Προς το περιεχόμενο

Διαφορά Active-Passive μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας καλόπαιδα.... Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε σε τι διαφέρουν οι Passive από τους Active και σε ποιο είδος μουσικής χρησιμοποιούνται συνήθως. Πχ στη fusion και στη jazz ή στο rock και στα blues τι χρησιμοποιούν; Και αν μπορούσατε να μου πείτε δυο λόγια για την προ ενίσχυση. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά τα είδη δεν θες ούτε active ούτε προενισχυτή. Θέλεις ένα καλό αεράκι και καθάρισες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,Passive έχει και εμένα το μπάσο μου,απλά ήθελα να μου λέγατε αν ξέρετε που χρησιμεύουν οι Active και η προ ενίσχυση. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους Mec μου,μια χαρά ήχο έχει και στο σλαπ και σε όλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι οι active μαγνήτες είναι αρκετά κομπρεσαρισμένοι. Είχα ενθουσιαστεί όταν πρωτοέπαιξα με active αλλά πολύ γρήγορα επέστρεψα στους passive.

 

Ένα πλεονέκτημα που εντόπισα στους active πάντως ήταν ότι έπαιρνα καλύτερο σήμα στην ηχογράφηση. Αλλά μιλάμε για ερασιτεχνική φάση στο pc, όχι κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,τα jazz bass πχ της fender,Passive έχουν; Tου Marcus Miller πρέπει να έχει και Passive και Active. Η προ ενίσχυση δίνει πιο πολύ ένταση(δύναμη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας καλόπαιδα.... Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε σε τι διαφέρουν οι Passive από τους Active και σε ποιο είδος μουσικής χρησιμοποιούνται συνήθως. Πχ στη fusion και στη jazz ή στο rock και στα blues τι χρησιμοποιούν; Και αν μπορούσατε να μου πείτε δυο λόγια για την προ ενίσχυση. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1177.0

Οι active μαγνήτες έχουν σχεδόν μηδενικό θόρυβο & μπορούν λόγω του "προενισχυμένου" σηματός τους να οδηγησουν μεγάλες σειρές απο εφέ καθώς και πολύ μακριά καλώδια.

Ο ήχος τους είναι όμως λίγο "ψυχρός" για κάποιους οπαδούς του vintage ήχου & πάλι όμως είναι σχετικό με τα γούστα του καθενός (π.χ. ο Gilmour active μαγνήτες χρησιμοποιει & μόνο ψυχρός δεν είναι ο ήχος του

τι δεν καταλαβαίνεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου