Προς το περιεχόμενο

Windows 7 64bit και μνήμη


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να αλλάξω τα χp σε windows 7  64bit.

Aυτό που με απασχολεί είναι ότι στον υπολογιστή έχω 8 gb ram.

Αν βάλω τα 64bit θα μου αναγνωρίζει όλη τη μνήμη ή όχι και θα πάει χαράμι όλη η δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα windows θα την αναγνωρίσουν και θα την αξιοποιήσουν... από κει και πέρα βέβαια το κάθε software που χρησιμοποιείς έχει και την δική του συμπεριφορά στην διαχείριση της μνήμης...

όμως ο κόπος αξίζει έτσι κι αλλιώς και είναι μια αναβάθμιση που θα θα την "απολαύσεις"...

ειδικά και με την χρήση ενός ssd σκληρού δίσκου, το perfomance (ανάλογα φυσικά και την περίπτωση) θα απογειωθεί...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειδικά και με την χρήση ενός ssd σκληρού δίσκου, το perfomance (ανάλογα φυσικά και την περίπτωση) θα απογειωθεί...

 

 

Θα απογειωθεί στα αυτιά ενός πολύπειρου, ή και ενός ξσυλέμπορα σαν εμένα?

Κάνω μια μετατροπή στο πισί τώρα παρόμοιας φύσης ,αλλά για άλλους λόγους και απλά συνέπεσε με τη πρότασή σου αυτή...........

Επίσης αν θες για κάνε πιο λιανό το θέμα του ssd δίσκου ,αν δε κάνω λάθος έχουν άμεση απόκριση και τυχαίνει να χρησιμοποιώ ένα νετμπουκ με τέτοιο δίσκο σε gps για πεζοπορίες και διάφορες ταρζανιές καθότι είναι ανθεκτικοί στα κοπανήματα, αλλά δεν ήξερα πως υπάρχουν και σε μεγάλες χωρητικότητες ,μήπως πάνε ψηλά σε τιμή?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στο θέμα "ταχύτητας", ο "κλασικός" σκληρός δίσκος αποτελεί τον αδύναμο κρίκο ενός σύγχρονου συστήματος (αναπόφευκτα καθότι η λειτουργία του στηρίζεται σε μηχανικά μέρη)... οι SSD (Solid State Disk) βασιζόμενοι σε μνήμες flash (κυρίως) έρχονται να βελτιώσουν (ακόμα και οι φθηνότεροι) αισθητά την κατάσταση...

 

μια και το κόστος στο entry level έχει πέσει πολύ (βρίσκεις άνετα πια 60gb με 50-60 ευρώ), θεωρείται πλέον βατή λύση και για "ασθενή" πορτοφόλια... πχ. ένα pc  με έναν μικρό ssd για το λειτουργικό και το software, έναν πιο μικρό (ίσως) ssd ακόμα για temporary workstation και έναν κλασσικό μεγάλης χωρητικότητας για "αποθήκη", είναι πια μια συνήθης μου πρόταση και σε ξυλέμπορες και σε υδραυλικούς αν δεν το χρησιμοποιούν μόνο για πασιέντζες... ;D

τώρα για τους "πολύπειρους" που τα έχουν, το θέμα εξειδικεύεται (με μελέτη αναγκών και specs) και μάλλον δεν σε αφορά από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε npap  μιλας για εγκατασταση προγραματων -λειτουργικου-vst-libraries κλπ πανω σε ssd η κ για την περιοχη του audio recording? Μιας κ το γραψε σβησε δεν ειναι κ ο καλυτερος φιλος των ssd.

 

edit. τωρα ειδα την προταση σου, ssd για το software κ μηχανικο μεγαλο για αποθηκη.Σωστοος

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD χρησιμοποιούνται, τυπικά, για το λειτουργικό, περιλαμβάνοντας το paging space, το οποίο γράφεται διαρκώς. Μάλιστα μια τέτοια χρήση προτείνεται επίσημα από μεγάλες εταιρίες, ώστε το paging να γίνεται γρηγορώτερα. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οι δίσκοι αυτοί αντέχουν αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες και άκρως επεξηγηματικές οι πληροφορίες σας ,θα τα συζητήσω με το τον μηχανικό ήχου  ;D

Ευχαριστώ  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου