Προς το περιεχόμενο

Custom fender stratocaster, ποια ?


Arct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν στοχεύεις σε αυτό το επίπεδο ποιότητας σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει το επίπεδο "δεν με καλύπτει μια american strd." Καθαρά εμπειρικά στο γράφω.... σημαίνει δηλαδή ότι έχω αρκετό καιρό παίξει και "λιώσει" ό, τι κυκλοφορεί πάνω κάτω στο χιλιάρικο, και ΝΑΙ θέλω κάτι παραπάνω.  Δεν σε απογοητεύω... κάθε άλλο... απλά όταν αγοράζεις μιά Relic 56 ή μιά reissue 1969 ή και modern strd custom shop Fender stratocaster, δεν λες θα είναι ή δεν θα είναι βολικό το μπράτσο.... το ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ! Προσαρμόζεσαι... μέχρι να σου κάνει και να γίνει "ένα" με σένα. Ειδικά αν είναι από τις πρώτες κιθάρες που αγοράζεις τότε βούρ... μακάρι να μπορούσαμε όλοι να το κάναμε αυτό. Έχω 2 cs Fender μία 69 και μία 1960. Διαφορετικά μπράτσα, specs και μπούρδες.... αυτά είναι για να λέμε και να γράφουμε. Μιά χαρά κάνουν στον MK iv και οι δύο.. και hard rock παίζουν και rock και παπαλάμπραινα ακόμα! Αποφάσισε ξεκάθαρα τι σου κάνει με την σκέψη ότι δεν αγοράζεις μια Squier να τις αλλάξεις μαγνήτες... παίρνεις cs Fender strat, και σε αυτά τα χρήματα έχεις την απαίτηση να κάνει πολλά πράγματα. Ετσι όπως το βλέπω εγώ η modern 2012 σε καλύπτει με το παραπάνω, όχι γιατί είναι φθηνότερη από την relic 56, αλλά γιατί η relic 56 είναι πιό "ιδιαίτερη" σε ηχόχρωμα και στύλ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσεις 3.000 γιουρια για να παρεις μια κιθαρα με χτυπηματα και γρατζουνιες;  ???

Τρελο δεν ειναι;

 

 

 

(Πως φαινονται οι γεροξουρες ε; ;D)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανεξάρτητα από specs και ιδιαιτερότητες όσες stratocaster του CS έχω παίξει ήταν καταπληκτικά όργανα.

 

Όμως τα χρήματα είναι πολλά για να γίνει η επιλογή μέσα από φωογραφίες, specs και απόψεις άλλων.

 

Όταν έχεις σκοπό να δώσεις 4000 για μια στρατ, πρέπει να βρεθείς ανάμεσα σε 20 από αυτές, να τις περιεργαστείς, να τις κρατήσεις, να τις ακούσεις και να αποφασίσεις οριστικά έχοντας τις μπροστά σου.

 

Η "τυφλή" αγορά σ' αυτό το επίπεδο είναι σχετικά ασφαλής (το όργανο θα είναι πολύ καλό έτσι κι αλλιώς) αλλά αν πας εκεί και ερωτευτείς μια από κοντά (ίσως ακόμα και μοντέλο που ενδεχομένως αυτή τη στιγμή δεν αξιολογείς) θα ανατριχιάζεις στη σκέψη ότι ένας τυχαίος πωλητής μπορεί να σου είχε στείλει τυχαία μια άλλη.  ;)

 

Προσωπικά θα έβαζα άλλα 300-400 ευρώ για εισιτήρια και ξενοδοχείο, θα πήγαινα στο μαγαζί της αρεσκείας μου και θα γύριζα με την επόμενη "πρώτη κυρία" ανά χείρας  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με τον Harilatron, πιστευω οτι και στην Αθηνα να κανεις μια βολτα υπαρχουν τουλαχιστον 2-3 καταστηματα που εχουν CS κιθαρες πολυ ομορφες και καταπληκτικα οργανα...ή εστω μια βολτα μεχρι την Πατρα οπου και ο Στολλας απ οσο ξερω εχει μοντελα CS.

Αγορα κιθρας αυτου του υψους απο ....φιγουρινια σε ιντερνετικο καταστημα... μου κανει πολυ βιαστικο τουλαχιστον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα το budget-άκι σου αδερφέ, θα έκανα αυτό ακριβώς που έγραψε και ο φίλος πιο πάνω: αεροπορικά εισιτηριάκια και ξενοδοχείο, ή για Thomann ή (αν είχα και κανα-2 άκρες) κατευθείαν για το Αμέρικα... Με ραντεβού σε μαγαζάκι που ειδικεύεται 10-20 χρονάκια στην εμπορία οργάνων παρόμοιας κλάσσης. Και θα κατέβαζα να πάιξω όλο το ***μένο στοκ του μαγαζιού σε 2 (τουλάχιστον) διαφορετικούς ενισχυτές ΓΙΑ ΩΡΕΣ, πριν αποφασίσω. Και θα έπαιρνα την κιθάρα που θα μου ''μιλαγε''. Και συμφωνω με τον άλλο φίλο: καλά και χρυσά τα specs αν ξέρεις τί ακριβώς θέλεις αλλά σε αυτά τα λεφτά το όργανο πρέπει να μιλά στην ψυχή σου για τα δώσεις. Άρα, πρέπει να περάσεις λιγη ώρα μαζί του. Για μένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου