Προς το περιεχόμενο

Το μελλον της μουσικης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν μια που το 'φερε η κουβέντα και πέταξε ο Patelius το κειμενάκι με τις αστρικές προβολές, τις δονήσεις και τα σχετικά, εδώ και πολύ καιρό μ' αποσχολεί το εξής:

Υπάρχουν πολύ δυνατά μοτίβα στη μουσική πάνω στα οποία δομείται ένα μουσικό έργο. Μας κολλάνε, τα σιγοτραγουδάμε κ.λ.π. Συνήθως είναι πολύ απλά, μερικές νότες, αλλά περικλείουν τόση δύναμη που σε κάνουν ν' αναριχιάζεις και να λές πως είναι δυνατόν μερικές νότες που ενώ μόνες δεν σημαίνουν τίποτα, η μία δίπλα στην άλλη αποκτούν τέτοιο βαθύ νόημα και ταιριάζουν γάντι μεταξύ τους. Αυτό ισχύει για όλα τα είδη της μουσικής και συνήθως είναι αυτό "το κάτι" που κάνει το κομμάτι γενικώς αποδεχτό και παραδεκτό απ'όλους, ανεξαρτήτα από το είδος της μουσικής στο οποίο αρέσκεται .

Το ερώτημα είναι: Μήπως αυτά τα μοτίβα προϋπήρχαν και φυσικά κάποια προϋπάρχουν και δεν έχουν ανακαλυφθεί/αποκαλυφθεί ακόμα? Μήπως είναι αυτόνομες οντότητες που δεν έχουν "πατρότητα"και απλώς απεκαλύφθησαν σε κάποιον (συνθέτη) ο οποίος απλώς τα οικειοποιήθηκε/υιοθέτησε?

Τι λέτε?

 

Τι λέω πάλι βραδιάτικα?? :?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο ακυρο το quote σου' date='εγω τουλαστιχον δεν εχω πει κατι τετοιο.

και ναι,ειμαι κοριτσι ,και ξερετε...δεν ειμαι μονο εγω,αν βγειτε εξω εκει να δεις! :P[/quote']

 

Δηλ νομίζεις οτι δεν έχουμε ζωή?

http://www.virtualfem.com

bangdesk.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτά τα μοτίβα προϋπήρχαν και φυσικά κάποια προϋπάρχουν και δεν έχουν ανακαλυφθεί/αποκαλυφθεί ακόμα? Μήπως είναι αυτόνομες οντότητες που δεν έχουν "πατρότητα"και απλώς απεκαλύφθησαν σε κάποιον (συνθέτη) ο οποίος απλώς τα οικειοποιήθηκε/υιοθέτησε?

Τι λέτε?

Εμενα παντως με βρισκει συμφωνο αυτη η αποψη σου Thkioups...Ενα

παραδειγμα που μπορω να σκεφτω,ειναι το εξης...Μια ματζορε κλιμακα ας

πουμε,ειναι ενας δρομος,μια ακολουθια,ενα ακουσμα..Διαφορετικα ομως θα

την παιξω εγω,διαφορετικα εσυ,διαφορετικα ενας χ,ψ οργανοπαικτης.Αυτο

ειναι κατι στο οποιο νομιζω ολοι θα συμφωνησουν..Η κλιμακα (ή η οποιαδηποτε ακολουθια απο νοτες)ειναι η ιδια.Ο καθε καλλιτεχνης ομως

"παραγει "την δικη του μουσικη.Εκει ερχομαι να συμφωνησω μεχρι ενα σημειο

στο" Μήπως είναι αυτόνομες οντότητες που δεν έχουν "πατρότητα" "..Η μουσικη ειναι παντου,παντα.Ο καθε καλλιτεχνης μπορει να ανακαλυψει

καποια patterns αυτης αναλογα_παντα-με τη διορατικοτητα και το

ταλεντο του...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς Pastelius αλλά δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν οι μουσικές φράσεις , μοτίβα κ.λ.π προϋπάρχουν πριν κάποιος απλώς τις εκθέσει στα ώτα μας.

Δεν μιλάω για έκφραση, συναίσθημα, τρόπο εκτέλεσης, αντίληψης κ.λ.π. της μουσικής. :wink:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς Pastelius αλλά δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν οι μουσικές φράσεις ' date=' μοτίβα κ.λ.π προϋπάρχουν πριν κάποιος απλώς τις εκθέσει στα ώτα μας.

Δεν μιλάω για έκφραση, συναίσθημα, τρόπο εκτέλεσης, αντίληψης κ.λ.π. της μουσικής. :wink:[/quote']

 

Αυτο λεω κι εγω...

"Η μουσικη ειναι παντου,παντα.Ο καθε καλλιτεχνης μπορει να ανακαλυψει

καποια patterns αυτης αναλογα_παντα-με τη διορατικοτητα και το

ταλεντο του..." Εστι οτι ναι,πιστευω πως προυπαρχουν αρκει καποιος να τα

ανακαλυψει.Απλα προσεθεσα και καποιες αλλες αποψεις μου... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, εγώ το κατάλαβα λάθος τότε.

Χρησιμοποιείς δηλ. το δεύτερο σκέλος της παραγράφου σου σε αντιδιαστολή με το πρώτο (για να καταλήξεις τελικά σε συμφωνία με την σκέψη μου).

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα πιστευα οτι οι ακολουδιες στις νοτες ειναι καπου εκει και απλως εμεις τις ανακαλυπτουμε..εχω αυτη την αισθηση σε πολλα κομματια που ακουω δεν ξερω αν το εχετε νιωσει και εσεις...παντως γενικα η μουσικη δεν παει και πολυ καλα παμε ολοενα σε πιο φτηνες παραγωγες και γενικως η ποιοτητα πεφτει συνεχως και τα εσοδα ακομα και για τα μεγαλα ονοματα επισης αν και ο εξοπλισμος γινεται προσβασιμος σε περισσοτερους η δημιουργικοτητα πεφτει αντιστροφως αναλογα... :cry:

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πόσους ξέρετε που κάθονται μπροστά στα ηχεία (έστω) για να απολαύσουν μουσική ΧΩΡΙΣ τη συνοδεία οπτικού υλικού; Εγώ ξέρω μόνο εμένα' date=' εδώ και μερικά χρόνια.

[/quote']

 

stereo.gif

 

 

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου