Προς το περιεχόμενο

DIY AMP


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανένας φτιάξει ενισχυτή κιθάρας και θα ήθελε να μοιραστεί τις εμπειρίες του?

Θα αγοράσω ένα κιτ από τον www.tubeampdoctor.com και θα χρήσιμο αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο να μας πει αν αντιμετώπισε κάποια προβλήματα.

Το concept πάντως δείχνει αρκετά δελεαστικό αφού στην τιμή που θα αγόραζες έναν απλό fender deluxe πχ αγοραζεις έναν boutique και το μόνο που χρειάζεται είναι μερικές ώρες για να τον μοντάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας φτιάξει ενισχυτή κιθάρας και θα ήθελε να μοιραστεί τις εμπειρίες του?

Θα αγοράσω ένα κιτ από τον www.tubeampdoctor.com και θα χρήσιμο αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο να μας πει αν αντιμετώπισε κάποια προβλήματα.

Το concept πάντως δείχνει αρκετά δελεαστικό αφού στην τιμή που θα αγόραζες έναν απλό fender deluxe πχ αγοραζεις έναν boutique και το μόνο που χρειάζεται είναι μερικές ώρες για να τον μοντάρεις.

 

Επίσης, εκτός από τις μερικές ώρες δουλειάς, χρειάζεσαι και μερικά χρόνια σοβαρής εμπειρίας σε ανάλογες κατασκευές, μιας και τα ρεύματα που κυκλοφορούν σε τέτοιους ενισχυτές μπορούν να σε οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια στα θυμαράκια.

 

Αν λοιπόν είναι η πρώτη τέτοια κατασκευή για σένα, ΜΗΝ το επιχειρήσεις, και αυτό δεν είναι κινδυνολογία, θα στο που όλοι οι έμπειροι DIY κατασκευαστές.

 

Τώρα για τον TAD έχεις απόλυτο δίκιο, τα κιτ του είναι περίφημα και προσωπικά εδώ και καιρό ζαχαρώνω το 18 watt combo, εκείνο με το πορτοκαλί χρωματάκι ντε! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη μου κατασκευη αλλά δεν ένιωσα ποτέ ιδιαίτερα απειλούμενος. Τώρα θα δείξει με τον deluxe ή θα με φαει ή θα τον φάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη μου κατασκευη αλλά δεν ένιωσα ποτέ ιδιαίτερα απειλούμενος. Τώρα θα δείξει με τον deluxe ή θα με φαει ή θα τον φάω.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Προσοχή λοιπόν και... προσοχή στη λεπτομέρεια και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει αστέρι! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κουμπάρος μου, που όμως δεν είναι κιθαρίστας, με την δική μου βοήθεια στους τόνους, τα τρεξίματα και τους...καφέδες, μου έχει φτιάξει εναν τελείως από την αρχή. :wink: Κατεβάζοντας blue prints απο το internet Καταλήξαμε σε ένα υβριδικό μηχάνημα, δικάναλο, με καθαρά που μοιάζουν πολύ με Bassman και βρώμικα τυπου περίπου 5150, αλλα με λιγότερο gain και λιγότερο 'γρέζο' όπως το ζήτησα εγω. Ειναι 15W, με δύο JJ EL-84 και 4 Mullard reissue στη προενίσχυση και tube reverb accutronics, το μακρύ. Ανόρθωση solid state. Κατασκευή βέβαια point to point. Επιλέξαμε δυο τοροειδείς μετασχηματιστές για εξοδο και ρευμα που τους φτιάξαμε σε Ελληνική βιοτεχνία με δικά μας specs (αυτό πόνεσε, :( αλλα έδωσε μιά hi fi ποιότητα στον ήχο). Συνολικό κόστος γύρω στα 500 ευρω υλικά. Το μηχανημα που προέκυψε έχει ονειρικό τόνο, στα καθαρά ψάχνεις να βρείς κανένα κρυμένο chorus! Αλλά, και ακόμα ψαχνόμαστε γιατί ακριβως, βγαίνει λίγο thin μεσα από ένα Celestion G12H reissue, που μόνον για thin δεν μπορεί να κατηγορηθεί.

 

Η εμπειρία ήταν καταπληκτική, έμαθα πάρα πολλά πράγματα. Για διαφορες τεχνικές λεπτομέρειες και όχι μόνο για τον ενισχυτή μας, μπορώ να τον ρωτήσω και να μεταφέρω τις απαντησεις του, γιατί απο ένα σημείο και μετά εγω έιμαι ...σκραπας! :D :D :D :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εγώ έχω φτιάξει αρκετούς λαμπάτους ενισχυτές, διότι ... 1ον είμαι λάτρης του ήχου της λυχνίας ... 2ον έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να κάνω κάτι τέτοιο (είμαι ηλεκτρονικός) ... 3ον έχω μεγάλη εμπερία με τέτοιου είδους κατασκευές.

Η διαδικασία κατασκευής έχει πολύ ενδιαφέρον, ιδίως εάν γνωρίζεις πράγματα και αρχίσεις να πειραματίζεσαι με κάποια υλικά.

 

Πάντος εάν δεν έχεις γνώσεις θα σου έλεγα να ΜΗΝ το επιχειρίσεις.

Ένας λαμπάτος ενισχυτής έχει αρκετά μεγάλες τάσεις , ικανές να σε στείλουν "αδιάβαστο" και δεν είναι μόνον αυτό... δεν θα ήθελες καθόλου π.χ. να σου σκάσει κάποιος ηλεκτρολιτικός απλά γιατί τον συνδεσες ανάποδα.

 

Δεν θέλω να σε αποτρέψω , αλλά να σου επιστίσω την προσοχή.

 

Ρίξε μια ματιά στο ax84.com, θα βρείς αρκετά poject. Από εκεί έχω φτιάξει τον Renegade και τον FireFly ο οποίος είναι και ο αγαπημένος μου (ιδανικός για το σπίτι και για ηχογράφηση).

Επίσης έχω φτιάξει κλόνους fender marshall hiwatt από τα original σχέδια τα οποία μπορείς πολύ ευκολα να βρείς στο δίκτυο. Ενα πολύ μεγάλο μέρος αυτών των σχεδίων τα έχω.

 

Φιλικά Μανώλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μανώλη ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις. Έχω υλοποιήσει πολλές κατασκευές αν και μόνο μια ήταν λαμπάτος ενισχυτής. Ένας Twin όταν ήμουν 17 χρονών δηλαδή 21 χρόνια πρίν.

Ωραίο το site που μου σύστησες by the way.

Αν δεν ξενερώσω με τον DELUXE θα προσπαθήσω να φτιάξω και έναν AC30 αν και δεν φαίνεται ότι θα έχω τόσες πολλές επιλογές ( έχω εντοπίσει μόνο ένα ΚΙΤ και δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα) και θα είναι σίγουρα δυσκολότερος.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω απο την τιμή υποθέτω ότι τουλάχιστον θα συμπεριλαμβάνετε ένα αναλυτικότατο manual το οποίο θα σε καθοδηγήσει καθ’ όλη τη διάρκεια της κατασκευής.

 

Μέσα σε όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει επαρκής ενημέρωση για όλους του πιθανούς κινδύνους, οι οποίοι δεν είναι μονάχα η άμεση επαφή με υψηλές τάσεις.

 

Δοκίμασέ το και δεν θα έχεις πρόβλημα. Όταν τα υλικά ταξινομηθούν και αρχίσεις να τα συνδέεις ο ενισχυτής θα έχει σχεδόν τελειώσει.

 

Λίγη προσοχή στα safety issues και όλα θα πάνε καλά.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα site που βρήκα σήμερα για DIY λαμπάτους στην Ευρώπη είναι το:

 

http://www.ampmaker.com/

 

Το ξέρει κανείς; Έχει αγοράσει κανείς τίποτα από κει;

 

Τώρα που πήρα αυτόν τον combo ΑΝΑΧ πριζώθηκα να το κλωνοποιήσω και σε κεφαλή, αντί να αντικαθιστώ τα εξαρτήματα του κυκλώματός του απο την αρχή.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου