Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος τοπου και χρονου....

Πες μου που ειναι αυτο το μαγαζι να παω να κανω συμβαση.

 

Η εκμεταλλευση ας πουμε δεν σου λεει κατι, ουτε σε ενοχλει?

Προτρεπεις δηλαδη τις μπαντες να καμψουν τις αντιστασεις τους μπροστα στην γκρινια του "παιδια δεν βγαινω" που πολλες φορες ειναι αβασιμη. Ευγε.

Δεν λεω, δυσκολοι καιροι και θελει προσαρμογη. Αλλα, αλλο πραμα το οικονομικο στενεμα και αλλο η εκμεταλλευση της συγκυριας για μεγαλυτερο κερδος. Οι αετονυχιδες δεν ειναι λιγοι.

Αν φιλε μου το μαγαζι δεν "βγαινει" για λαιβ, να μην κανει λαιβ. Τοσο απλα.(Δε μας κανει χαρη!ΕΛΕΟΣ!) Ετσι αποφευγει και τη φοροδιαφυγη και δεν εκμεταλλευται τη μπαντα. Αλλα βλεπεις ετσι δε συμφερει....

 

 

Εσυ δηλαδη απ οσα εγω εγραψα αυτο καταλαβες?? Οτι δεν με ενοχλει η εκμεταλευση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Yameth ποιός είναι ο ΟΡ;  ;D

Αν εννοείς εμένα, το μαγαζί λέγεται ΒΑΒΕΛ, πάνω στην πλατεία εξαρχείων.

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε το θέμα δεν είναι τι ντιλ κάνει το εκάστοτε συγκρότημα, αλλά η αλλαγή των συμφωνηθέντων.

Προσωπικά όταν ρώτησα φίλους πόσο πλήρωσαν και μου είπαν, ντράπηκα να τους κοιτάξω στα μάτια... από 3 ευρώ η μπύρα, έφτασε 6 "λόγω λάιβ"; 9 ευρώ το ποτό "λόγω λάιβ" πού;;;; ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ!!!!

 

Οκ αν είναι έτσι, ΠΕΣΤΟ ΜΑΣ απ την αρχή να το συζητήσουμε, μην μας φέρνεις προ τετελεσμένων γεγονότων και μας κάνεις ρόμπα...

 

Τέλος, όσο δε βγαίνει ο μαγαζάτορας, τόσο δε βγαίνουμε όλοι εμείς που παίζουμε μουσική! Όλοι τα ξέρετε πολύ καλά, πρόβες, βενζίνες, στούντιο, εξοπλισμοί σουξου μουξου... Δεν περιμένεις να βγάλεις τα άπειρα από ένα λαιβ, απλά περιμένεις μια αξιοπρεπή αντιμετώπιση, με την ίδια αξιοπρέπεια που αντιμετωπίζεις εσύ τη μουσική σου και εκτείθεσαι σε φίλους και αγνώστους...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δηλαδη απ οσα εγω εγραψα αυτο καταλαβες?? Οτι δεν με ενοχλει η εκμεταλευση??

 

Οταν λες τοσο αβιαστα, να ριξουν το κασε τους οσο παει (βλ. παιξτε και τζαπα, που ουτε ο λογος δεν το λεει). Ειναι μαλιστα το ισχυρο σου επιχειρημα. Ε δε συμπεραινω οτι κοπτεσαι.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, θέλει αρκετή αυτοπεποίθηση όταν όντως είσαι ένα "μικρό" σχετικά γκρουπ και πας στο μικρό μαγαζί και του πεις :

-θέλω 200 στο διάλλειμα συν ποτά για το γκρουπ αλλιώς δεν παίζω. Κουβαλάμε μόνο όργανα και δυο ενισχυτές.

-Εγγύηση για κόσμο; Τι θα φέρετε;

- Εμείς; Καμμία. Θα το πω και όσοι έρθουν.

- ok. Don't call me. Ι 'll call you.

 

Ειδικά αν ξέρεις ότι υπάρχουν δεκάδες γκρουπ που περιμένουν να παίξουν με ελάχιστα ή και καθόλου χρήματα (καλώς ή κακώς) γιατί είτε δεν τους νοιάζει και παίζουν για την πλάκα τους, είτε προσπαθούν να "μπουν" στη φάση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην κάνω τώρα παραθέσεις επί παραθέσεων:

 

προφανώς υπάρχει μια διαφορά δυναμικότητας των μπαντών για τον οποίων μιλάμε σ'αυτή τη συζήτηση....

 

όμορφο κι ωραίο να μπορείς να πεις "δώσ'μου 300 μπροστά και σου κάνω εγώ ένα λάιβ...μούρλια!"

αλλά πρώτον θες κάποιο "όνομα" για να σ'εμπιστευθεί ο μαγαζάτορας και να το κάνει

δεύτερον, αν βγάλεις την ουρά σου απ'τις χρεώσεις (και επειδή εγώ μιλάω για μπάντες χαμηλής δυναμικοτητας που θα έρθουν μόνο φίλοι να τους δουν) τι θα πεις στους φίλους και πως θα τους καλέσεις?

"α, δεν ξέρω τι εισοδο θα χει, ούτε ποσο κάνει μπύρα!"

δε στέκει...τουλάχιστον στις χομπίστικες μπάντες

 

στα επίπεδα που κινούμαι εγώ...ένα καλό χαρτζιλίκι για τη μπάντα,μία καλή ΣΥΝΟΛΙΚΉ χρέωση για τους φίλους,ένας ευχαριστημένος μαγαζάτορας ώστε να μπορείς να ξανακλείσεις εκεί και μια ωραία βραδιά είναι όλα όσα ζητάω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

kontras δεν ξεκαθάρισες το ερώτημα:

 

 

3. Δηλαδή χρέωσε είσοδο + αυξημένη τιμή ποτού;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνημένη διαδικασία ήταν η εξής:

 

Είσοδος 5 ευρώ με μια μπύρα.

Η δεύτερη μπύρα θα έκανε 3 ευρώ.

 

Αντιθέτως, η δεύτερη μπύρα ενώ έκανε 3 στον τιμοκατάλογο, έκανε 6 "λόγω λάιβ".

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμορφο κι ωραίο να μπορείς να πεις "δώσ'μου 300 μπροστά και σου κάνω εγώ ένα λάιβ...μούρλια!"

Πάσο και ξέρω καμμιά 10αριά μπάντες που μπορούν να το κάνουν και τριπλές από αυτές που θα θελαν αλλά δεν....... Κριτήριο πάντα, η προσέλευση του κόσμου.

 

Αν όμως ξέρεις ότι η μπάντα ("εναλλακτική" ή μη) έχει δουλέψει σκληρά μεν, θα κουβαλήσει από έναν ΟΣΕ για πετάλια και παραφερνάλια, θα παίξουν καλά αυτό που παίζουν αλλά να που δεν είναι στο χώρο 10 χρόνια και δεν παίζουν ούτε covers, ούτε ντίσκο, ούτε smoke on the water αλλά μόνο δικά τους ή διασκευές σχετικά αγνώστων στο δικό τους ύφος και το κάνουν καλά.

 

Τι κάνουν αυτοί;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η συμφωνημένη διαδικασία ήταν η εξής:

 

Είσοδος 5 ευρώ με μια μπύρα.

Η δεύτερη μπύρα θα έκανε 3 ευρώ.

 

Αντιθέτως, η δεύτερη μπύρα ενώ έκανε 3 στον τιμοκατάλογο, έκανε 6 "λόγω λάιβ".

Καταλαβαίνω την συμφωνία. Στην πράξη όμως πλήρωνε στην είσοδο ο κόσμος; Ναι ή Οχι;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πλήρωνε 5 ευρώ στην είσοδο μόλις μπαίνανε.

Κάθονταν, παίρνανε την πρώτη μπύρα (μικρό ποτήρι...), δίνανε το κουπονάκι της εισόδου.

Στην δεύτερη, τρίτη κοκ μπύρα, πληρώνανε στην σερβιτόρα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου