Προς το περιεχόμενο

Το μελλον της μουσικης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Πιστευετε πως ολα τα ειδη εχουν παιχτει?...

-Το αντιθετο?

-Υπαρχουν κατα τη γνωμη σας ειδη που δεν εχουν ανακαλυφθει?...

-Η μουσικη οντως ανακυκλωνεται?..

-Μπορει καποια στιγμη να αναγεννηθει καποιο συγκεκριμενο ειδος μουσικης?

Και ο,τι αλλο νομιζετε πως εχει αμεση σχεση με το μελλον της μουσικης..

Αναμενω απαντησεις...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ, όχι δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος. Ξέρεις γενικώς οι άνθρωποι φανταζόμαστε περίπου αυτά που ξέρουμε, έχουμε περιορισμένη φαντασία. Πχ φανταζόμαστε τους εξωγήινους ως κάτι το ανθρωπόμορφο, φανταζόμαστε άλογα με φτερά, ερπετά με φτερά κλπ. Εννοώ μ'αυτό ότι λέμε η μουσική έχει ήδη παιχτεί αλλά δεν είναι έτσι. Πιστεύω το ίδιο ακριβώς αισθάνονταν και το 19ο αιώνα ακούγοντας αυτά που είχαν γραφτεί παλιότερα, το ίδιο και μετά τους Beatles, τον Elvis, τους Stones, τους Floyd, τους Queen... Αλλά πάντα κάποιος έβγαινε και είχε τα... κότσια (και το ταλέντο, και την ΕΥΦΥΪΑ) να κάνει κάτι καινούριο, και αυτό άνοιγε μια ολόκληρη νέα σκηνή όπου χιλιάδες groupάκια "έμπαιναν". Έτσι πιστεύω θα γίνει και τώρα. Δε νομίζω πως η μουσική ανακυκλώνεται σε κανένα βαθμό. Πάρε αυτά που παίζονται τώρα στα ραδιόφωνα... Τα τραγούδια που πήγαν καλά φέτος... Madonna, Black Eyed Peas, Shakira, Nelly Furtado... Θα μπορούσαν να έχουν βγει πριν από 30, 20, 10 ή 5 χρόνια; Δε μου ακούγονται retro προσωπικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polles fores anakuklwnetai' date='perissoteres antigrafetai alla panta mporeis na to guriseis sti tzaz pou einai ateleiwti[/quote']

Τι ειπες ρε κοπελα μου..

+10000 :lol:

Να προσθεσω και τη funky & τα blues...?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκόρπιες και μη-οργανωμένες σκέψεις:

 

Πιστεύω ότι η μουσική (όπως όλες οι τέχνες) αφορά πολύ λίγους ανθρώπους. Είναι μία μόδα τα τελευταία 30-40 χρόνια να ακούνε όλοι μουσική, κυρίως επειδή υπάρχουν οι τεχνολογίες που το επιτρέπουν, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτε - κάποια στιγμή θα ξεθυμάνει αυτή η μόδα και θα μειωθεί πολύ το ποσοστό των ανθρώπων που θα ασχολείται με αυτή την υπόθεση. Όταν γίνει αυτό, θα ξακαθαρίσει η όλη φάση και θα μείνουν στο χώρο μόνο εκείνοι που τους ενδιαφέρει πραγματικά.

 

Ήδη στις μέρες μας ο κόσμος που ακούει μουσική είναι πολύ λιγότερος από όσους άκουγαν τη δεκαετία του 60 ή του 70. Σήμερα, ο κόσμος έρχεται κυρίως σε επαφή με οπτικοποιημένο υλικό (τηλεοπτικά προγράμματα, κινηματογραφικές ταινίες και βίντεο-κλιπ), αλλά πόσους ξέρετε που κάθονται μπροστά στα ηχεία (έστω) για να απολαύσουν μουσική ΧΩΡΙΣ τη συνοδεία οπτικού υλικού; Εγώ ξέρω μόνο εμένα, εδώ και μερικά χρόνια.

 

Ο λόγος που νομίζουμε μερικές φορές ότι η μουσική έχει φτάσει σε ένα τέλμα, είναι ακριβώς εξαιτίας της εκτεταμένης χρήσης της σε μη-μουσικές εφαρμογές, όπως τα τηλεοπτικά προγράμματα. Σκεφθείτε το: ένας τηλεοπτικός σταθμός λειτουργεί 24/7 και όλη αυτή την ώρα εκπέμπει ήχο (γενικώς) και μουσική (ειδικώς). Που στην ευχή θα βρεθεί υψηλής ποιότητας υλικό που θα μπορούσε να καλύπτει όλο αυτό το χρονικό εύρος: θα ήταν υποχρεωμένοι να παίζουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, αλλά έχουν επιλέξει κάτι απλούστερο και φθηνότερο: έχουν βρει λαλάκες που απλώς παίζουν τα ίδια και τα ίδια - μόνο τα χτενίσματα και τα μπούτια αλλάζουν.

 

Μάλιστα, επειδή οι ιθύνοντες των τηλεοπτικών σταθμών έχουν τις δικές τους απόψεις για το πόσο βλαμμένοι είμαστε, δεν επιλέγουν να μας δείχνουν Μότσαρτ (π.χ.) αλλά τον Νίνο. Ε, αν έρχεται κανείς σε επαφή με αυτή τη φάση συχνά, στο τέλος θα συχαθεί τη μουσική αλλά και τα άντερά του.

 

Περισσότερες σκέψεις (ίσως) αργότερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειπες ρε κοπελα μου..

 

Offtopic, οι πιθανότητες να είναι το μέλος pixies γυναίκα, είναι 0.000000001%, κατά τη γνώμη μου. Αν είναι γυναίκα, είναι η πρώτη που ξέρω να ακούει (και να προτείνει) τζαζ, να έχει χιούμορ, να κάνει αστεία βρίζοντας και να ακούει και pixies. Έχω δίκιο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειπες ρε κοπελα μου..

 

Offtopic' date=' οι πιθανότητες να είναι το μέλος pixies γυναίκα, είναι 0.000000001%, κατά τη γνώμη μου. Αν είναι γυναίκα, είναι η πρώτη που ξέρω να ακούει (και να προτείνει) τζαζ, να έχει χιούμορ, να κάνει αστεία βρίζοντας και να ακούει και pixies. Έχω δίκιο;[/quote']

ΚΙ ΟΜΩΣ...ΕΙΝΑΙ...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσους ξέρετε που κάθονται μπροστά στα ηχεία (έστω) για να απολαύσουν μουσική ΧΩΡΙΣ τη συνοδεία οπτικού υλικού; Εγώ ξέρω μόνο εμένα' date=' εδώ και μερικά χρόνια.

[/quote']

+Ενας...Μαζι σου :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειπες ρε κοπελα μου..

 

Offtopic' date=' οι πιθανότητες να είναι το μέλος pixies γυναίκα, είναι 0.000000001%, κατά τη γνώμη μου. Αν είναι γυναίκα, είναι η πρώτη που ξέρω να ακούει (και να προτείνει) τζαζ, να έχει χιούμορ, να κάνει αστεία βρίζοντας και να ακούει και pixies. Έχω δίκιο;[/quote']

 

Τι να το κάνεις να ακούς μουσική χωρίς οπτικοποιημένο υλικό άμα δεν ξέρεις τα βασικά! :) Μας το έλεγε στο άλλο thread ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο παντως ο eye για τον οπτικοακουστικο τομεα και για την tv.Ειναι

μια επικρατουσα (και δικη μου)αποψη για την στασιμοτητα της σημερινης μουσικης πραγματικοτητας...Ας πουμε, αν σκεφτει κανεις πως για κριτες στο

fame story εχουν βαλει ΟΛΟΥΣ τους παντελως ασχετους με τη μουσικη...

Κουνια που μας κουναγε...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου