Προς το περιεχόμενο

Fender Rumble amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας μέρα,

Ανοίγω το θέμα αυτό προκειμένου να διαβάσω καμια γνώμη για τους ενισχυτές αυτούς.

Λατρεύω τον "υπεροδηγημένο" ήχο στο μπάσο μιας και μου αρέσει πολύ το heavy rock/stoner. Έχοντας πειραματιστεί αρκετά με διάφορα πετάλια είτε δικά μου είτε δανεισμένα και έχοντας αγαπήσει κάποια από αυτά θα ήθελα να αποκτήσω και έναν ενισχυτή με παραμόρφωση γιατί έχω βάσιμες υποψίες από τα videos ότι η παραμόρφωση των ενισχυτών είναι πολύ καλύτερη γιαυτό που θέλω εγώ. Δεν ψάχνω δηλαδή μία "ισοπεδωτική" παραμόρφωση αλλά κάτι πιο Light ή και πιο "vintage" αν προτιμάτε.

 

Έτσι και αλλιώς θέλω να αγοράσω μια κεφαλή για να την παίρνω σε συναυλίες, πρόβες κλπ γιατί το μόνο που διαθέτω είναι ένα ηρωικό combo peavy 110 minx αγορασμένο πριν καμια 15 χρόνια.

 

Όπως πολλοί έτσι και γω δεν έχω τη δυνατότητα στις εποχές αυτές να δαπανήσω 4ψήφια ποσά για κάτι που είναι χόμπυ κι έτσι με βάση όλα τα παραπάνω κατέληξα να έχω βάλει στο μάτι τη συγκεκριμένη σειρά που βγαίνει και σε combo και σε κεφαλή και με διακυμάνσεις στα watt και άρα στην τιμή.

 

Ο 150άρης βγαίνει στα 235 ευρώ, τιμή που μου κάθεται πολύ καλά.

Τι πιστεύετε, αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σταύρο ξέρεις ότι στο μπάσο δεν υπάρχει υποκατάστατο για τα watts οπότε σου προτείνω εφόσον θα μπεις στον κόπο και στο έξοδο να επενδύσεις λίγο πιο σοβαρά στον ήχο σου τουλάχιστον να ανέβεις στον 350w τη στιγμή που σε ικανοποιεί ο ήχος της κεφαλής.

Προσωπικά έχω παίξει τον 150 σε μαγαζί και ένιωσα καλά με τον ήχο και το blend που κάνει με το distortion αλλά ειδικά σε live ενδεχομένως να νιώσεις "λίγος" και θα βρεθείς να pushάρεις το μηχάνημα.......ειδικά αν παίζεις με κανίβαλους..... ;D ;D

Αν τελικά αποφασίσεις να το αγοράζεις μην ξεχάσεις το footswitch που εμπλέκει το distortion και βοηθάει πολύ.

Καλά ψώνια :)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350 ε; Τι να πω, o κιθαρίστας μας πάντως στα λάιβ κουβαλάει μια 60άρα κεφαλή κιθάρας που έχει και δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλιστα την έχει δανείσει και σε άλλους κιθαρίστες των οποίων οι συμπαίκτες στη μπάντα είχαν κάτι γομάρια των 300 και βάλε...

 

Γιαυτό υπέθεσα ότι με έναν 150άρι θα είμαι καλυμμένος ΑΝ ΚΑΙ δε γνωρίζω την αναλογία σε watt μεταξύ κιθάρας και μπάσου. Πάντως η διαφορά τιμής μεταξύ 150 και 350 watt δεν είναι κάτι τρομερό και θα το σκεφτώ.

 

Και μία ερώτηση γενικής φύσεως γιατί από αυτά είμαι άσχετος (θεωρητική κατεύθυνση γαρ): Θέλω να πάρω και μία καμπίνα για το σπίτι, μία μικρή μιας και δεν μπορώ να παίζω σε μεγάλες εντάσεις και γενικώς η ποιότητα ήχου στο σπίτι δεν με νοιάζει καθόλου. Λέω να πάρω τις πιο φτηνές του Thomann, πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο για να δω αν πρέπει να συνδέσω κεφαλή και καμπίνα χωρίς να κάψω-ανατινάξω κάτι; Πχ τα ohms? Σημειώνω ότι στο σπίτι ακόμα και με το combo παίζω χαμηλά σε περίπτωση που η απάντηση αφορά στην ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΚΑΙ δε γνωρίζω την αναλογία σε watt μεταξύ κιθάρας και μπάσου.

 

χοντρικά 1 προς 5 ή και περισσότερο

 

ειδικά αν μιλάμε για λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον ενισχυτή του κιθαρίστα σου αν είναι 60w λάμπα αλλάζει το πράγμα ;)

Αν τα live σου είναι σε μικρά μπαράκια με χαμηλές σχετικά εντάσεις ενδεχομένως θα είσαι εντάξει αλλά επαναλαμβάνω......σαν τα πολλά watts δεν έχει  ;D

Η κεφαλή των 350 είναι στα 4 Ohms, η καμπίνα που θα βάλεις θα είναι φυσικά 4άρα ή και 2(!) 8άρες 8).

Καλό είναι να έχει και αρκετά watts γιατί ενδέχεται να την "τραυματίσεις" αν έχει πχ 100w.

Προτίμησε από 250 και πάνω που θα σου βγάλει και χρέη monitor σε ένα μέσο live.

Οι 1Χ15 είναι οκ αλλά λίγο αργές σε απόκριση. Αν σου αρέσει ο "γρήγορος" ήχος επέλεξε 2Χ10. Είναι θέμα γούστου φυσικά αλλά προσπάθησε να κάνεις κάποιο test drive σε κανένα μαγαζί.

Αν όλα αυτά σου φαίνονται too much, πάρε τον 150άρι με μια απλή 15άρα καμπίνα με ό,τι συμβιβασμούς συνεπάγεται αυτό.

Γενικά έχε στο μυαλό σου τί χρειάζεσαι και πόσα μπορείς να δώσεις. Οι καιροί είναι χαλεποί...... :P

 

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που θες μία είναι η λύση (θα το καταλάβεις μετά από πολλές αλλαγές ενισχυτών)... Ampeq SVT... Εκεί τελειώνει η κουβέντα για τον ήχο του stoner μπάσου... Όλα τα άλλα είναι οδοντογλυφίδες, ή θέλουν 3-4 πετάλια eq,drive κλπ

Ο rumble είναι για πιο μοντέρνα πράγματα... Αν θες fender ήχο κοίτα μήπως βρεις κάνα bassman... Ο καλύτερος ενισχυτής που βγήκε ποτέ στην ιστορία του μπάσου για εμένα...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι και χρόνια πολλά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια... Για τον SVT που αναφέρθηκε, σαφώς θα ήταν η πιο προφανής επιλογή ίσως μαζί με έναν orange. Αν είχε παραμόρφωση δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά όπως είπα και πιο πάνω θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι με παραμόρφωση γιαυτό και κοιτάζω για τον rumble. Γενικά έχω εντοπίσει ελάχιστους ενισχυτές που να χουν τέτοιο καλούδι. Και όλοι εκτός από τον συγκεκριμένο είναι 4ψήφιοι σε ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να βοηθησουμε τον ανθρωπο στα πλαισια ενος λογικου budget.......εσυ το ξεχειλωσες το ζητημα. Εχεις δικιο, για γκαζια ειναι καλες οι porsche αλλα ο φιλος μπορει να διαθεσει μεχρι golf το οποιο ειναι μια χαρα. ;)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

350 ε; Τι να πω, o κιθαρίστας μας πάντως στα λάιβ κουβαλάει μια 60άρα κεφαλή κιθάρας που έχει και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Και μία ερώτηση γενικής φύσεως γιατί από αυτά είμαι άσχετος (θεωρητική κατεύθυνση γαρ): Θέλω να πάρω και μία καμπίνα για το σπίτι, μία μικρή μιας και δεν μπορώ να παίζω σε μεγάλες εντάσεις και γενικώς η ποιότητα ήχου στο σπίτι δεν με νοιάζει καθόλου. Λέω να πάρω τις πιο φτηνές του Thomann, πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο για να δω αν πρέπει να συνδέσω κεφαλή και καμπίνα χωρίς να κάψω-ανατινάξω κάτι; Πχ τα ohms? Σημειώνω ότι στο σπίτι ακόμα και με το combo παίζω χαμηλά σε περίπτωση που η απάντηση αφορά στην ένταση

 

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Vac- και μπράβο του γιατί αυτή είναι η ουσία του «ζητήματος»- τα watt του μπασίστα (δυστυχώς)  :D είθιστε να τα καθορίζει ο... κανίβαλος  ;D

 

 

Πχ, παίζω με τέτοιο ντράμερ που ο 200αρης GK μου δεν έχει παίξει πάνω από την... «ασύλληπτη» ένταση 3 στο volume  :o ;D

 

Απότοκο του γεγονότος είναι ότι πλέον χρησιμοποιώ τον 500αρη Markbass που έχω για... τραπεζάκι  ;D (και δεν κάνω πλάκα, ακουμπάω το τηλέφωνο)

 

 

Σε στούντιο με κάτι άλλα φιλαράκια, έπαιζα με ampeg στο 8 (που πρέπει να ήταν μάλλον 300 watt) και με άκουγα- δεν με άκουγα, καθώς ο... τζαζμπανίστας τα κοπάναγε αλύπητα  ;D

 

Δεν είναι λοιπόν (τόσο) ο κιθαρίστας, όσο ο τομαροκρούστης που θα καθορίσει τα watt μας  ;) Άμα βαράει θες πολλά. Καλό βέβαια είναι να μην ισοπεδώνει για ποικιλία λόγων... ;)

 

 

Για την καμπινούλα καλό είναι να ματσάρουν τα ομμμ της με αυτά που δίνει ο ενισχυτής στην έξοδο (αυτό είναι βουδιστικό ομμμ... ομμμ, το έκανε όλη την ώρα ένας φίλος γιόγκι και μου το κόλλησε)  :D  

 

Όχι ότι στην ένταση και για την δουλειά που την θες θα έχεις κάποιο ζήτημα, αλλά για να «κουνάει» καλύτερα το ηχείο-  4 έξοδος σε 8αρα καμπίνα πχ ακούγεται λίγο «αέρινα» σε σχέση με 8 σε 8 που «κλοτσάει» καλύτερα (αλλά αυτά είναι τώρα λεπτομέρειες και πόσο μάλλον για αυτό που θες να κάνεις).

 

Πάνω σε τι κεφάλι θα βάλεις την καμπίνα;

 

ΥΓ: Φωτιά θα πέσει να μας κάψει... Βλέπω καλά; Ο Μανώλης χρησιμοποίησε στην ίδια πρόταση τις λέξεις... Fender και καλύτερος;  :o ;D ;D ;D

 

Που πάμε... που βαδίζουμε;  :D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου