Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ορίσουμε το τι θεωρεί το εκάστοτε μαγαζί ως "σπέσιαλ"

Εγώ, "αυτό" θα το δεχόμουν ως σπέσιαλ! 8) ;)

31I4pCQ7wkL.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι αλλά απαγορεύεται η μπύρα με τα υπογλώσσια. Και θα μείνεις διψασμένος

 

Ασε που το ενδιαφέρον για το γκρουπ ........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθορισμός πολιτικής τιμών σε ποτά και τρόφιμα εκάστου μαγαζιού, είναι φύσει και θέσει ζήτημα που δεν σχετίζεται με τους μουσικούς που εμφανίζονται σε αυτό το κατάστημα. Είναι ακατανόητο σε 'μένα το γιατί οι μουσικοι επιχειρούν οποιαδήποτε ανάμιξη. Επίσης είναι εξευτελιστικό: δημιουργείται η εικόνα πως ενδιαφέρονται να είναι χαμηλές οι τιμές επειδή αντιλαμβάνονται ότι μόνο με χαμηλές τιμές θα πήγαινει κάποιος να τους δει. Όνειδος.

 

Επίσης, ας πει κάποιος στους μουσικούς ότι οι ίδιοι δεν είναι ο αποκλειστικός λόγος για τον οποίο κάποιος πάει σε ένα μαγαζί, και ότι δεν είναι όλες οι μπύρες "Βεργίνα".

 

Αυτά

 

φίλε μου δεν είναι ακριβώς έτσι... Έχεις μαγαζί, μου ζητάς να στο γεμίσω (με τί; με φίλους μου, γνωστούς μου κλπ), ποιός θα εκτεθεί σε ποιόν; Όπως προανεφερα το μαγαζί ΔΕΝ ΕΙΧΕ δικό του κόσμο. Επομένως εκτίθεμαι εγώ σε όλους τους φίλους... Αυτοί οι άνθρωποι δεν ήρθαν γιατί δεν είχαν πού αλλού να πάνε, ήρθαν για να δούνε τους φίλους τους να παίζουν μουσική (επομένως ναι, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο αποκλειστικός λόγος που ήρθαν ήταν για να μας δουν).

 

Όπως αναφέρει και ο audiokostas, μιλάμε για συνεργασία και όχι μόνο στις εποχές που ζούμε, αλλά στο ευρύτερο πλαίσιο.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο βράδυ του λάιβ είναι....

 

Όχι, δεν είναι.

Και δε σε συμφέρει να το πιστεύεις αυτό.

 

Όταν ήμουν νέος και πήγαινα σε μαγαζιά (παλιάααα... λέμε) πήγαινα επειδή γούσταρα τα μαγαζιά. Η ανακοίνωση ότι μία συγκεκριμένη μέρα θα εμφανιζόταν μία μπάντα (την οποία κατά κανόνα δεν ήξερα και κατά κανόνα δεν ήταν οι Fall) ήταν λόγος για να ΜΗ πάω στο μαγαζί εκείνη την ημέρα.

 

Μόνο σε περιπτώσεις όπου μία μπάντα έχει εργαστεί για να εθίσει τους κανονικούς και τους έκτακτους θαμώνες ενός καταστήματος στο ότι "εκεί εμφανίζονται οι τάδε" μπορεί να πει ότι η παρουσία της δεν απωθεί τους κανονικούς θαμώνες και να απαιτεί από τον μαγαζάτορα ειδικές πολιτικές επί των ποτών και των τροφίμων.

 

@audiokostas

Δηλαδή, υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που ΔΕΝ έχει φθηνές μπύρες και σε αυτό εμφανίζονται μπάντες; Ποιες εμφανίζονται; Η Academy Of Saint Martin In-The-Fields;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν νέος και πήγαινα σε μαγαζιά (παλιάααα... λέμε) πήγαινα επειδή γούσταρα τα μαγαζιά. Η ανακοίνωση ότι μία συγκεκριμένη μέρα θα εμφανιζόταν μία μπάντα (την οποία κατά κανόνα δεν ήξερα και κατά κανόνα δεν ήταν οι Fall) ήταν λόγος για να ΜΗ πάω στο μαγαζί εκείνη την ημέρα.

 

Μόνο σε περιπτώσεις όπου μία μπάντα έχει εργαστεί για να εθίσει τους κανονικούς και τους έκτακτους θαμώνες ενός καταστήματος στο ότι "εκεί εμφανίζονται οι τάδε" μπορεί να πει ότι η παρουσία της δεν απωθεί τους κανονικούς θαμώνες και να απαιτεί από τον μαγαζάτορα ειδικές πολιτικές επί των ποτών και των τροφίμων.

Έχεις καιρό να βγεις έξω  ;D

Τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά και σε αυτό ψέγω τους ιδιοκτήτες.

Και σε αυτό εννοώ ότι η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθούν στο live (συνεπικουρούμενη ενίοτε από τις απαιτήσεις του γκρουπ) σε συνδυασμό με τις προσφερόμενες υπερεσίες, δυσχεραίνουν τα μάλα την καθιέρωση του μαγαζιού ως "στέκι". Ο συνομιλητής έχει δίκιο. Κατά βάση (ΟΧΙ σε όλα) τα μαγαζιά εκμεταλλεύονται (περιστασιακά και χωρίς προοπτική) τον κόσμο της μπάντας

Μεγάλη κουβέντα και δεν έχω χρόνο.....

@audiokostas

Δηλαδή, υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που ΔΕΝ έχει φθηνές μπύρες και σε αυτό εμφανίζονται μπάντες; Ποιες εμφανίζονται; Η Academy Of Saint Martin In-The-Fields;

5 Ευρώ το κολύριο και 6 το αραιωμένο κριθαροζούμι ΔΕΝ είναι στα δικά μου βιβλία φθηνά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοντας 100% με τον trolley θα πω και το εξης.

Το μεροκαματο του μουσικου λεγεται κασε και δεν οριζεται απο το μαγαζατορα αλλα απο τον μουσικο και ειναι συγκεκριμενο στην εκαστοτε δουλεια.

Ο δε μουσικος δεν μπορει να μπει σε καμμια περιπτωση στη λογικη και στη θεση του μαγαζατορα γιατι ειναι εργατης (της τεχνης  ;D) και οχι αφεντικο, και να προβαλει απαιτησεις επι των ποσοστων (αυτο γινοτανε παλια απο τις επωνομαζομενες φιρμες και δεν ευδοκιμησε προς ωφελος της φιρμας και εγκαταληφθηκε), γιατι καλιστα και ο μαγαζατορας μπορει να θεσει θεμα ποσοστων και στα γκαρσονια και στο ΙΚΑ τους και στην αδεια της ΑΕΠΙ και στα νοικια και στα παντα.

Επαναλαμβανω, ο μουσικος δεν ειναι επιχειρηματιας για να διαπραγματευεται, ειναι καλλιτεχνης ο οποιος θελει το κασε του, το οποιο αφου προσυμφωνησει με το αφεντικο περνει μπροστα και ντουκου.

Περα απο δω ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους (βλεπε τιμη μπυρας....εγω περνω 2 εσυ κρατας 3 κλπ).

Οποτε τι κανουμε?? Αυτο που γινοταν και γινεται παντα σε τετοιες περιπτωσεις απο τους επαγγελματιες μουσικους.

Αφεντικο: ποσα θελεται παιδια??

Μουσικος (κουμανταδορος): 1500 ευρα, συν 200 μικροφωνικη, συν 100 μετακινησεις βενζινες κλπ κλπ και η χαρτουρα δικια μας...  ;D

Και τα λεφτα πεφτουν μπροστα, και ολοι ειναι ευχαριστημενοι και γινεται το καλυτερο παρτυ...

 

Τωρα θα μου πει καποιος ειναι εποχες ρε φιλε για τετοια πραγματα??

Ναι ειναι εποχες. Ας πεσουν τα κασε, πατε και τζαμπα (που λεει ο λογος) αλλα οι καλες συμφωνιες κανουν και τους καλους φιλους. και οι συμφωνιες μονο ετσι γινονται, και τα ποσοστα ειναι για αλλες ιστοριες και δεν εχουν να κανουν σε συμφωνιες μουσικων και επιχειρηματιων.

Και το σημαντικοτερο.

Το κασε διασφαλιζει και τα νομιμα δικαιωματα του μουσικου απο τη μια και του επιχειρηματια απο την αλλη. Και γιατι??

Γιατι αν στειλω το ΙΚΑ και την εφορια μαζι σε μια τετοια βραδυα ενος live σε οποιοδηποτε μαγαζι, θα κοιμηθουν μαγαζατορας και μουσικοι στο κελι 33 τη νυχτα.  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία ούτε ανάγκη για το θρεντ να πάει στις 60 σελίδες.

 

Αυτή την εποχή ειδικά, η αγορά των live bars (και όχι μόνο) αυτορρυθμίζεται με ταχείς ρυθμούς και δε νομίζω ότι υπάρχει πια χώρος για τον "παλιοροκά" - μονίμως μουτρωμένο -αγενή κάφρο - ξέρεις ρε ποιοι έχουν παίξει εδώ; - ιδιοκτήτη (ή αυτού του στυλ τέλος πάντων) που κάποτε βασίλευε στα λαϊβάδικα της Ελλάδας και ο οποίος είχε διπλωματική στο πώς να "ρίχνει" τα γκρουπ που του γέμιζαν το μαγαζί.

 

Ακόμη ειδικότερα, σε περιοχές που δε συχνάζει δηθενόκοσμος (γιατί εκεί οι μηχανισμοί είναι συχνά άλλοι), πιστεύω ότι συμπεριφορές του παρελθόντος ισοδυναμούν με γρήγορο λουκέτο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αγαπητέ φίλε (OP), αν κατάλαβα καλά (μιας και δεν έχω πιεί ακόμα τον όλον καφέ μου), ο κόσμος πλήρωσε είσοδο 5 ευρώ + την μπύρα 6-7 ευρώ για μπύρα ή παραπάνω αν έπαιρνε ποτό. Σίγουρα, αυτό θα έκανε αρνητική εντύπωση στους φίλους σας και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμένα όμως θα μου φαινόταν επίσης λίγο υπερβολικό να πάω σε ένα live φίλων και να δώσω 5 ευρώ είσοδο + 3 ή 5 ευρώ για μπύρα ή ποτό (το συμφωνηθέν), δεδομένου ότι με ΜΙΑ μπύρα/ποτό ''δεν βγαίνει'' να παρακολουθήσω το live μέχρι το τέλος. Γιατί να μην δώσω τα ίδια λεφτά για να πάρω 3 μπύρες ή 2 ποτά, δεδομένου ότι περνάω πολύ καλά στο live και θέλω να κάτσω μέχρι τέλους?

 

  Εγώ είμαι γενικά κατά των ''εισόδων''. Έχω πολλούς φίλους που έχουν μπάντες, μέλη της μπάντας μου παίζουν σε άλλες μπάντες, οπότε είναι λίγο καφρίλα να μην πάω να δώσω το παρόν για λιγάκι, για να τους τιμήσω σαν φίλος. Αν η μουσική που παίζουν δεν μου αρέσει και τόσο, ή δεν μου αρέσει καθόλου, μπορώ να πιω μια μπυρίτσα και μετά από ένα τεταρτο να φύγω, έχοντας δώσει ευγενικά το παρόν και μπορώ να συνεχίσω το πρόγραμμά μου. Αν η μουσική που παίζουν μου αρέσει πολύ, θα κάτσω μέχρι τέλους και σίγουρα με ένα ποτό δεν πρόκειται να την βγάλω.

 

  Σίγουρα έχεις δίκιο και σας καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά γιατί ένας μουσικός ή μια μπάντα να ''μπλέκει'' με τα επιχειρηματικά και να μιλάει για ποσοστά επί του τζίρου, επί της εισόδου κτλ? Καθορίστε μια αμοιβή για εσάς, που να περιλαμβάνει τη μεταφορά, το στήσιμο, το παίξιμο, το μάζεμα και είστε μια χαρά τίμιοι σ ό,τι αφορά εσάς. Δείτε το μαγαζί, και αν θεωρείτε ότι είναι κάπως μικρό για να σας αποδώσει την απαιτούμενη αμοιβή, μπορείτε να ρίξετε λίγο την τιμή για να εξυπηρετήσετε και αυτόν - εφόσον φυσικά δεν είναι ξεφτίλα, αν είναι και θεωρείτε ότι δεν αξίζει τον κόπο, το στήσιμο κ.τ.λ. δεν χρειάζεται να παίξετε.

 

  Μην πάτε να γίνετε ''μέτοχοι'' ή ''συνέταιροι'' σε ένα μαγαζί. Η επιχείριση έχει τον δικό της -πολύ πολύπλοκο συνήθως- ισολογισμό εσόδων εξόδων και πραγματικά δεν θέλετε να μπλέξετε με αυτά. Καθορίστε μια αμοιβή fix, η οποία να μπορεί να ανέβει ή να κατέβει λίγο ανάλογα με την  περίσταση. Γνώμη μου και εντελώς φιλικα όλα τα παραπάνω!  :)

 

Υ.Γ. Πάνω κάτω συμφωνώ σε αυτά που΄λέει και ο thomsot του οποίου το πόστ διάβασα τώρα, αφού πληκτρολόγησα ήδη το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@audiokostas

Προσωπικα δεν ζηταω ποσοστα γιατι πηγαινουμε σε αλλες διαδικασιες που δεν γουσταρω για διαφορους λογους

το ποσοστο που ειπα  ειανι λιγο αοριστο αλλα ουσιαστικα καπου εκει ειναι γιατι εγω σε αυτο που ειμαι ακρως αντιθετως ειανι η νοοτροπια του οτι πρεπει να βγει η χασουρα της βδομαδας απο το ΜΙΣΘΟ του μουσικου.Που ειανι λαθος γιατι ο μουσικος δεν εμπλεκεται σε οτι χασουρα εχει το μαγαζι,σπιτι του καθεται αρα γιατι να το λουζεται.

Επισης και ο μουσικος εχει χασουρα μεσα στην βδομαδα που δεν ζηταει απο κανενα να καλυφθει

Η τιμες ενος μαγαζιου μας ενδιαφερουν για 3 Λογους

 

1)Αν καποιος δουλευει με ποσοστα τον ενδιαφερει αμεσα για προφανης λογους

2)Δεν με νοιαζει οντως αν ενα μαγαζι εχει 3 η 33 ευρω την μπυρα απλα στην 2η περιπτωση αν με ρωτησει φιλος αν ειναι να ρθει θα του πω πολυ απλα ΟΧΙ και θα δωσω ραντεβου για μετα το live σε κανα μπαρ της προκοπης να τα πουμε και να τα πιουμε κιολας και οχι να του ρουφηξουν την τσεπη

3)Σε περιπτωση που υπαρχει στανταρ μεροκαματο πιστευω απο πολλες αποψεις δεν μπορεις να ζητησεις τα ιδια απο ενα μαγαζι που εχει 3 και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου