαζί)

 

     

 

Και όμως το πορτραίτο παίζεται πιο εύκολα σε μπάσο με τάστα  :D Ειδικά τα ακόρντα που πιάνει με τις αρμονικές δεν παλεύονται στο άταστο..Φυσικά άλλη η χάρη του ..Είναι το κομμάτι που έχω βάλει σαν κόκκινη γραμμή για την αποφοίτηση μου..Με άταστο εννοείτε :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν ξέρεις τα sandberg να τα μάθεις  ;D

Με αυτά παίζει ο μπασίστας των Opeth.

 

ΚΑΙ με αυτα, γιατι (και αυτος) κυριως με Fender παιζει. ;D

 

On topic, να συμφωνησω με τον Terry στο οτι την αγορα αταστου καλο ειναι να την αντιμετωπιζουμε σα να ξεκιναμε να παιζουμε καινουργιο οργανο. Μην σπρωξει δηλαδη ο OP τρελα λεφτα στο πρωτο του αταστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Και όμως το πορτραίτο παίζεται πιο εύκολα σε μπάσο με τάστα  :D Ειδικά τα ακόρντα που πιάνει με τις αρμονικές δεν παλεύονται στο άταστο..Φυσικά άλλη η χάρη του ..Είναι το κομμάτι που έχω βάλει σαν κόκκινη γραμμή για την αποφοίτηση μου..Με άταστο εννοείτε :)

 

Το πορτραίτο (μάλλον) παίζεται πιο εύκολα αν ο παίκτης πάσχει από κάποια... ψυχασθένεια- όπως ο μακαρίτης που είχε διπολική διαταραχή  :D Δεν ξέρω αν θυμάσαι που πρόσφατα (νομίζω ο Jazz Jocker το είχε ποστάρει) μια παραπομπή σε είδηση ότι οι ψυχασθενείς είναι πιο δημιουργικοί στην τέχνη; Ε, Jacko...

 

 

Πάντως θα ξανά αναφερθώ στο κομμάτι που ανέβασε ο Μανώλης- το άκουσα και το ξανάκουσα. Ο τύπος παίζει άταστο και το σκίζει  8) Μπορεί η μουσική να είναι «νεκρουλιάρικη» (που λέει ο λόγος), αλλά ο τύπος έπαιξε άταστο (σαν άταστο) και του έδωσε και  κατάλαβε. Μπράβο του.

 

Αν ο φίλος Godspeed το θέλει (και μπορεί) να κινηθεί προς αυτό το παίξιμο, thumps up από τώρα.    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως είπα δεν ξέρω αν έχει χρήση άταστου σε αυτές τις μουσικές.

 

 

Είναι και αυτό το κομμάτι..Μην το ξεχνάμε που προσωπικά λατρεύω την προσέγγιση του Trey στο άταστο...Αυτό έλειπε όταν όλα περνάνε πρώτα από τον Fripp  ;D

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι και αυτό το κομμάτι..Μην το ξεχνάμε που προσωπικά λατρεύω την προσέγγιση του Trey στο άταστο...Αυτό έλειπε όταν όλα περνάνε πρώτα από τον Fripp  ;D

 

 

 

Βάζε τέτοια να δεις για πότε θα πεταχτεί ο Νέστορας από καμιά... γωνία  :)

 

Ας βάλω και εγώ μια soft core εκδοχή (του παίκτη από την εποχή του ποζερό παρελθόντος του)- και μάλιστα με πένα εις το άταστο...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και το ενδιαφέρον σας! :D

 

Σχετικά με τα Fame θα διαφωνίσω και γω. Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για αυτά και είχα μία επαφή με ένα πριν χρόνια που με εντυπωσίασε. Για τα λεφτά που μπορείς να δώσεις γι αυτά είναι πολύ καλή επιλογή. Αλλά πάντα ψάχνουμε κάθε δυνατότητα.

 

Από κει και πέρα το Sandberg έχει πολύ vintage ήχο για αυτό που το θέλω κι ας είναι και μπασάρα. Και καθώς έκανα ένα μικρό λάθος στο πρώτο μου post και επισύναψα σύνδεσμο όπου ο DiGiorgio χρησιμοποιεί ένταστο, θα επισυνάψω εκ νέου ένα κομμάτι Death - The Philosopher Remastered (2011) ώστε να είμαι ακριβής.

 

 

Μπάσα όπως τα Fendeρ, Sandberg, MTD είναι μπάσα που δεν σκάβουν. Τα LTD σκάβουν αλλά είναι σάπια, και για τα Dean δεν έχω ακούσει τίποτα. Εγώ το πάω κατά τα Spector, Warwick κ.λπ.

Always remember you're unique, just like everyone else...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι παίζει ένα μπασάκι του Αντώνη του Παπαδόπουλου στις αγγελίες και στην τιμή σου...Έχει fodera preamp και emg passive μαγνήτες...έχω μπάσα του Αντώνη και σου λέω τσίμπα το με κλειστά μάτια...Δεν σκάβει απλά σκοτώνει...Τώρα δεν θυμάμαι αν είναι 5αρι η 4αρι αλλά θα το ψάξω

 

Εγώ το πάω κατά τα Spector, Warwick κ.λπ.

 

Spector Αμερικάνικο και Warwick γερμανικό δεν παίζουν στα 1000-1200..Ούτε καν Τσέχικο spector σ αυτή την τιμή...Πας για μεταχειρισμένο..

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1000-1200 ευρώ δεν παίρνεις spector usa!!! Το δικό μου είναι Korea σε αυτά τα λεφτά!!! Σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή είναι το Fame... Μετά κοίτα για κάνα μεταχειρισμένο Odyssey ή Antonis...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η επιλογή να πάρεις όργανο και να το κάνεις εσύ άταστο..Μιλώντας εκ πείρας θα σου πω ότι αξίζει αρκεί να λάβεις στα υπόψιν τα ξύλα...

 

Αυτό είναι ιδανικός υποψήφιος καθώς η wenge ταστιέρα δεν παθαίνει τίποτα,το wenge έιναι το ξύλο που φτιάχνουν ράγες για σιδηρόδρομους  ;D

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=105282

 

Το άλλο είναι αυτό που θα το πας στον Αντώνη και θα του πεις η να σου φτιάξει νέα ταστιέρα η να σου βγάλει τα τάστα..Δεν ξέρω τι ξύλο είναι η ταστίερα,αν είναι rosewood δεν το προτείνω εκτός και αν το περάσεις με βερνίκι

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=101155

 

η και αυτό θα σου κάνει την δουλειά

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=54904

 

 

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου