Προς το περιεχόμενο

Ποιες χορδες μπασου προτιματε?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok ειναι δηλαδη σαν τις half rounds ?(flat αλλα..στρογγυλεμενες... ;D)

Yeap !  ;)

Μην ξεχνάς ότι το "thump" που άκουσες ήταν και από G&L Asat με Genz Benz.  ;) ;D

 

Αλλά κοντά σε αυτό που θες (με άλλη φιλοσοφία) έρχονται και οι

Thomastik Infeld Superalloy

Flavour of the month, το Aerodyne Precision με Thomastik Superalloy.

Νομίζω ότι θα σου αρέσουν και οι διαστάσεις τους (45 65 80 105)

Ακούγονται καλύτερα αφού παιχτούν και λίγο.

Όπως και οι flats, κάθονται ωραία στη μίξη αλλά δεν βγαίνουν πολύ "μπροστά" αν το θελήσεις (που αμφιβάλλω για σένα). Έχουν πιο ωραία μεσαία από τις flats και είναι πιο mellow από τις round.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος στο σούρωμα μη ξεχνάς να ρίξεις και λίγο ξύδι,νοστιμίζει και απολυμαίνει ;D ;D ;D

 

Ναι ειναι αληθεια πως σε καιρους πεινας ενα σετ βραστες χορδουλες σε στανιαρει !!!!!!!!!!!!!!! 8) 8)

Επισης καλοδεχουμενες και οι ψητες με μαγιονεζα για γαρνιρισμα!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D'addario 100άρες. Δονούν το μπάσο καλύτερα, πολύ καλή λεπτομέρεια, sustain.

Ακριβές και με σχετικά μικρή διάρκεια ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap !  ;)

Μην ξεχνάς ότι το "thump" που άκουσες ήταν και από G&L Asat με Genz Benz.  ;) ;D

 

Αλλά κοντά σε αυτό που θες (με άλλη φιλοσοφία) έρχονται και οιΝομίζω ότι θα σου αρέσουν και οι διαστάσεις τους (45 65 80 105)

Ακούγονται καλύτερα αφού παιχτούν και λίγο.

Όπως και οι flats, κάθονται ωραία στη μίξη αλλά δεν βγαίνουν πολύ "μπροστά" αν το θελήσεις (που αμφιβάλλω για σένα). Έχουν πιο ωραία μεσαία από τις flats και είναι πιο mellow από τις round.

 

Τοτε θα παρω αυτες,δε μου λες 5-6 χρονια θα μου κρατησουν? ;D (ειναι και ακριβες απο οτι ειδα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέει η Thomastik και δεν είναι ανάγκη να την πιστέψεις.

3) Longer Lasting: Because of the unique alloy blend, the Infeld Superalloy™ Strings the string winding process is less destructive and the materials keep more of their original form. This equals a better lasting string. Because of the smoother surface of the string and less friction on your fingers causes less debris to be deposited in the wraps. These strings are beautiful and stay beautiful. Cleaner Strings = Longer Life. The benefits can be seen!

Τις έχω πάνω-κάτω χρόνο (μάλλον παραπάνω αλλά ουκ έρχεται μόνον.....) και είναι μια χαρά.

Τις είχα πάρει μάλιστα από Ελλάδα φθηνότερα από οπουδήποτε στην Ευρώπη.  ;)

Μάλλον χαζομάρα που δεν είχα πάρει και δεύτερο σετ.

Αφού θα παίζω σίγουρα μέχρι τα 60.....μπας και μάθω τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε θα παρω αυτες,δε μου λες 5-6 χρονια θα μου κρατησουν? ;D (ειναι και ακριβες απο οτι ειδα)

 

κυρ Νίκο  για να μη σε πάρει στο   λαιμό του ο φίλος μου ο Κώστας και επειδή θέλεις να αλλάζεις  χορδές  κοντά κάθε δέκα χρόνια σου προτείνω τις La bella  760 FL

 

τώρα αν θες κάτι τόσο πρωτοποριακό και μοντέρνο σου προτείνω ανεπιφύλακτα τις Fender  7150 pure nickel  που είναι ψόφιες απ την μάνα τους  ;D

 

αν και γιατί να αλλάξεις χορδές o Herbie Flowers δεν έχει αλλάξει ακόμα   ;D ;D ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και γιατί να αλλάξεις χορδές o Herbie Flowers δεν έχει αλλάξει ακόμα

 

η ΜΙ και η ΛΑ (που παιζω κατα 90%.. ;D) εχουν παρει και ξετυλιγονται απο την πολυκαιρια....

 

τις Fender δεν τις μπορω τις ειχα βαλει μια φορα και ηταν πολυ σκληρες,εχουν μεγαλο tension.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου