Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη μηχανισμου μουσικου κουτιου


jiminhuman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου, μιας και είναι σχετική. Είχα την ίδια ιδέα πριν μερικά χρόνια και βρήκα τον μοναδικό  (απ' ότι μου είπανε) κατασκευαστή κυλίνδρων (στη θεσσαλονίκη). Ήταν ένας γνωστός κουρδιστής πιάνων με μαγαζί στην πορτάρα στα κάστρα. Όταν τον ρώτησα μου είπε (να μην το κάνω γιατί θα ήταν ακριβό, αλλά όταν τον πίεσα για τιμή...) περίπου 3 χιλιάρικα (γιατί έπρεπε να φτιάξει καλούπι πρώτα). Αν και τωρα αναγνωρίζω το ιδιαίτερο της δουλειάς αλλά και το γεγονός οτι το κόστος πιθανώς ανταποκρίνεται στην δουλειά, τότε ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη!

Κοινώς μόνο DΙΥ λύση αν βρείς. Αλλά δεν θα είναι τόσο δύσκολο αν ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο:

Αν ήθελα οπωσδήποτε να δοκιμάσω με οικιακά μέσα, θα έβρισκα ένα που να έχει τις νότες που απαιτούνται (στο "χτένι") ώστε να χωράει η μελωδία μου και μετά θα επιχειρούσα να αντικαταστήσω τον κύλινδρο. Εννοείται ότι θα έπαιρνα αυτό με τις μεγαλύτερες διαστάσεις για να μπορώ να το χειριστώ.

 

Για τον κύλινδρο, θα δοκίμαζα να τον φτιάξω ξύλινο (από κάποιο μαλακό ξύλο - π.χ. "σουηδικό") και για τις προεξοχές θα κάρφωνα κομμάτια από καρφίτσες που θα έκοβα σε μήκος 3-4 mm (Θα κρατούσα το κεφάλι της καρφίτσας και π.χ. 3 mm από το κυλινδρικό μέρος το οποίο κια θα κάρφωνα στο ξύλο μέχρι να περισσεύει μόνο το κεφάλι).

Για τον κύλινδρο μάλλον θα πήγαινα σε κάποιο επιπλοποιό για να μου "καθαρίσει" με τον τόρνο μια βέργα στην επιθυμτή διάμετρο για να έχω να κόβω και να δοκιμάζω.

Αν τελειοποιούσα την τεχνική (τς καρφίτσας  ;D ) θα ετοίμαζα τη μελωδία μου σε κάποιο sequencer, θα έπαιρνα την απεικόνιση "piano roll" σε ένα καλό screenshot και θα έκανα stretch την εικόνα έτσι ώστε να χωρέσει να τυλιχτεί σε μια περιφέρεια του κυλίνδρου και κάθε πλήκτρο να αντιστοιχεί σε ένα "δόντι" από το χτένι. Θα το τύπωνα, θα το κολλούσα πάνω στον κύλινδρο και τα events θα μου έλεγαν που να αρχίσω να βάζω τις καρφίτσες.

 

Είναι πολύ δύσκολο.

Απο τα παραπάνω θα άλλαζα μόνο το "πολύ" απο το "πολύ δύσκολο". Είναι δύσκολο και χρονοβόρο καθώς εκτός του οτι θα φτιάξεις 4 - 10 κυλίνδρους μέχρι να βγάλεις έναν σωστά κουρδισμένο. Θέλει δουλειά και χρόνο. Αλλά... αξίζει!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3000???????????  :o Ενταξει νομιζω κατελιξα στο www.grand-illusions.com που εχει και συστηματακι με 30 νοτες και παιρνεις και 10 κενα με το μαραφετι που τα κοβει.Νιωθω πως ειναι η πιο κομπλε λυση.Τωρα οσον αφορα το πως θα διαμορφωθει το κουτι ειναι μια αλλη ιστορια αλλα πιστευω θα βρω την ακρη.Σκεφτομαι να κανω σχισμη στο ξυλο στην εισοδο του μηχανισμου και την εξοδο ωστε απλα να μπαινει το χαρτι.Ευχομαι να ειναι τοσο ευκολο οσο το φανταζομαι.Θα ενημερωσω με την προοδο συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου