Προς το περιεχόμενο

Ποιες χορδες μπασου προτιματε?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα των χορδων ειναι πολυ υποκειμενικο για τον καθενα απλα θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο οι μπασιστες  επιλεγουμε μια απο αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το θεμα των χορδων ειναι πολυ υποκειμενικο για τον καθενα απλα θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο οι μπασιστες  επιλεγουμε μια απο αυτες?

 

 

Χμμμ... πολύ φοβάμαι ότι δεν επιλέγουμε μόνο από αυτές. Προσωπικά παίζω με GHS Boomers  ;)

 

Μου αρέσουν στο χέρι, είναι αρκούντως crisp για τα γούστα μου και έχουν ικανοποιητική διάρκεια ζωής.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χμμμ... πολύ φοβάμαι ότι δεν επιλέγουμε μόνο από αυτές. Προσωπικά παίζω με GHS Boomers  ;)

 

Μου αρέσουν στο χέρι, είναι αρκούντως crisp για τα γούστα μου και έχουν ικανοποιητική διάρκεια ζωής.

 

Σιγουρα ο καθενας θα μπορουσε να πει και απο μια μαρκα γιαυτο εγραψα ειναι υποκειμενικο...Επισης το ερωτημα το εκανα για να παρουμε και νεες ιδεες σε οσους χρησιμοποιουν κατι αλλο και τεκμηριωνουν την επιλογη τους αυτη οπως εσυ.. :D

Προσωπικα διαλεγω elixir εδω και χρονια !!!Εχουν τρομερη διαρκεια ζωης και τρομερο ηχοχρωμα στα ακορντα...οπως και η υφη τους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Προσωπικα διαλεγω elixir εδω και χρονια !!!Εχουν τρομερη διαρκεια ζωης και τρομερο ηχοχρωμα στα ακορντα...οπως και η υφη τους!!

 

Παλιότερα έπαιζα και εγώ με Elixir. Ήταν σωτήριες για... λαδοδάχτυλους τύπους σαν και εμένα  ;D

 

Όμως πάντα μου έλειπε το crisp της μη coated χορδής, οπότε το γύρισα στις συμβατικές- όπου ναι μεν έχουν μικρή διάρκεια ζωής στα χέρια μου, αλλά πάντα μπορείς να ρίξεις και ένα... βράσιμο  :D (ένα όμως όχι δεύτερο). 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

6string ….ακόρντα  ...χμ  κιθαρίστα σε κόβω  ;D

 

Ή ιδιοκτήτη Yamaha εξάχορδου TRB  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η επιλογή " ο,τι πιο φθηνό έχει το κατάστημα "  8) 8) 8) 8)  ή παίρνεις μια από τις  παραπάνω και τις κρατάς κάνα χρόνο (+1) :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πάντα μπορείς να ρίξεις και ένα... βράσιμο  :D (ένα όμως όχι δεύτερο).   

Φίλος στο σούρωμα μη ξεχνάς να ρίξεις και λίγο ξύδι,νοστιμίζει και απολυμαίνει ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις elixir τις απεχθάνομαι  πολυ στείρες  καθόλου ευέλικτες  ηχητικά στα  δάκτυλα αλλά και με πένα

Η d addario  έχει  ωραίες all around nickel , ανοιχτές  συχνοτηκά  flats (chromes)

και εξαιρετικές  για μοντέρνα παιξίματα και ήχους  αλλα και μεγάλης διάρκειας ζωής  steels (prosteels)

 

Οι rotosound είναι  γενικά πρίμες  (ακόμη και οι flats) για τα γούστα μου και με πολύ tension

 

Εγώ  προτιμώ  σε round  τις fender  7150 pure nickel  που έχουν μιουταρισμένα πρίμα και πολύ κρουστό ηχο  και  της DR sunbeams(ακριβες) επίσης nickel με ωραία μελωμένα μεσαία

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pyramid pure nickel flats,διανυουν τον εβδομο χρονο ζωης στο P-Bass μου και εξακολουθουν και ακουγονται θαυμασια....(οχι....ακκορντα δεν παιζω στο μπασο...μια μια χορδη και μονο με πενα ξερω να παιζω... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου