Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε thomsot αυτα που λες σωστα ακουγονται και ετσι θα επρεπε να ειναι αλλα

προφανος αν παω εγω ή ο χ ψ με το συγκροτημα το οποιο γνωριζουν μονο οι 100 γνωστοι μου και πω στον μαγαζατορα θελω 1000 ευρω το πιο σιγουρο ειναι να αρχισει τα γελια και να μου πει "σιγα ρε μεγαλε που θες 1000 ευρω. και που ξερω εγω οτι θα μαζευτει τοσος κοσμος".

Απο την αλλη αν τελικα για καποιο λογω καταφερω και κανονισω με 1000 ευρω και πω στους φιλους οτι η εισοδος με μπυρα θα ειναι 15 ευρω και αλλα 7 η εξτρα μπυρα θα ειναι η σειρα αυτων να γελασουν μιας και λογο της δυσκολης οικονομικης περιοδου δεν θα εχουν τα λεφτα για να περασουν 2-3 ωρες σε ενα μαγαζι ξοδευωντας 30 ευρω για να πιουν μια μπυρα την ωρα και οσο και να θελουν δεν θα μπορουν να ερθουν.

Υπαρχουν μαγαζια που κανουν αυτα που θα συμφωνησεις παντως.

Απο την αλλη ο μαγαζατορας που θα μαζευε 10 ατομα εκεινη την ημερα αν μαζεψει 110 δεν νομιζω να τον χαλασει και αν δεν τον χαλασει θα πρεπει να κανει αυτα που συμφωνησες για να ξαναδει το μαγαζι του με 110 και οχι 10 ατομα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Πάμε λοιπόν στο μαγαζί, μιλάμε με ένα παλικάρι εκεί και μας λέει: Παιδιά 2 επιλογές έχετε, είτε 7 ευρώ εισιτήριο και τα 5 της μπάντας είτε 30% από τον τζίρο...

 

Στο κατω κατω απο το μαγαζι του προτειναν να επιλεξει

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα τα μπολικα χρονια που παιζω δεξια και αριστερα για αλλη μια φορα ξανακουω τα ιδια προβληματα ,τις ιδιες συμπεριφορες και τις ιδιες απογοητευσεις. >:(Δυστυχως η μονη λυση για να περασετε καλα ειναι η να εχετε τσεκαρει το μαγαζι πριν παιξετε, η να πατε καπου οπου τουλαχιστον θα εχει εναν αξιοπρεπη ηχο  και θα το ευχαριστηθειτε εσεις και οι φιλοι σας, εχοντας παντα στο πισω μερος του μυαλου σας οτι ισως δεν φυγετε οικονομικα ικανοποιημενοι.Αν και, εχω βγαλει το συμπερασμα οτι μια προσεγμενη επιχειρηση ειναι προσεγμενη σε ΟΛΑ,(διακοσμηση,ευγενεια,ποτα,ηχος κ.λ.π)γιατι μονον ετσι μπορεις να κρατησεις τον πελατη σημερα...

Μονο αυτη η απαντηση εμενα με καλυπτει

Τωρα απο καποιους που οχι δεν παιζουν (για να ξερουν πως γινονται συμφωνιες για λαιβ αλλα οχι με τους red hot chili peppers) αλλα ουτε βγαινουν (για να δουν την κατασταση των μπαρ τα τελευταια χρονια) δεν περιμενω να ακουσω κατι που να εχει σχεση με την πραγματικοτητα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν η μπάντα του OP έχει το βέλτιστο επαγγελματικό attitude ή μπορεί να πουλήσει πιο σωστά τη δουλειά της είναι εκτός θέματος, από τη στιγμή που η επιχείρηση με γυριστή αθέτησε το αρχικό deal.

 

Πρόκειται για συναυλία μικρού σχήματος σε μικρό μπαρ. Δεν μιλάμε για το Σταυρό του Νότου.

 

Αφετέρου η είσοδος είναι συχνότατα διαπραγματεύσιμη στις μικρές μπάντες που δεν θέλουν να φεσώσουν το κοινό τους (γιατί το κοινό τους είναι η παρέα τους στην ουσία) με τσάμπα 10ρικα. Αυτή η διαπραγμάτευση γίνεται χρόνια τώρα και πολύ προ της κρίσης.

 

Όσοι φίλοι και γνωστοί έπαιζαν σε μπαρ τα τελευταία 20 χρόνια, πάντοτε ρωτούσαν πόσο θα είναι η είσοδος (και το εν γένει κόστος) για να ενημερώσουν το κοινό (5 κολλητούς και τρεις ξαδέρφες). Όταν το κόστος ήταν πολύ υψηλό, το συζητούσαν με την επιχείρηση και αν ήταν αδιαπραγμάτευτο προειδοποιούσαν τον κόσμο τους.

 

Ανέκαθεν υπήρχε "βιομηχανία" λαϊβάδικων που φέρνουν άσημα σχήματα γνωρίζοντας ότι θα έρθουν οι κολλητοί τους και θα το γεμίσουν το μαγαζί. Γιατί 20 άσημα σχήματα το χρόνο αποδίδουν καλύτερα από 20 εμφανίσεις σχήματος που έχει το επιλέξει το κατάστημα.

 

Καλό είναι λοιπόν που κάποια άσημα σχήματα δεν έχουν καβαλήσει το καλάμι, έχουν συναίσθηση του ποιο είναι το κοινό τους και ενδιαφέρονται για την οικονομική του κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. ΟΡ, Εχεις το ΟΚ να δημοσιεύσεις το όνομα του καταστήματος προς αποφυγή και άλλων "παρανοήσεων". Βέβαια σε περίπτωση που θέλει να απαντήσει ο μαγαζάτορας, ο χώρος είναι ορθάνοιχτος.

 

2. Ολοι με καλη πίστη κάνουμε συμφωνίες. Καλό και επαγγελματικό είναι να μιλάμε με τον υπεύθυνο για να μην παίζουμε σπασμένο τηλέφωνο, σουπα-μούπες, εγώ νόμιζα, κλπ.

 

3. Δηλαδή χρέωσε είσοδο + αυξημένη τιμή ποτού; Kαι μόνο αυτό απαντά στα περι θαμώνων του trolley. Το μαγαζί δεν θα πάει μακριά όταν αντιμετωπίζει τους πελάτες ευκαιριακά. Οπως λέει ο Jazzjoker η αγορά θα διορθωθεί μόνη της απο τους αλεξιπτωτιστές που άνοιξαν καφέ και frozen yoghurt με live.

 

Είναι μεγάλη κουβέντα πάντως τα μαγαζιά και οι συμφωνίες μας και την έχουμε ξανακάνει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε thomsot αυτα που λες σωστα ακουγονται και ετσι θα επρεπε να ειναι αλλα

προφανος αν παω εγω ή ο χ ψ με το συγκροτημα το οποιο γνωριζουν μονο οι 100 γνωστοι μου και πω στον μαγαζατορα θελω 1000 ευρω το πιο σιγουρο ειναι να αρχισει τα γελια και να μου πει "σιγα ρε μεγαλε που θες 1000 ευρω. και που ξερω εγω οτι θα μαζευτει τοσος κοσμος".

Απο την αλλη αν τελικα για καποιο λογω καταφερω και κανονισω με 1000 ευρω και πω στους φιλους οτι η εισοδος με μπυρα θα ειναι 15 ευρω και αλλα 7 η εξτρα μπυρα θα ειναι η σειρα αυτων να γελασουν μιας και λογο της δυσκολης οικονομικης περιοδου δεν θα εχουν τα λεφτα για να περασουν 2-3 ωρες σε ενα μαγαζι ξοδευωντας 30 ευρω για να πιουν μια μπυρα την ωρα και οσο και να θελουν δεν θα μπορουν να ερθουν.

Υπαρχουν μαγαζια που κανουν αυτα που θα συμφωνησεις παντως.

Απο την αλλη ο μαγαζατορας που θα μαζευε 10 ατομα εκεινη την ημερα αν μαζεψει 110 δεν νομιζω να τον χαλασει και αν δεν τον χαλασει θα πρεπει να κανει αυτα που συμφωνησες για να ξαναδει το μαγαζι του με 110 και οχι 10 ατομα.

 

Φιλε δεν καταλαβες, ενα παραδειγμα εφερα με τα λεφτα που εβαλα. Δεν υπαρχουν τωρα τα λεφτα αυτα.

Τα λεφτα που περνουν εδω διαφορα γκρουπακια ειναι 250 ευρω και αλλα 50 για εξοδα (το πολυ).

Ειπα πληρωθειτε με συμφωνια στο κασε σας και οχι με επιχειρηματικους ορους.

Δεν σας συμφερουν οι επιχειρηματικοι οροι γιατι δεν ειστε επιχειρηματιες.

Αυτοι που ειναι επιχειρηματιες μπορουν ευκολα να σας γελασουν.... εκτος και αν εχετε ατζεντηδες και εχουν το νου τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφεντικο: ποσα θελεται παιδια??

Μουσικος (κουμανταδορος): 1500 ευρα, συν 200 μικροφωνικη, συν 100 μετακινησεις βενζινες κλπ κλπ και η χαρτουρα δικια μας...  ;D

Και τα λεφτα πεφτουν μπροστα, και ολοι ειναι ευχαριστημενοι και γινεται το καλυτερο παρτυ...

 

Εκτος τοπου και χρονου....

Πες μου που ειναι αυτο το μαγαζι να παω να κανω συμβαση.

 

 

Τωρα θα μου πει καποιος ειναι εποχες ρε φιλε για τετοια πραγματα??

Ναι ειναι εποχες. Ας πεσουν τα κασε, πατε και τζαμπα (που λεει ο λογος) αλλα οι καλες συμφωνιες κανουν και τους καλους φιλους. και οι συμφωνιες μονο ετσι γινονται, και τα ποσοστα ειναι για αλλες ιστοριες και δεν εχουν να κανουν σε συμφωνιες μουσικων και επιχειρηματιων.

Και το σημαντικοτερο.

Το κασε διασφαλιζει και τα νομιμα δικαιωματα του μουσικου απο τη μια και του επιχειρηματια απο την αλλη. Και γιατι??

Γιατι αν στειλω το ΙΚΑ και την εφορια μαζι σε μια τετοια βραδυα ενος live σε οποιοδηποτε μαγαζι, θα κοιμηθουν μαγαζατορας αικ μουσικοι στο κελι 33 τη νυχτα.  ;D

 

 

 

Η εκμεταλλευση ας πουμε δεν σου λεει κατι, ουτε σε ενοχλει?

Προτρεπεις δηλαδη τις μπαντες να καμψουν τις αντιστασεις τους μπροστα στην γκρινια του "παιδια δεν βγαινω" που πολλες φορες ειναι αβασιμη. Ευγε.

Δεν λεω, δυσκολοι καιροι και θελει προσαρμογη. Αλλα, αλλο πραμα το οικονομικο στενεμα και αλλο η εκμεταλλευση της συγκυριας για μεγαλυτερο κερδος. Οι αετονυχιδες δεν ειναι λιγοι.

Αν φιλε μου το μαγαζι δεν "βγαινει" για λαιβ, να μην κανει λαιβ. Τοσο απλα.(Δε μας κανει χαρη!ΕΛΕΟΣ!) Ετσι αποφευγει και τη φοροδιαφυγη και δεν εκμεταλλευται τη μπαντα ή τους πελατες. Αλλα βλεπεις ετσι δε συμφερει....

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου