Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget Κεφαλή μπάσου


Elias C.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω αρκετά καλή κάρτα την Mackie onyx blackjack και πιστεύω ότι με μια κεφαλή και θα ακούω από την καμπίνα και θα γράφω από το out d.i  ;)

 

ΟΚ have it your way- αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λίγο πλεονασμός, αφού ούτως ή άλλως θα ακούς (και) από τα μόνιτορ σου.

 

Πάντως και με έναν combo που δίνει balanced out κάνεις την ίδια δουλειά, χωρίς να μπλέκεις με κεφάλια και καμπίνες (που και κόστος είναι και κιλά και πιάνουν και πολύ χώρο). 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ have it your way- αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λίγο πλεονασμός, αφού ούτως ή άλλως θα ακούς (και) από τα μόνιτορ σου.

 

Πάντως και με έναν combo που δίνει balanced out κάνεις την ίδια δουλειά, χωρίς να μπλέκεις με κεφάλια και καμπίνες (που και κόστος είναι και κιλά και πιάνουν και πολύ χώρο).   

Έχεις δίκιο σε ότι λες αλλά είναι να φάει κώλυμα ο άνθρωπος !

Όσο αφορά ta monitor μπουκώνουν εύκολα με το μπάσο και είναι χάλια άμα πιέζονται ενώ είναι πολύ καλά .

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχεις δίκιο σε ότι λες αλλά είναι να φάει κώλυμα ο άνθρωπος !

 

 

Α, φίλος έτσι είναι αυτά...  ;D

 

Τα κωλύματα τα πληρώνουμε (και αν δεν έχουμε σκάσει ένα περίδρομο λεφτά για τέτοια)  :D

 

Οπότε κατανοώ ότι διακαώς πας για κεφάλι/ καμπίνα (βγάζω έξω λοιπόν τον combo).  ;)

 

Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό: Πάρε το μπάσο σου και όρμα  ;D ;D ;D να ακούς κεφάλια (αλλά και καμπίνες καθώς κάποια θα πρέπει να ματσάρεις στο κεφάλι). 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελικό κομμάτι (power) τότε γιατί το θες αφού θα σου είναι άχρηστο;

Καλύτερα να δώσεις τα χρήματα για έναν καλύτερο preamp με σοβαρό DI. Και χώρο και βάρος και ρεύμα γλιτώνεις και καλύτερη ποιότητα σήματος και ευελιξία έχεις.

Και εντάξει, καλώς ή κακώς, δεν θες pedal preamp με DI.

Υπάρχουν όμως τόσοι άλλοι rack mounted.....

 

Δικά σου είναι όμως, ότι θες τα κάνεις ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, φίλος έτσι είναι αυτά...  ;D

 

Τα κωλύματα τα πληρώνουμε (και αν δεν έχουμε σκάσει ένα περίδρομο λεφτά για τέτοια)  :D

 

Οπότε κατανοώ ότι διακαώς πας για κεφάλι/ καμπίνα (βγάζω έξω λοιπόν τον combo).  ;)

 

Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό: Πάρε το μπάσο σου και όρμα  ;D ;D ;D να ακούς κεφάλια (αλλά και καμπίνες καθώς κάποια θα πρέπει να ματσάρεις στο κεφάλι). 

Μεγάλη κουβέντα αυτή που είπες Terry RoscoeBeck5 τα πάθει και τα κωλύματα τα έχω πληρώσει ακριβά και όχι μόνο στην μουσική ..........

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελικό κομμάτι (power) τότε γιατί το θες αφού θα σου είναι άχρηστο;

Καλύτερα να δώσεις τα χρήματα για έναν καλύτερο preamp με σοβαρό DI. Και χώρο και βάρος και ρεύμα γλιτώνεις και καλύτερη ποιότητα σήματος και ευελιξία έχεις.

Και εντάξει, καλώς ή κακώς, δεν θες pedal preamp με DI.

Υπάρχουν όμως τόσοι άλλοι rack mounted.....

 

Δικά σου είναι όμως, ότι θες τα κάνεις ....

Έχεις δίκιο φίλε audiokostas και ελπίζω να μην σε θυμηθώ μετά  ;) και και πω οχχχ ??? δίκιο είχε.

Μου αρέσει που κατάλαβες ότι δεν θέλω πετάλια  ;) ! είχα της Tech 21 και δεν μου άρεσε .

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυρίστηκα πως είπες πως "δεν έχω αρκετά βατ", μιας και 45 χρονών δεν γράφω αόριστες απαντήσεις. Αναφέρθηκα στον ΜΟΝΙΜΟ βραχνά αναρίθμητων μπασιστών, που διαρκώς βλέπουν πως τα βατ δεν τους αρκούν.

 

Με συγχωρείς που σου πρότεινα κάτι εντός του προϋπολογισμού σου αλλά εκτός του στενού χώρου όπου είσαι, όπως φαίνεται, ορκισμένος να κινηθείς. Δεν θα το ξανακάνω.

 

Καλή συνέχεια.

Φίλε και πάλη συγνώμη ότι και να πω είναι λίγο  :-[ μόλις τώρα είδα αυτό που έγραψες ''λύνεται οριστικά'' και εγώ διάβασα ''λίγο αόριστα'' ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω.

Τελικά είχα πίεση από το πρωί και δεν είχα πάρει χάπι πίεσης και έτσι είχα χωρίς να καταλάβω το γιατί  πονοκέφαλο, θολούρα, νεύρα, τα έχει αυτά η κώλο-πιεση.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό το επικό thread είναι πρόκληση  ;) ....να σας πω και εγώ ότι όλο αυτό που περιγράφετε για home entertainment το έχω κάνει πολύ απλά με έναν ταπεινό Fender Bronco 40 (220ευρώ καινούριος) ο οποίος λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου καθώς συνδέεται με USB με το laptop για direct recording, έχει γουστόζικες προσομοιώσεις γνωστών κεφαλών, tuner,compressor, ενσωματωμένα εφέ για παιχνίδι και άπειρη παραμετροποίση τόσο των κεφαλών/καμπινών, όσο και των εφέ με software που περιέχεται στην συσκευασία  ;D. Το 10αράκι ηχείο, ως αναμενόμενο, δεν τινάζει το σπίτι στον αέρα αλλά είναι πολύ γλυκό, καθαρό και μπασάρει πέρα από τα αναμενόμενα.

Δεν μπορείτε να πιστέψετε πόσο διασκεδαστικά και εύκολα στην χρήση είναι αυτά τα 220 ευρουλάκια.

Ελπίζω να σας μπέρδεψα... ;)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό το επικό thread είναι πρόκληση  ;) ....να σας πω και εγώ ότι όλο αυτό που περιγράφετε για home entertainment το έχω κάνει πολύ απλά με έναν ταπεινό Fender Bronco 40 (220ευρώ καινούριος) ο οποίος λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου καθώς συνδέεται με USB με το laptop για direct recording, έχει γουστόζικες προσομοιώσεις γνωστών κεφαλών, tuner,compressor, ενσωματωμένα εφέ για παιχνίδι και άπειρη παραμετροποίση τόσο των κεφαλών/καμπινών, όσο και των εφέ με software που περιέχεται στην συσκευασία  ;D. Το 10αράκι ηχείο, ως αναμενόμενο, δεν τινάζει το σπίτι στον αέρα αλλά είναι πολύ γλυκό, καθαρό και μπασάρει πέρα από τα αναμενόμενα.

Δεν μπορείτε να πιστέψετε πόσο διασκεδαστικά και εύκολα στην χρήση είναι αυτά τα 220 ευρουλάκια.

Ελπίζω να σας μπέρδεψα... ;)

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την πρόταση που κάνεις και θα το δω σοβαρά, αν και το ερώτημα μου αρχικά είναι πια κεφαλή να πάρω αν και τελικά μπερδεύτηκα λίγο.

Τώρα η θα πάρω ότι μου την δώσει έτσι ή θα βγω και θα πάρω σβάρνα τα μαγαζιά για δοκιμές  ;D Είχα combo της Warwick πολύ καλός αλά χωρίς πολλές ρυθμίσεις και χωρίς xlr, καλά για D.I δεν με πολύ-νιάζει γιατί εχει η κάρτα ήχου μου. Λέω να περάσω σε κεφαλή που και ακούς από την καμπίνα αλλά και γράφεις από το xlr d.i . Στο yoytube έχω ακούσει εκπληκτικά αποτελέσματα με αυτήν την μέθοδο !

 

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου