Προς το περιεχόμενο

Αγορά Digital Piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Neeq, o τυπος θελει ηλ. πιανο. Ποια η διαφορα του απο ενα Motif 8, εστω και 10ετιας? Θα σου πω εγω:

 

To ηλ. πιανο εχει 10-20 ηχους.

Το Motif 8 εχει χιλιαδες ηχους (με ηχους πιανου μεσα), μια synth engine που "φυσαει" και sampler.

Και τα 2 εχουν 88αρι πληκτρολογιο.

 

Συμφωνα με τις παραπανω απαιτησεις (του), το Motif 8 ειναι η πλεον λογικη αγορα, με τις συγκεκριμενες τιμες που υπαρχουν στις αγγελιες.

 

@Στάθης:

Αν θελει να παιζει πιανο θα παρει ενα ηλ. πιανο/synth με 88 βαρυκεντρισμενα πληκτρα, πληκτρολογια κατω των 88 πληκτρων στην πλειοψηφια τους δεν ειναι βαρυκεντρισμενα οποτε παμε αλλου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...οργανα οπως το motif που τους φερεσαι με σεβασμο και οχι ετσι www.youtube.com/watch?v=TTrbIvKdKo0 μενουν με το περασμα πολλων χρονων.

Καλα ηρεμησε, εσυ επιασες την πλεον ακραια περιπτωση. ;D ;D

Δεν νομιζω να υπαρχει αλλος πληκτρας που να φερεται ετσι στα πληκτροφορα του...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ομολογώ πως δεν καταλαβαινω :)

Το ίδιο κι εγώ :)

 

Με το "πειραγμα" καταλαβα ζαντολαστιχα κ εξατμισεις.. :P, αλλα καπου πηγε το μυαλο μου κ σε αλλαγη καποιου πληκτρου ας πουμε που ισως να ειναι ενδειξη κακομεταχειρισης

Όχι αυτό. Το να αλλαχτεί κάποιο πλήκτρο δεν σημαίνει απαραίτητα κακομεταχείριση, μπορεί να είναι από ατύχημα ή όπως αλλιώς θες πες το.

 

Με τη λέξη "πείραγμα" εσύ μπορεί να κατάλαβες κάτι σαν βελτίωση - προς το καλύτερο. Εγώ εννοώ κάτι προς το χειρότερο. Για παράδειγμα να έχουν αλλαχτεί κάποια εξαρτήματα και να έχουν γίνει πατέντες που αργότερα σε κάποιο σοβαρό service ή δικό σου άνοιγμα να βρεθείς προ εκπλήξεως. Αρκετοί την έχουν πατήσει έτσι. Πρέπει να ξέρεις από που αγοράζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ηλ. πιανο εχει 10-20 ηχους.

Το Motif 8 εχει χιλιαδες ηχους (με ηχους πιανου μεσα), μια synth engine που "φυσαει" και sampler.

Και τα 2 εχουν 88αρι πληκτρολογιο.

 

Το είπες μονος σου. Το ενα αφιερωνει όλη τη μνήμη του σε δείγματα πιάνου, και όλη του την επεξεργαστική ισχυ, στο modelling των ακουστικών ιδιοτήτων του πιανου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληκτρολογια κατω των 88 πληκτρων στην πλειοψηφια τους δεν ειναι βαρυκεντρισμενα οποτε παμε αλλου.

Ναι,το εχω υποψιν,πριν εννουσα κατι σε yamaha s-90 απλα δεν θυμομουν μοντελα γι αυτο το εθεσα ετσι.

 

Ομολογώ πως δεν καταλαβαινω

 

Δεν μπορω να το θεσω καπως διαφορετικα.

Με τη λέξη "πείραγμα" εσύ μπορεί να κατάλαβες κάτι σαν βελτίωση - προς το καλύτερο. Εγώ εννοώ κάτι προς το χειρότερο. Για παράδειγμα να έχουν αλλαχτεί κάποια εξαρτήματα και να έχουν γίνει πατέντες που αργότερα σε κάποιο σοβαρό service ή δικό σου άνοιγμα να βρεθείς προ εκπλήξεως. Αρκετοί την έχουν πατήσει έτσι. Πρέπει να ξέρεις από που αγοράζεις.

Να φανταστω πως ο μονος τροπος για να το διαπιστωσει θα ειναι να το τσεκαρει εμπειρος στο θεμα μετα απο ανοιγμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα αφιερωνει όλη τη μνήμη του σε δείγματα πιάνου, και όλη του την επεξεργαστική ισχυ, στο modelling των ακουστικών ιδιοτήτων του πιανου...

 

Ο τυπος εχει πιανο και δεν τον ενδιαφερει η αριστη ποιοτητα ηχου,ποσο μαλλον οταν θα ακουει απο τα 50ευρα hifi ακουστικα του.Καταλαβαινω οτι αυτο που λες ειναι η βασικη διαφορα μεταξυ workstation synth και stage piano,αλλα αυτη η ανωτεροτητα του stage piano ως προς τα δειγματα piano δεν τον ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο modelling βρε Neeq? Rompler ειναι τα περισσοτερα, οσο για την "επεξεργαστικη ισχυ" τους, απλα δεν υπαρχει, σε σχεση παντα με ενα synth. Διαβασε ξανα τι θελει ο ανθρωπος να αγορασει και κοιτα και τις τιμες που συζηταμε.

Αν βρισκει λογικο να σκασει 1200++ και να αγορασει ενα ηλ. πιανο ας το κανει στην τελικη.

Εγω αν ειχα τις απαιτησεις που εγραψε παραπανω και εβρισκα ενα Motif 8 ή Fantom 8 ή αλλο παρομοιο synth αλλης εταιρειας με 88αρι πληκτρολογιο και αστεια τιμη (700-/+) θα αγοραζα το synth.

Η αποφαση ειναι δικια του, εγω προτεινω κατι συμφωνα με αυτα που μας γραφει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος εχει πιανο και δεν τον ενδιαφερει η αριστη ποιοτητα ηχου,ποσο μαλλον οταν θα ακουει απο τα 50ευρα hifi ακουστικα του.Καταλαβαινω οτι αυτο που λες ειναι η βασικη διαφορα μεταξυ workstation synth και stage piano,αλλα αυτη η ανωτεροτητα του stage piano ως προς τα δειγματα piano δεν τον ενδιαφερει.

 

Σορυ, δεν το εννοω όπως θα ακουστει, αλλά τότε τι ακριβως μας ρωτας? Αν θεωρουμε ηθικα σωστο αυτο που του προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορω να το θεσω καπως διαφορετικα.

Δεν το είπα εγώ αυτό. Εγώ απλά συμφώνησα σε αυτά που είπε ο neeq. Δεν αφορούσε εσένα η απάντηση αυτή :)

 

Να φανταστω πως ο μονος τροπος για να το διαπιστωσει θα ειναι να το τσεκαρει εμπειρος στο θεμα μετα απο ανοιγμα ...

Μάλλον... ή να είσαι πάρα πολύ σίγουρος από που αγοράζεις όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις πραγματικής ευκαιρίας, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Για παράδειγμα το Motif που είπε πιό πάνω ο Waterfall-K, με τα αστεία 700 ευρώ για τέτοιο μοντέλο, που μπορεί να είναι σε άψογη κατάσταση, οπότε...

 

Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.

Στο μεταχειρισμένο πρέπει να πετύχεις τιμή, να προσέξεις παλαιότητα, να σου είναι χρήσιμο και σε καλή κατάσταση.

Στο καινούργιο επιλέγεις σημερινή τεχνολογία, δίνεις παραπάνω, ξέρεις ότι είναι "καθαρό", και το κυριότερο έχεις την εγγύηση και το κεφάλι σου ήσυχο.

Τώρα άμα μπορέσεις και βρεις τη χρυσή τομή με μεταχειρισμένο όλα καλά.

Σημασία έχει να πάρεις κάτι που θα σου κάνει δουλειά.

 

Αν θα ενθαρυνατε μια τετοια επιλογη,για καποιον χρηστη με τις συγκεκριμενες απαιτησεις

Είναι πολύ σχετικό. Εξαρτάται από τις γνώσεις του ενδιαφερόμενου.

Προσωπικά πάντως, πιστεύω πως κάποιος που θέλει πιάνο, αγοράζει πιάνο.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου