Προς το περιεχόμενο

κατασκευη 7χορδης Super Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για μένα μια(les Paul).

 

Άμα θες με ιοθετείς κι'όλας(αν κάνεις τέτοιες κατασκευές για τον υιό) δεν με πειράζει  ;D  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο, Μπράβο και πάλι Μπράβο

Πολύ ωραία κατασκευή φίλε μου.

Μεγάλο respect.

 

Να σε ρωτήσω, το μαύρο sunburst πως το έκανες? Μάσκαρες το σώμα ή free handed? Επίσης τι είδους βερνίκια και χρώματα χρησιμοποίησες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εγινα κουραστικος, αλλα σας ευχαριστω ολους και παλι!

 

@sofison Πρωτα μασκαρα το εμπρος και πισω μερος και ψεκασα μαυρο τα πλαϊνα. Μετα δοκιμασα να κανω το burst free hand, στοχευοντας εξω απο το περιγραμμα το σωματος και ενω το αποτελεσμα ηταν καλο, ειχε πολυ overspray που καθοταν στην υπολοιπη επιφανεια. Αφου αφησα να στεγνωσει και ξαναετριψα, τοποθετησα το θωμα οριζοντια πλεον και χρησιμοποιησα το ιδιο το template ως μασκα. Το σηκωσα 10 mm απο το σωμα βαζοντας πηχακια στο σημειο αναμεσα απο τα cavities των μαγνητων. Επειτα ξεκινησα να ψεκαζω με ελαφρια κλιση προς τα μεσα, με συντομες πιεσεις του trigger του πιστολιου.

Τα βερνικια που χρησιμοποιησα ειναι της Erlac: sealer DUR και τελικο στιλπνο. Pore filler νερου της Clou και χρωμα ertint παλι της Erlac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εγινα κουραστικος, αλλα σας ευχαριστω ολους και παλι!

 

@sofison Πρωτα μασκαρα το εμπρος και πισω μερος και ψεκασα μαυρο τα πλαϊνα. Μετα δοκιμασα να κανω το burst free hand, στοχευοντας εξω απο το περιγραμμα το σωματος και ενω το αποτελεσμα ηταν καλο, ειχε πολυ overspray που καθοταν στην υπολοιπη επιφανεια. Αφου αφησα να στεγνωσει και ξαναετριψα, τοποθετησα το θωμα οριζοντια πλεον και χρησιμοποιησα το ιδιο το template ως μασκα. Το σηκωσα 10 mm απο το σωμα βαζοντας πηχακια στο σημειο αναμεσα απο τα cavities των μαγνητων. Επειτα ξεκινησα να ψεκαζω με ελαφρια κλιση προς τα μεσα, με συντομες πιεσεις του trigger του πιστολιου.

Τα βερνικια που χρησιμοποιησα ειναι της Erlac: sealer DUR και τελικο στιλπνο. Pore filler νερου της Clou και χρωμα ertint παλι της Erlac.

 

Ωραίος...... Κάτι τελευταίο τις ertint τις έβαλες στο sealer ή στο βερνίκι? Θέλω να πω το μαύρο χρώμα πως το ψέκασες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε immortalx, συγχαρητήρια για τα δημιουργήματά σας. Εκτός από πανέμορφα φαίνονται και στιβαρά όργανα. Πιστεύω να είναι πολύ ευχάριστες-εύχρηστες στο παίξιμο και οι δυο τους.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sofison Την βαφη την εβαλα στο sealer στο δευτερο χερι. Δηλαδη πρωτα εριξα ενα ελαφρυ χερι sealer, γεμισα τους πορους, ετριψα και στο επομενο χερι εβαλα τη βαφη.

 

@antonisg Τα εχω τα χρονακια μου αλλα κυριος δεν ειμαι  ;D Η Les Paul δεν ειναι καθολου βολικη. Μου βγηκε υπερβολικα υπερβολικα βαρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sofison Την βαφη την εβαλα στο sealer στο δευτερο χερι. Δηλαδη πρωτα εριξα ενα ελαφρυ χερι sealer, γεμισα τους πορους, ετριψα και στο επομενο χερι εβαλα τη βαφη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση είμαι σε αυτό το στάδιο και δεν ήξερα πως να το χειριστώ.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά και μόνο απο περιέργεια, πόσα κιλά βγήκε?

 

 

Η Les Paul ειναι 4.7 κιλα και η 7χορδη 4.2

Σε 6χορδη εκδοση πιστευω θα επεφτε στα 4 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου