Προς το περιεχόμενο

Ο Jeremy Colson στο νεο session του YouGroove!


zephyrous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραίο!

 

5άστερα ξενοδοχεία και private jet o Billy Idol….λεωφορείο ο Vai.

Με τον Billy Idol θέλω να παίξω, πού κάνεις αίτηση;

 

edit:

 

Πάντως θέλω να κάνω μια παρατήρηση.

Άκουσα προσεκτικά τι είπε , και σε μουσικό επίπεδο αλλά και σε πιο «φιλοσοφικό» ή life style εν πάσει περιπτώσει.

 

Έλεγε τόσα «σωστά» πράγματα…..και για τη δική μου «ηθική», άποψη…πες τε το όπως θέλετε….που ΔΕΝ μου άρεσε. ;D

 

Δηλαδή είναι τόσο «συγκαταβατικός»….που δεν ξέρω, αν π.χ. διάβαζα μια συνέντευξη αυτού του ύφους π.χ του Miles Davis ή του Prince ή του Keith Moon…..θα με ξένιζε.

 

Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης…αλλά στο τέλος μου έμεινε η εντύπωση ότι είναι ένας πολύ καλός τεχνίτης, ένας άριστος τεχνίτης, αλλά όχι τόσο «καλλιτέχνης» .

 

Δηλαδή αυτό που λέμε «προσγειωμένος» , τουλάχιστον στη Μουσική, εμένα δεν μου αρέσει.

 

Θέλω να έχει και την τρέλα του, αυτό το arrogant style που μπορεί να υποστηριχθεί.

 

Anyway, και πάλι μπράβο για τη συνέντευξη και το video (ωραία εικόνα και ήχος).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, αυτό το 'arrogant style' και το attitude που περιγράφεις το βγάζει στο παίξιμο του. Προσωπικά, αυτή την αντίθεση - προσγειωμένος και "ταπεινός" όταν μιλάς, και "αλήτης" όταν παίζεις - τη γουστάρω. Όχι ότι έχω πρόβλημα με τους "μουρλούς καλλιτέχνες" που ανέφερες, αλλά για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να δω/ακούσω μια συνέντευξη από, π.χ., τον Gallagher, παρά από τον Blackmore, παρότι τους εκτιμώ εξίσου σαν μουσικούς. Αλλά, δατς τζαστ μι. :)

 

Για άλλη μια φορά, ευχαριστούμε YouGroove για το χρόνο, τον κόπο και το μεράκι σας.    

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά, δατς τζαστ μι. :)

 

 

 

;) εντ τζάστ μι , ον δι άδερ χάντ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε τόσα «σωστά» πράγματα…..και για τη δική μου «ηθική», άποψη…πες τε το όπως θέλετε….που ΔΕΝ μου άρεσε. ;D

 

Δηλαδή είναι τόσο «συγκαταβατικός»….που δεν ξέρω, αν π.χ. διάβαζα μια συνέντευξη αυτού του ύφους π.χ του Miles Davis ή του Prince ή του Keith Moon…..θα με ξένιζε.

 

Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης…αλλά στο τέλος μου έμεινε η εντύπωση ότι είναι ένας πολύ καλός τεχνίτης, ένας άριστος τεχνίτης, αλλά όχι τόσο «καλλιτέχνης» .

 

Δηλαδή αυτό που λέμε «προσγειωμένος» , τουλάχιστον στη Μουσική, εμένα δεν μου αρέσει.

 

Θέλω να έχει και την τρέλα του, αυτό το arrogant style που μπορεί να υποστηριχθεί.

 

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη.

 

Το arrogant style με απομακρύνει απ' τον εκάστοτε μουσικό, δεν με κάνει να τον θαυμάζω, ειδικότερα εάν αυτός δεν είναι του επιπέδου Miles Davis, Keith moon και Prince. 

 

Σίγουρα ο καθένας το βλέπει διαφορετικά πάντως.

 

Μπράβο και πάλι στα παιδιά του yougroove, συνεχίστε έτσι μάγκες. Α, και το tip του Colson στο τέλος είναι πραγματικά σημαντικό όσο κι αν φαίνεται απλοϊκό. Κι αν μου επιτρέπεται να προσθέσω, είναι ακόμα πιο ''παραγωγικό'' στις τρομακτικά μικρές ταχύτητες (10-20-30-40 bpm).   

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να είμαι δίκαιος πάντως, ο ίδιος αυτόπροσδιορίζεται.

 

Είναι επαγγελματίας session μουσικός, «a gun for hire» που λέμε εδώ στη Δυτική Μακεδονία  :P, που ξέρεις ότι θα τον πάρεις τηλέφωνο, θα έρθει , θα κάνει τη δουλειά σωστά και μετά θα φύγει.

 

Όντως , όπως λέει και Χάρης, τόσο το «επιθετικό» παίξιμό του, όσο και η εμφάνισή του-προσθέτω εγώ, , δεν θα σε αφήσουν εκτεθειμένο αν τον πάρεις στην μπάντα του, σε καμία περίπτωση.

 

Μάλλον εγώ έσφαλα, που τον έκρινα με κριτήρια “super star” , και μάλιστα άλλων εποχών, ενώ ο ίδιος δεν θεωρεί καν κάτι τέτοιο για το εαυτό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και το tip του Colson στο τέλος είναι πραγματικά σημαντικό όσο κι αν φαίνεται απλοϊκό. Κι αν μου επιτρέπεται να προσθέσω, είναι ακόμα πιο ''παραγωγικό'' στις τρομακτικά μικρές ταχύτητες (10-20-30-40 bpm).     

Έχεις απόλυτο δίκιο και μακάρι να το είχα κάνει κι εγώ όταν ξεκινούσα...

Αλλά, 10 bpm; Προλαβαίνεις να κάνεις τσιγάρο ανάμεσα σε κάθε κτύπημα! ;D

Θα πρέπει να βάλω το μετρονόμο να "παίζει" τουλάχιστον 32α για να μπορέσω να ακολουθήσω!

 

---------------

Λάκη, συμφωνώ. Επάνω στη σκηνή χρειάζεται να το "πουλήσεις" και λίγο (έως πολύ, ανάλογα με την μπάντα).

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου