Προς το περιεχόμενο

L.R. Baggs M1 - Μαγνήτες για ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό έψαχνα έναν ενδιάμεσο ήχο για την ακουστική μου κιθάρα και παράλληλα ήθελα να λύσω (εν μέρει) και το θέμα της ηχογράφησής της με μικρόφωνο, καθώς τα επίπεδα του θορύβου στο δωμάτιο που γράφω είναι απαγορευτικά. Άρχισα να εξετάζω λοιπόν την αγορά μαγνήτη και ειδικά αυτόν τον τύπο που επιδέχεται μη μόνιμη εγκατάσταση, στερεώνεται δηλαδή στην τρύπα της κιθάρας.

 

Μετά από κάποιο ψάξιμο και ακροάσεις από το youtube κατέληξα στον M1 του L.R. Baggs καθότι φαινόταν να καλύπτει τις ανάγκες μου. Σήμερα τον παρέλαβα και τον εγκατέστησα οπότε γράφω μερικά λόγια καθώς, από την αναζήτηση στο νόιζ, είδα ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για τέτοιες λύσεις σε ακουστικές κιθάρες.

 

Ο M1 είναι παθητικός μονοπήνιος μαγνήτης ενώ η μάρκα διαθέτει και humbuckers αλλά και active μοντέλα. Στη συσκευασία περιλαμβάνεται κατατοπιστικότατο manual με οδηγίες εγκατάστασης. Η τελευταία μπορεί να γίνει με δύο τρόπους: Μόνιμα ή προσωρινά. Η μόνιμη εγκατάσταση περιλαμβάνει προφανώς και τρύπημα στο σώμα προκειμένου να περάσει το jack. Η προσωρινή απαιτεί απλώς τη στερέωση του μαγνήτη στο soundhole, πράγμα που γίνεται πανεύκολα με ένα κατσαβίδι ενώ δε χρειάζεται καν να αφαιρεθούν οι χορδές. Μέσα στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα εξαρτήματα που θα χρειαστεί κανείς προκειμένου να προχωρήσει σε οποιαδήποτε από τις δύο μεθόδους (πλην των εργαλείων φυσικά).

 

Αφού ξεμπέρδεψα με την εγκατάσταση, δοκίμασα το μαγνήτη, αρχικά στον ενισχυτή της ηλεκτρικής και κατόπιν connect στο audio interface μέσω ενός μικρού προενισχυτή. Η δεύτερη μέθοδος δε μου απέφερε ικανοποιητικό ηχητικό αποτέλεσμα αλλά επιφυλάσσομαι καθότι ο προενισχυτής δεν είναι δικός μου και δεν ξέρω να τον δουλεύω καλά. Ο ήχος όμως από τη σύνδεση με τον ενισχυτή της ηλεκτρικής είναι ιδιαιτέρως αξιόλογος, για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

 

Παρακάτω παραθέτω δύο ηχητικές δοκιμές από τη σύνδεση του μαγνήτη με τον Deluxe Reverb μου. Το EQ του ενισχυτή φυσικά πειράχτηκε προκειμένου να παραχθεί όσο το δυνατόν πιο ακουστικός ήχος. Η ηχογράφηση έγινε πάνω-κάτω όπως γράφω και τις ηλεκτρικές, δηλαδή με δύο μικρόφωνα, ένα δυναμικό κι ένα ribbon. Εφέ δεν έχουν προστεθεί, ακούτε μόνο το reverb του ενισχυτή.

 

Το ένα αρχείο είναι παίξιμο αποκλειστικά με δάχτυλα ενώ το άλλο με πέννα.

 

Υ.Γ. Για να προλάβω μερικούς, ναι δοκίμασα και overdrive, εννοείται. Το αποτέλεσμα μάλλον κακό από ηχητικής απόψεως και φυσικά πολύ εύκολα feedback, οπότε μην έχοντας volume πάνω στην κιθάρα, παράτησα το εγχείρημα σύντομα. Θα επανέλθω όμως γιατί αυτά τα πράγματα δεν τα αφήνουν έτσι.

LR_Baggs_Fingers.mp3

LR_Baggs_Pick.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γλυκός ήχος από πολύ καλό μαγνήτη.

Θα σου προτείνω άλλη μία εναλακτική, απίστευτο value for money

http://www.thomann.de/gr/shadow_sh712_tonabnehmer.htm

Το χρησιμοποίησα πρόσφατα, με κλασική κιθάρα-πλαστικές χορδές- ΧΩΡΙΣ προενίσχυση (καρφί στη κάρτα ήχου) και μου φάνηκε ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195179.40

 

ΥΓ. Το μόνο κακό, είναι αυτές οι "πλαστελίνες" που δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω αλλιώς :'(

g5.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από τον πολύ καλό ήχο του μαγνήτη να σημειώσω το φοβερό "κομμάτι"/αυτοσχεδιασμό σου στο κλιπ με τα δάχτυλα...ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi L.R. Baggs  κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαία λύση για ακουστικές κιθάρες και όχι μόνο

 

Προσωπικά τον είχα χρησιμοποιήσει σε μια πειραματική κιθάρα (όταν έπαιζα......).

Θέλαμε να φτιάξουμε μια πολύ μικρού μεγέθους κιθάρα  με ήχο  τζαζ  σκάφους.

Το αποτέλεσμα ήταν Τεράστιο όπως και ο ήχος του οργάνου .

ο συνδυασμός είναι benedetto - LR Baggs κρύσταλλος  ;)

IMG_0788.thumb.JPG.dd4e313935ea6cdb1b3ce4276349a15a.JPG

IMG_0786.thumb.JPG.80fb62b7c671c0a93d08d92825795a7e.JPG

IMG_0783.thumb.JPG.7bb320113d8407c9e7f410725af5ae5c.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi L.R. Baggs  κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαία λύση για ακουστικές κιθάρες και όχι μόνο

 

Προσωπικά τον είχα χρησιμοποιήσει σε μια πειραματική κιθάρα (όταν έπαιζα......).

Θέλαμε να φτιάξουμε μια πολύ μικρού μεγέθους κιθάρα  με ήχο  τζαζ  σκάφους.

Το αποτέλεσμα ήταν Τεράστιο όπως και ο ήχος του οργάνου .

ο συνδυασμός είναι benedetto - LR Baggs κρύσταλλος  ;)

 

 

Όντως

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια χαρα !

 

Μολις παρελαβα τον M1 Passive (για λογαριασμο ενος φιλου που παιζουμε μαζι) - καινουριο τον πηρα απο ebay το κουτι ηταν σφραγισμενο

τον εβαλα στην ακουστικη μου να τον τεσταρω... και νομιζω οτι λειπει το b string polepiece.

Θα επρεπε να εχει και στην B ετσι ?

 

ολες οι αλλες εχουν κανονικα κ μπαινει το αλενακι που χει μεσα το πακετο... αλλα στην b με το φακο βλεπω μονο βολτες κ οχι polepiece.

Εχει δυο ανταλλακτικα στο κουτι αλλα απο οτι διαβασα ειναι για αλλο ειδος χορδων....

Αυτα που εχει πανω ειναι για phosphor.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν η b σου, ακούγεται plugged, τότε το polepiece είναι στη θέση του, απλά είναι στο βάθος. (στην ακουστική, η b χορδή έχει τη μεγαλύτερη μάζα steel, άρα και ο πόλος της θα είναι πιο μακριά). Βάλε το allen που έχει η συσκευασία και θα δεις ότι θα μπει, θα κουμπώσει και θα μπορείς να το ξεβιδώσεις.

 

Αν όχι, στείλ'το πίσω και παράγγειλε άλλο.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως plugged ακουγεται και η b και στο ιδιο level με τις αλλες.

 

Αν κ η βολτα δεν φαινοταν καν κουμπωσε το αλενακι μαλλον εχεις απολυτο δικιο!

 

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση ....μας εσωσες και απο την αναστωση!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου