Προς το περιεχόμενο

STAGE ή DIGITAL PIANO?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ιδια τιμή δεν θα βρείς μανάτα ηχεία να ακούγονται καλύτερα από monitor φίλε μου. Για παράδειγμα αν δώσεις 2000€ για πιάνο χωρίς ηχεία και άλλα 500€ για φτηνά μόνιτορ θα έχεις πολύ καλύτερο ήχο από ένα πιάνο που κάνει 2000€ και έχει ηχεία από τη μάνα του. Και σε samples και σε ηχεία. Υπάρχουν και τα ηλεκτρικά με ουρά και με 5 και 7 ηχεία βγάζει και η yamaha και η kurzweil μοντέλα, με πολύ καλό ήχο.. αλλά ξεφεύγουν πολύ στην τιμή.

Επίσης όταν θες να ακούς μόνο εσένα να παίζεις πιάνο, δεν είναι απαραίτητο να έχεις και τα καλύτερα μόνιτορ.. μην σου πώ δεν είναι απαραίτητο να έχεις μόνιτορ καν.. αρκει να έχεις ηχεία και ενισχυτή που να σε ευχαριστεί να ακούς όταν παίζεις και ας χρωματίζεται ο ήχος. Δεν σε νοιάζει αν αυτό που ακούς θα ακουστεί διαφορετικό σε μια ηχογράφηση ή σε κάποιο άλλο σύστημα ηχείων.

Σε τι τιμές ψάχνεσαι; (αν ψάχνεις κάτω από 2000€ θα είναι πολύ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τα bx8 που έχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι βλεπω για τιμη κατω απο 2000.(αν και με εχουν προβληματισει οι πολυ καλες αναφορες στο kawai). εκτος απο τα stage υπαρχουν και τα clavinova που εχουν πολυ καλο ηχο απο μονα τους. καπου εκει μπερδευεται το πραγμα για μενα! :) ωστοσο οπως ξανα ειπα ειμαι πιο κοντα σε stage. οποτε καμια αλλη προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα εγω με τα βχ8 δεν θα εχω και τον καλυτερο ηχο που βγαζει ενα kawai ας πουμε.

 

Τα ηχεια που εχεις ειναι μια χαρα για να ακους το οργανο. Εκτος εαν θελεις να εχεις οντως τα ηχεια ενσωματομενα για να μην εχεις ξεχωριστα...

Εγω στην αρχη ειχα τα οκταιντσα behringer και ακουγα μια χαρα τα συνθια μου σε ολε τις συχνοτητες(μετα λογω ογκου τα εδωσα αι πηρα τα Genelec 8030A).

Αφου θελεις να δωσεις κατω απο 2000 euro τσεκαρε το Κawai MP4 και το Yamaha Cp33(ετσι πρεπει να λεγεται).

Παντως με τα ηχεια σου θα ακους καλυτερα απο τα ενσωματωμενα(και θα ειναι και πιο ελαφρυ το οργανο). :wink:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pernontas viastika tis apantiseis den nomizw na pire to mati mou pouthena th lexh KURZWEIL....

 

eiste sovaroi??? an endiaferetai kapoios gia stage piano - clavinova me 88ari keyboard fully weighted "aerato" ktl prepei na tsekarei to sp88 to opoio einai k sxetika fthno. kai milame panta gia poiothta kataskevhs.

Fthnotero alla me pio bary clavier einai to prokeys88 tis MAudio.

Kai vevaia sto pedio twn timwn milame panta gia agora apo germania kuriws.

Htoi, www.thomann.de i www.musicstore.de . Apolutws asfalh kai me egguhsh. Egw pira apo to musicstore en Kurzweil PC1x kai exw meinei parapanw apo apoluta efxaristimenos...

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε η λέξη Kurzweil... anyway στην κατηγορία του Kawai MP8 δεν βάζω το sp88x με τίποτα.. ειδικά στο clavie. Επίσης τα πλήκτρα της maudio μόνο πιάνο δεν θυμίζουν :-( και δεν μου φανήκανε καθόλου βαριά στο prokeys88.

Και επειδή spdix θες και άλλες προτάσεις εμένα μαρέσανε και το SP500 korg και το RD700 Roland. Αν και στην κατηγορία αυτή προτιμώ όπως ξαναείπα το S90ES.

Επειδή όμως ζήτησες πολύ καλό ήχο πιάνου και κλαβιέ να μοιάζει οσο το δυνατόν σε πιάνο (και δεν ζήτησες ευεληξία) προτείνα το MP8 που έχει ξύλινα πλήκτρα.

 

Καλό είναι να δοκιμάσεις αυτά τα μοντέλα να δεις και στα χέρια σου πιό μοιάζει πιο πολύ με πιάνο, εννοείται! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

halloo

 

φιλε sPId_x παρακολουθω κι εγω με ζωηρο ενδιαφερον..[τωρα ειδα την προτροπη να συνεχιστει η κουβεντα για τα ντιτζιταλ εδω...εννοειται οκ :D ]

 

η τιμη το kawai mp8 ειναι γυrω στα 2170 ευρο?? υπαρχει περιπτωση να το βρεις λιγοτερο?

 

θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και έχουμε ανοιξει θεμα εδω, ενδιαφερεται καποιος φιλος μου για το Roland EP-760 digital piano. Το εχει βρει σε καλη τιμη, 400 ευρω. Το θελει για απλο παιξιμο και ψαχνει κατι μονο για να κανει το κεφι του.Το εχει tesταρει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχουμε ανοιξει θεμα εδω' date=' ενδιαφερεται καποιος φιλος μου για το Roland EP-760 digital piano. Το εχει βρει σε καλη τιμη, 400 ευρω. Το θελει για απλο παιξιμο και ψαχνει κατι μονο για να κανει το κεφι του.Το εχει tesταρει κανεις?[/quote']

 

Για τα 400€ είναι μια χαρά. Είχα παίξει σε ένα άλλο μοντέλο EP(νομίζω :roll: ) όταν είχα πάει στη Roland. Πιστεύω να έχει τα ίδια πλήκτρα.

Βέβαια.. ίσως τον βόλευε να πάρει το maudio pro keys στην περιπτωση που προσθέση και ένα λάπτοπ αργότερα.

Πάντως για 400€ είναι ακριβώς αυτό που πληρώνεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Saitek Kurzweil PC 1X .Το εχω περιπου εδω και 6 μηνες και δεν το εχω μετανειωση ουτε στιγμη.Τι να πουμε για την κλαβιερα? φοβερο feeling.Απο ηχους 512 programs συν διακοσια και πανω setups.Απο πιανο...kurzweil τι αλλο να πουμε.Ο μικροτερος μου αδερφος εχει το Kawai es4,οταν το ακουω μου θυμιζει κατι free sounfonts δειγματα πιανου που εχω (βγαζω κακιες) :D Λοιπον πιστευω να καταλαβενετε τι θελω να πω.Δεν ειμαι πορωμενος αλλα αγορασα πολλα οργανα .πειραματιστικα πολυ,αχασα πολλα χρηματα.αλλα δοξα τον Θεο επιτελους εμαθα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου