Προς το περιεχόμενο

Fender Rumble amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τον τσεκάρω τον TC electronic, έτσι κι αλλιώς ψάχνομαι γενικώς...

... Ο ντράμερ μας είναι πολύ βελούδινος, με το απαλό του χέρι έπρεπε να γίνει οδοντίατρος και όχι Δημόσιος Υπάλληλος.

 

Ερώτηση εγκυκλοπαιδική: Το 1 προς 5 που είπατε μεταφράζεται ως ένας ενισχυτής κιθάρας 1 watt αποδίδει ίδια ένταση με έναν ενισχυτή μπάσου των 5? Ή το ανάποδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα τον τσεκάρω τον TC electronic, έτσι κι αλλιώς ψάχνομαι γενικώς...

... Ο ντράμερ μας είναι πολύ βελούδινος, με το απαλό του χέρι έπρεπε να γίνει οδοντίατρος και όχι Δημόσιος Υπάλληλος.

 

 

Άμα είναι βελούδινος, σώθηκες. Ιδιαίτερα τα αυτιά σου  ;) :D

 

Ο TC δεν είναι κακή περίπτωση και είναι και ευκολοκουβάλητος. Με αυτόν πας για καμπίνα στα 4 ομμμμμ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O SVT έχει βρώμα... Απλά δεν είναι δικάναλος! Με ένα hot μπάσο βγάζεις πολύ καλό ήχο... Πάντως σου ξαναλέω ο rumble είναι πολύ μοντέρνος για stoner!!! Τώρα υπάρχει το ρητό με την κολοκυθόπιτα... Καλή λύση (που χρησιμοποιούν πολλοί stoner μπασίστες) είναι κι αυτός:

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_600.htm

300 ευρώπουλα, 2 κάναλος, με καλή βρωμίτσα και 300 watt στα 4Ω/180 στα 8Ω!!!

Fair deal νομίζω...

ΥΓ1: Να ξέρεις πως αν συνδέσεις τον ήχο σου με την κεφαλή θα πρέπει να την κουβαλάς ΠΑΝΤΟΥ!!! Καλά κουράγια...

ΥΓ2: Τέρρυ την Fender τη γουστάρω πάρα πολύ... Οι κιθάρες της (ειδικά οι tele) είναι ταμάμ για σχεδόν τα πάντα εκτός από πολύ hard/heavy πράματα... Από την άλλη επειδή είναι Lego μπορείς να τις κάνεις να παίξουν τα πάντα!!! Και ειδικά στους ενισχυτές της την γουστάρω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! Ο bassman είναι το όνειρό μου... Με τα μπάσα της έχω ένα θέμα  (αν και λύγισα κι έχω ένα πια)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση εγκυκλοπαιδική: Το 1 προς 5 που είπατε μεταφράζεται ως ένας ενισχυτής κιθάρας 1 watt αποδίδει ίδια ένταση με έναν ενισχυτή μπάσου των 5? Ή το ανάποδο?

 

Αυτο που έγραψα και που είναι προσωπική γνώμη σημαίνει πως αν σε μια πρόβα ο κιθαρίστας χρειάζεται 15 βατ ενισχυτή, τότε ο μπασίστας χρειάζεται, χοντρικά, 75. Κι αν ο 15άρης είναι και λαμπάτος, ο μπασίστας χρειάζεται ακόμη περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορεί να έχει ένας μπασίστας είναι 100-120 watt με έναν drummer πίπουλο κι έναν κιθαρίστα με 10 ΑΝΤΕ 15 watt λάμπα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ολοι συμφωνουμε στο οτι οι μπασιστες καλο ειναι να εχουν διαθεσιμα watt και ας μην τα αξιοποιουν παντα.  Εχει να κανει και με την ικανοτητα-ανεση διαχειρισης των χαμηλων συχνοτητων απο εναν ενισχυτη σε καθε σταθμη, ενας ενισχυτης πιεσμενος στα ορια του δεν μπορει να δωσει το ρευμα που χρειαζεται για να "σπρωξει" χαμηλες στα μεγαφωνα οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Hello!

Τελικά έκανα του κεφαλιού μου και χτύπησα τούτο δω: http://www.fender.com/series/rumble/rumble-200-v3-120v-blacksilver/

 

Αν και μου λέγατε "οχι, μη, δεν..." κάτι μέσα μου έλεγε do it. Στο μεταξύ βέβαια η Fender έβγαλε νέα μοντέλα αναβαθμίζοντάς τα (λέει) και έτσι μπήκα στον πειρασμό και το χτύπησα. Ακόμα δεν έχω βρει το χρόνο να το τσεκάρω όπως πρέπει, 2-3 δαχτυλιές που έριξα τα πήγε πολύ καλά, το ερχόμενο σ/κ θα βγάλω το πόρισμά μου. Το μόνο βέβαιο είναι ότι είναι πάρα πολύ ελαφρύς. Το βλέπεις και λες ότι θέλω 3 χρόνια γυμναστήριο για να το σηκώσω αλλά καμία σχέση.

Θα επιχειρήσω να κάνω την πρώτη μου παρουσίαση εντός των ημερών, συνεπώς αν κάποιος το σκέφτεται και θέλει μπορεί να περιμένει. Αν είναι και από Θεσσαλονίκη, μπορεί να περάσει να το τσεκάρει βεβαίως (όχι ότι δεν δεχόμαστε και Αθηναίους αν τους βγάλει ο δρόμος ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν... ήθελα να ανεβάσω ένα βίντεο αλλά τελικά ντρέπομαι  :-[

 

Οι εντυπώσεις μου από τη νέα σειρά Fender Rumble είναι οι ακόλουθες:

- Με την παραλαβή η ευχάριστη έκπληξη είναι το βάρος τους. Αν και μεγάλα Combo, κουβαλιούνται άνετα και αυτό είναι μεγάλη υπόθεση.

 

- Ο ήχος είναι καλός αλλά αυτό είναι κάτι που δύσκολα περιγράφεται με τα λόγια. Ξεχωρίζουν τα κουμπάκια vintage, bright και contour που είναι πολύ χρήσιμα και κάνουν αξιοσημείωτη δουλειά.

 

- Δεν έτυχε να ακούσω παλαιότερη έκδοση αυτής της σειράς από κοντά, παρά μόνο στο youtube. Η παραμόρφωση της νέας έκδοσης μου φαίνεται ότι είναι πιο old school και λίγο πιο ήπια. Θα έλεγα ότι μου θύμισε λίγο την παραμόρφωση του valve drive της ebs. Γενικά είναι η καλύτερη παραμόρφωση μπάσου που έχει περάσει από τα χέρια μου και έχω πειραματιστεί με αρκετά έως πολλά πετάλια κατά το παρελθόν.

 

Ακόμα δεν έχει βγει από το σπίτι κι έτσι δεν δύναμαι να παίξω σε μεγάλες εντάσεις και να τον κρίνω υπό κ.σ. παρ' όλα αυτά είναι μια αγορά που για την ώρα δε μετανιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχεις κανα update;

 

Πήγα τις προάλλες και τον δοκίμασα στο Νάκα τον 200 αλλά καθότι δεν είχα ποτέ ενισχυτή μπάσου δεν μπορώ να τον συγκρίνω με κάποιον άλλο.

 

Μια χαρά μου ακούστηκε πάντως και τα δύο μεγαλύτερα προσόντα του νομίζω είναι το μικρό του βάρος και το speaker out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου