Προς το περιεχόμενο

Το μελλον της μουσικης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι συζηταμε ρε συ αντουαν καποια πραγματα περα απο ενισχυτες,κιθαρες και software δε σημαινει απαραιτητα οτι ειμαστε φιλοσοφοι"του καναπε..." .

Ειναι κακο δηλαδη?Δε λεω οτι οποιος δε συζηταει ειναι χασομερης,αλλα αυτοι τουλαχιστον που εχουν καποιες αναζητησεις(εσωτερικες ή μη),και μπορουν να ανταλλαξουν καποιες χ αποψεις μεταξυ τους γιατι να μην το κανουν??

 

Η μουσικη ειναι μαθηματικα,και ισως και το αντιστροφο.Το ερωτημα που εθεσε ο ιχνηλατης "ανακαλυπτουμε τη μουσικη μας ή τη δημιουργουμε" ηταν ενα πολυ καιριο και ουσιαστικο ερωτημα,ΕΜΕΝΑ τουλαχιστον με εβαλε σε καποιες σκεψεις-που σε τελικη αυτη ειναι και η ουσια μιας τετοιας συζητησης...

Μπορει να υποκρυπτεται και μια πρακτικη ουσια σε οοολα αυτα(που ειμαι σιγουρος..).Αν καποιος παιζει μουσικη και ενδιαφερεται γι αυτη,γιατι να μην εχει και καποια εφαρμοσιμα αποτελεσματα μεσω τετοιων συζητησεων?

peace to all mankind..pangel1.gif

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

[Δεν πέταξες μια ιδέα' date=άνοιξες μια συζήτηση και κάποιοι σου απάντησαν.Το να μειώνεις τον Ιχνηλάτη και να επικροτείς τον αντουάν είναι κλισέ και γελοίο στο θέμα που ΕΣΥ άνοιξες. :evil:

 

Στο συγκεκριμένο τόπικ παίρνω το μέρος του ιχνηλάτη,όχι επειδή έκανα βλακεία να απαντήσω κι εγώ (είπα είναι λίγο μουσικό το θέμα,δεν είναι μεταφυσική) απλά επειδή δεν είπε τίποτα εξωφρενικό και του επιτίθεστε.

 

Ο Ιχνηλάτης δε, είναι ο πρώτος που ζήτησε να ανοιχτεί καινούριο τόπικ για το θέμα...

 

¶ντε,ξεσκίστε με τώρα :D

Φίλε Blue φαίνεται ότι δεν κατάλαβες καλά το πνεύμα μου.

1) Η επικρότηση του Αντουάν γίνεται στο επίπεδο του τρόπου έκφρασης και της "ατάκας" του (κατά γενική φαντάζομαι αποδοχή) και δεν σημαίνει ότι παίρνω "το μέρος του" ή ότι απαραίτητα ασπάζομαι και τις ιδέες-απόψεις του.

2)Μετά από αυτά που διαβάζω μέσα σ'αυτό το forum πιστεύω ότι θα ήμουν ο τελευταίος που θα επιθυμούσα να ρίξω έστω και λίγο λάδι στη μικρότερη φλόγα για να εξελιχτεί σε φωτιά και να γίνουμε μαλλιά-κουβάρια για άλλη μία φορά (όπως είπε και ο Ιχνηλάτης).

3)Όσον αφορά το κυρίως θέμα, για να κάνεις μια (αμπελο)φιλοσοφική συζήτηση προϋποθέτει την από κοινού αποδοχή μεταξύ των συμμετεχόντων του ορισμού των χρησιμοποιούμενων όρων (Λόγος κ.λ.π). Αν αυτό δεν γίνει είναι μοιραίο να αοριστο-επαναλαμβανομενο- πελαγοδρομούμε γιατί ο καθένας έχει αποδόσει στην κάθε λέξη άλλο νόημα ανάλογα με τα πιστεύω του (ασε τα λογοπαίγνια που προκύπτουν από τη λεκτική ανεπάρκεια).

4) Φαντάζομαι να έγινε αντιληπτό ότι δεν ήθελα να προσβάλλω τον Ιχνηλάτη (και κανέναν άλλον) ούτε αυτό που είπα αποτέλεσε "επίθεση".

 

Αντε φιλάκια (για να χρησιμοποιήσω μιά κλισέ έκφραση)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω κι εγώ μια γνώμη, εδώ και αρκετά χρόνια έχω καταλήξει στο ότι ουσιαστικά τη μουσική την ανακαλύπτεις, δεν τη δημιουργείς. Και μου έκανε εντύπωση που βλέπω κι άλλους να έχουν την ίδια άποψη. Πάντως σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η έννοια της εφεύρεσης είναι μάλλον πιο κοντά στην ανακάλυψη απ'όσο φανταζόμαστε... Δηλαδή το να βάλεις δίπλα δίπλα δυο ουσίες και να δεις αν κάνουν μπαμ είναι περισσότερο ανακάλυψη του συνδυασμού τους και του αποτελέσματος που αυτός προκαλέι, παρά ΕΦΕΥΡΕΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Μενέλαο απολύτως.

Θα συμπλήρωνα ότι είναι και ζήτημα απλής ταπεινότητας να διατηρεί κανείς την αίσθηση ότι ανακαλύπτει πράγματα γύρω του, παρά ότι τα δημιουργεί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Thkioups: Ok,δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τη διαφωνία,σωστά τα λες.Θέλω μόνο να πω οτι τη λέξη "κλισέ" τη χρησιμοποίησα με την έννοια "εύκολο" και ο λόγος είναι αυτό που μόνος σου λες "κατά γενική αποδοχή".Αν θέλεις να συνεχίσουμε προτιμώ με πμ :wink:

 

Ας βασανιστούμε κινέζικα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να συνεχίσουμε προτιμώ με πμ :wink:

Ας βασανιστούμε κινέζικα 8)

 

Δεν «βασανιζόσαστε εδώ μέσα φανερά να παίρνουμε και «μάτι»;

 

zzwhip.gif

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Thkioups: Ok' date='δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τη διαφωνία,σωστά τα λες.Θέλω μόνο να πω οτι τη λέξη "κλισέ" τη χρησιμοποίησα με την έννοια "εύκολο" και ο λόγος είναι αυτό που μόνος σου λες "κατά γενική αποδοχή".Αν θέλεις να συνεχίσουμε προτιμώ με πμ :wink:

 

Ας βασανιστούμε κινέζικα 8)[/quote']

 

8O 8O αφού τα λέω σωστά, ΤΙ να συνεχίσουμε ?

Έχεις εθιστεί στη...φαγωμάρα μου φαίνεται και σου λείπει η..δράση ε? :lol: :lol:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Μενέλαο απολύτως.

Θα συμπλήρωνα ότι είναι και ζήτημα απλής ταπεινότητας να διατηρεί κανείς την αίσθηση ότι ανακαλύπτει πράγματα γύρω του' date=' παρά ότι τα δημιουργεί.[/quote']

 

επειδη οι νότες φτιάχτηκαν πριν απο εμας?με αυτη την έννοια η λέξη δημιουργία είναι άχρηστη εκτός αν αναφερόμαστε σε τι?στην τεκνοποιία ?δηλαδη ο θεός η το σύμπαν δημιουργεί και εμείς καθόμαστε ταπεινοι και μαγεμένοι να θαυμάζουμε ?

πολλα ερωτήματα μάζεψα,μα γιατι μπαμπά?

και ακόμα κι αν είναι ετσι τα πράγματα κοιτα τον καπιταλισμό:

αλλος παράγει αλλος επεξεργάζεται αλλος διαθέτει κι αλλος πληρώνει

και στο τέλος βρίσκεται οτι αλλος έχει βγάλει τα λεφτα :D

αρα ο θεός-παραγωγος βγάζει τα λιγοτερα και επειδη είμαστε αχάριστοι σταματάει να παραγει και είναι ώρα να πάω για ύπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα, ρε μπαγάσα, εσύ κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει.

Όλα αυτά που λες ισχύουν... αρκεί να δεχτεί κάποιος ότι το μοντέλο πάνω στο οποίο είναι κτισμένο το Σύμπαν είναι το... καπιταλιστικό. Που το είπα εγώ αυτό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου το εκμυστηρεύτηκε ο ιδιος ο θεός μια μέρα που παραπονιόταν(ε) για τους οικονομικούς συσχετισμούς(τα δικά του ανταποδοτικά οφέλη) που έχουν αναπτυχθεί ανάμεσα στον παραγωγό και τον καταναλωτή(εσένα και εμένα).νομιζες οτι μονο ο μπους μιλάει με το θεό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου