Προς το περιεχόμενο

Ποιες χορδες μπασου προτιματε?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρησιμοποιώ τις D'Addario Chromes flat 45-100 : http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=167&productname=ECB81_Chromes_Bass__Light__45_100__Long_Scale μου αρέσει που έχουν μουντό ήχο , ομώς οχί τόσο μουντός οσό σε άλλα σετ με φλατ χορδές, ευγενικές στα δάχτυλα οπώς όλες οι φλατ και η κάθε χορδή έχει το δικο της χρώματακι εκεί που καταλήγει στο Bridge :P

I never think of the future - it comes soon enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Rotosound swing bass stainless steel RS66 LE 50-110 .

 

ο ήχος τους σε συνδυασμό με τη maple ταστιέρα είναι απίστευτος . σε όσους αρέσει ο ήχος του geddy lee πιστεύω πρέπει να τις δοκιμάσουν σίγουρα .

 

αλλά ξενέρωσα όταν ξύπνησα σήμερα το πρωι και είδα τη σολ χορδή να έχει σπάσει , με λιγότερο από ένα μήνα χρήσης ...  :-[ πρέπει σύντομα να αγοράσω ένα καινούργιο σετ ...

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα, ξερει κανενας ποιες ειναι αυτες οι χορδες που εχου μαυρες μπιλιες? τις επαιξα σε ενα μπασο αλλα κανεις δεν ηξερε τι μαρκα ηταν...αν καποιος ξερει ας μου πει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, ξερει κανενας ποιες ειναι αυτες οι χορδες που εχου μαυρες μπιλιες? τις επαιξα σε ενα μπασο αλλα κανεις δεν ηξερε τι μαρκα ηταν...αν καποιος ξερει ας μου πει!!

 

Ειχα περασει καποτε ενα σετ DR Lo-Rider Nickel που ειχε μαυρα ball ends. Ολες τις αλλες φορες, πριν και μετα, ειχαν τα κλασσικα χρυσαφι, οποτε δεν ξερω τι ειχε παιχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

οταν ειμουν μικρος και ανοητος εβαζα Ernie ball nickel 40-95 για το 4αρι και 40-125 για το 5αρι

μετα που μεγαλωσα εβαζα GHS "μπουμερς" καλος ηχος αλλα μικρη διαρκεια  , οταν μεγαλωσα αρκετα εβαζα daddario XL170 40-125 nickel  τωρα που γερασα παιζω με Fender  ;D

 

ειχα διαβασει στο talkbass οτι με την αλλαγη στην εφανιση της συσκευασιας των χορδων Fender , αλλαξε και ο ηχος τους, ελεγαν οτι ο ηχος εμιαζε πολυ με Daddario + οτι εχουν χρωματιστα balls οπως οι Daddario οποτε λεω δεν δοκιμαζω ενα σετακι?

 

λοιπον παιδες, οσοι παιζεται με daddario nickel και σας αρεσουν, δοκιμαστε τις Fender

το σετακι που πηρα ειναι αυτο

 

http://www.fender.com/accessories/strings/7250-super-bass-strings-nickel-plated-steel-long-scale-7250l-040-100-gauges-set-of-4

 

 

o ηχος ειναι ποιο "γεματος"  απο daddario, αλλα με αρκετο σκασιμο οταν σλαπαρεις

και γενικα συνδιαζει τον κλασικ ηχο, αλλα και μοντερνο  μαζι, εχοντας διαυγεια , με αρκετα πριμα αλλα χωρις να ειναι υπερβολικα , ενα πραγμα σαν το alder παιζουν παντου  :D

 

 

εδω ενα μικρο κλιπ απο τον χειμωνα (εξου και το ντυσιμο)

οταν εβαλα τις χορδες τη φορα και εγραψα λιγο σλαπ με την καμερα

 

το ο ενισχυτης ειναι κομπο μπερνιγκερ 45αρις

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZdLAB81vT1k&feature=youtu.be

 

εχω εκπλαγει ευχαριστα απο την διαρκεια τους, εχουν πολλες ωρες παιξιματος στην πλατη τους  και ακομα καλα κρατουν και σε tension αλλα και σε καθαροτητα παρολο τον ιδρωτα και το "ξυλο" που εχουν φαει , σιγουρα μεγαλυτερη διαρκεια απο τις Daddario

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μιας και πηρα ενα 50ευρω χθες λεω να παρω ενα καινουργειο σετακι. Αυτες που εχω τωρα ειναι οι chromes που τις εχω μονο λιγους μηνες. Το μονο που προβλημα που εχω ειναι οτι εχουν μουντο ηχο για τα γουστα μου(εμ φλατ ειναι τι περιμενα) για αυτο ψαχνω κατι που να εχει τρελα πριμα αλλα να ειναι και φλατ γιατι εχουν ωραιο σλαπ ηχο οταν παιζω με δαχτυλα. εχω σκεφτει κατι σε rotosound εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο ψαχνω κατι που να εχει τρελα πριμα αλλα να ειναι και φλατ

 

πιο πριμες fw απο τις chromes δεν υπαρχουν,πηγαινε σε halfrounds αν θες κατι με ηχο roundwound & feel flatwound.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πριμες fw απο τις chromes δεν υπαρχουν,πηγαινε σε halfrounds αν θες κατι με ηχο roundwound & feel flatwound.

Yeap !

 

Για κοίτα μήπως σου αρέσουν και οι Infeld Superalloy. Εμένα μου αρέσουν πάντως.

 

αλλα να ειναι και φλατ γιατι εχουν ωραιο σλαπ ηχο οταν παιζω με δαχτυλα.

Γουάτ  ???

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις  :D θα τις τσεκαρω αν και παντα τις ψιλοφοβαμαι απλα γιατι δεν τις εχω καταλαβει καλα ακομα :-\ που θα τις βρω αυτες που μου εγραψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου