Προς το περιεχόμενο

ποτενσιόμετρα κιθάρας και ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω έχει έρθει η ώρα να κάνω την αγγαρεία και να μεταφράσω εκείνο το άρθρο για το πως πρέπει / υποτίθεται οτι μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος τα controls της κιθάρας του για να μπορεί ΚΑΙ να παίρνει το μέγιστο από αυτήν ΚΑΙ να διαμορφώνει τον ήχο του ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε στιγμή (γιατί ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός τους). Οι ανακρίβειες που γράφονται κατά καιρούς με ανατριχιάζουν... ::)

 

 

Αδερφέ, η ερώτηση που κάνεις δεν είναι καθόλου ανούσια, αντίθετα, χαίρομαι που κάποιος διαπιστώνει ότι αυτά τα... μαραφέτια πάνω στην κιθάρα του ΚΑΠΟΙΟ σκοπό πρέπει να έχουν και ΚΑΠΩΣ πρέπει να χρησιμοποιούνται... Η απάντησή όμως μπορεί να είναι λιγο πιο περίπλοκη.

 

 

Ερωτήσεις: τί κιθάρα παίζεις και τί μουσικό είδος; Gain / OD / distortion (αν χρησιμοποιείς), από πού τα παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ότι σε βολεύει και σ'αρέσει αφού πειραματιστείς πρώτα .

 

Εγώ πάλι πολλές φορές προτιμώ την ομαλή μετάβαση που προσφέρει το volume για να αλλάξω από low σε high gain ήχο . Ειδικά σε αργά κομμάτια που έχω χρόνο να βρω το sweet spot που καθαρίζει ο ήχος χαμηλώνοντας το volume.

Το ίδιο κάνω και με το tone όταν θέλω να δώσω αυτό το γλυκό ''μπούκωμα'' που δίνει στο 5 περίπου .

 

Ειδικά όταν παίζεις με μονούς και θέλεις να πάρεις ψευδαίσθηση humbucker , το tone είναι μονόδρομος .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα έχω στο 10 πάντα.

Εγώ στο 11

Εκεί τερματίζει το δικό μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο 11

Αυτό δεν είναι τίποτα φίλος...που να δείς του Νέστορα που είναι ειδική παραγγελία στο 25!!!! 8)

Παρασκευή σήμερα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις: τί κιθάρα παίζεις και τί μουσικό είδος; Gain / OD / distortion (αν χρησιμοποιείς), από πού τα παίρνεις;

 

το εχει πει νομιζω

 

μιλάω κυρίως για high gain καταστάσεις

 

 

προφανως παιζει μεταλοφιουζονοκαφριλες... ;D

 

τωρα το ειδα αυτο

 

υπάρχει περίπτωση να παραμορφώνει ο ήχος μου αν τα χω τέρμα?μιλάω κυρίως για high gain καταστάσεις

 

ο ηχος σου ειναι ΗΔΗ παραμορφωμενος σε high gain καταστασεις... ;D

 

γενικα σε αυτα τα ειδη μουσικης οπου συνηθως χρησιμοποιεις εναν ενισχυτη με καθαρο και βρωμικο(α) καναλι(α) συνηθως τα εχεις στο full (τουλαχιστον το vol.) μια και δεν χρειαζεται να εχεις το καθαρο καναλι στο τερμα ωστε να εχεις καθαρο ηχο με το vol χαμηλα και βρωμικο με το vol στο τερμα (οπως κανουν αρκετοι παραδοσιακοι κιθαριστες που παιζουν καρφι-καρφι σε μονοκαναλους ενισχυτες)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ τα χρησημοποιώ και τα 2.Το volume σπάνια το έχω στο 10.Συνήθως στο 8-9.

Σε κιθάρες  τύπου les paul αν δε χρησιμοποιείς tone και volume κάνοντας συνδιασμούς χάνεις το 50% των δηνατοτήτων απο τους ήχους που μπορεί να προσφέρει η κιθάρα.

Εδώ ο μάγκας τα λέει καλύτερα

Joe Bonamassa talks about Gibson Les Paul

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κατεληξα εγω μετα απο ψαξιματα και τετοια...

Κατ'αρχας παιζω χαρντ ροκ-χεβι μεταλ...

Λογω της απεχθειας μου για πεταλακια που μπουσταρουν,σφιγγουν κτλ και της δεδομενης λατρειας μου στους μονοκαναλους ενισχυτες(χρησιμοποιω ενα soldano avenger) βρηκα την εξης λυση για να εχω εναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολυκαναλο ενισχυτη.

Το volume το χρησιμοποιουσα ανεκαθεν και λογω μαγνητη(BK VHII) εφτανα να εχω εξαιρετικα καθαρα κι ας ειχα το gain του ενισχυτη αρκετα ψηλα(7 στα 11).

Το θεμα μου ομως ηταν οτι δε μπορουσα να εχω εναν πιο κραντσαριστο ηχο η εστω εναν ηχο για ρυθμικη χρησιμοποιωντας μονο το volume.

Εκανα λοιπον το treble bleed mod.Τι ειναι:Η τοποθετηση ενος πυκνωτη και μιας αντιστασης στο volume της κιθαρας.Με αυτο το τροπο οταν χαμηλωνω το knob δεν χανω πριμα...ουτε κανενα σχεδον στοιχειο του ηχου...απλως μειωνεται η παραμορφωση.

Με αυτο το τροπο ειναι σα να εχω το gain knob πανω στη κιθαρα...

Εξαιρετικα χρησιμο για εμενα τουλαχιστον που παιζω κιθαρα-καλωδιο-ενισχυτη.

Το κακο ειναι οτι εχασα σχεδον τελειως τα καθαρα του volume knob καθως το πιο καθαρο ειναι πλεον ενα ελαφρυ κραντς...

Ωστοσο ενα volume pedal μπορει να μου δωσει και τα καθαρα που ισως θελω κααααποια στιγμη.

Σημειωσις,η κιθαρα μου εχει μονο εναν διπλο μαγνητη στη γεφυρα...σιγουρα με εναν μαγνητη λαιμου θα ειχα πολυ καλυτερα καθαρα.

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει έρθει η ώρα να κάνω την αγγαρεία και να μεταφράσω εκείνο το άρθρο για το πως πρέπει / υποτίθεται οτι μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος τα controls της κιθάρας του για να μπορεί ΚΑΙ να παίρνει το μέγιστο από αυτήν ΚΑΙ να διαμορφώνει τον ήχο του ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε στιγμή (γιατί ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός τους). Οι ανακρίβειες που γράφονται κατά καιρούς με ανατριχιάζουν... ::)

 

 

Αδερφέ, η ερώτηση που κάνεις δεν είναι καθόλου ανούσια, αντίθετα, χαίρομαι που κάποιος διαπιστώνει ότι αυτά τα... μαραφέτια πάνω στην κιθάρα του ΚΑΠΟΙΟ σκοπό πρέπει να έχουν και ΚΑΠΩΣ πρέπει να χρησιμοποιούνται... Η απάντησή όμως μπορεί να είναι λιγο πιο περίπλοκη.

 

 

Ερωτήσεις: τί κιθάρα παίζεις και τί μουσικό είδος; Gain / OD / distortion (αν χρησιμοποιείς), από πού τα παίρνεις;

Ωραία καλύτερα να πω αναλυτικά τι χρησιμοποιώ:

Κιθάρες:gibson explorer 76,με emg 81 κάτω και emg 60 πάνω

           ltd ec 1000,με ίδιους μαγνήτες

Προενίσχυση:pod hd της Line6

 

Παίζω κυρίως melodic death,και γενικά οτι παίζω απαιτεί high gain

Επίσης,δε παίζω σε μπάντα,παίζω στο σπίτι και κυρίως ηχογραφώ συνέχεια,άρα δεν έχω ανάγκη να πάω σε clean (έτσι πιστεύω αν κανω λάθος διορθώστε με) με το knob απλα αλλάζω στο καθαρό κανάλι.

 

Άνοιξα αυτο το θέμα συζήτησης γιατί αρκετά πιο παλιά που έπαιζα σε μπάντα,live κτλπ χρησιμοποιούσα αυτο το καταραμένο metal zone και θυμάμαι οτι οταν τερματιζα το volume τσίριζε η κιθάρα,πλέον με τα μηχανήματα που έχω δε το κάνει αυτο απλά ήθελα να σιγουρευτώ οτι δε βάζω επιπλέον θόρυβο στην ηχογράφηση

 

Τώρα για τις high gain καταστάσεις απο μια μεριά έχετε δίκιο οτι τα πράγματα είναι ήδη "θορυβώδη"  :P,αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν ποιοτικά γκάζια χωρίς επιπλέον ανούσιο θόρυβο  ;D

 

P.S. σε κάποια σημεία που έχω σολαριστές μελωδίες και χρησιμοποιώ και τους 2 μαγνήτες (διακόπτης στη μέση),πιστέυετε οτι "γλυκαίνει" ο ήχος αν δε τα έχω τέρμα?η για να χω την καλύτερη απόδοση στην ηχογράφηση τέρμα όλα όπως στα rythm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω παιζεις χωρις ενισχυτη και με active μαγνητες,μονο και μονο λογω αυτου του συνδιασμου  θα σε συμβουλευα να τα εχεις ολα full (τα volume)  

 

ήθελα να σιγουρευτώ οτι δε βάζω επιπλέον θόρυβο στην ηχογράφηση

 

κανονικα με τους active μαγνητες που χρησιμοποιεις δεν θα επρεπε να εχεις θορυβο,καλυτερα να τσεκαρεις την κιθαρα σου σε καποιον μαστορα αν εχεις (θορυβο ,οχι μαστορα.. ;D).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου