Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αν όμως ξέρεις ότι η μπάντα ("εναλλακτική" ή μη) έχει δουλέψει σκληρά μεν, θα κουβαλήσει από έναν ΟΣΕ για πετάλια και παραφερνάλια, θα παίξουν καλά αυτό που παίζουν αλλά να που δεν είναι στο χώρο 10 χρόνια και δεν παίζουν ούτε covers, ούτε ντίσκο, ούτε smoke on the water αλλά μόνο δικά τους ή διασκευές σχετικά αγνώστων στο δικό τους ύφος και το κάνουν καλά.

 

Τι κάνουν αυτοί;

 

Δεν ξέρω για τώρα ,αλλά πίσω στα 80 τα μαγαζιά που έβαζαν λάιβ ήταν ελάχιστα και παρακαλάγαμε να πάρουμε σειρά ,μπας και παίξουμε .

Ούτε πόσο έχει η είσοδος ρωτάγαμε ,ούτε πόσο το ποτό . Λίγο αργότερα αρχίσαν τα % επί των εισιτηρίων-λες και εμείς είχαμε τσεκαδόρο πορτιέρη για να ξέρουμε πόσα κόπηκαν  ;D

 

Συνήθως μπαίναμε με τα τσαρούχια μέσα ,αφού τα ποτά που πίναμε αντιστοιχούσαν σε πολλαπλάσια των ποσοστών μας χρήματα  ;D ;D ;D...............δε βαριέσαι να παίξουμε θέλαμε και να κάνουμε το κέφι μας με μερικούς φίλους ,ποιοί ήμασταν για να απαιτούμε αμοιβές ,οι Rolling Stones ;D χρόνια πολλά στα παιδιά επ ευκαιρία να τα εκατοστήσουν ;D ;D ;D

 

Αν κάτι μας έκαιγε και μας πόναγε ,αλλά δυστυχώς αδυνατούσαμε να βρούμε λύση ,ήταν η έλλειψη ικανοποιητικών μηχανημάτων ,μικροφωνική ,ηχεία κλπ τα υπόλοιπα δεν τα λογαριάζαμε ,χομπύστες γαρ  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

[/img]Εχεις κάθε δίκιο τότε όπως και οι "θαμώνες" του να το αποφεύγουν.

 

Παραθέτω σημερινή αφίσα απο παρόμοιο live στην Ιαπωνία ενός φίλου μου.

 

Music charge: 2000 Yen + drink

Δηλαδή για την μουσική πληρώνετε... τόσα στην είσοδο.

 

Υποθέτω πως και η αφίσα σας το ανέφερε.

 

Υ.Γ. Δέστε ώρα... Ανοίγει 17.00 και 17.30 ξεκινούν!!! On the dot!

32Kimo.thumb.jpg.4ae27fc887c341b5e8dccef656bbe25e.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνουν αυτοί;

πρέπει να ορίσουμε για τι δυναμικότητας μπάντες μιλάμε...

 

γιατί αν είναι απλά χομπίστες που το καραγουστάρουν όμως και τα κουβαλάνε γιατί θέλουν τότε εμπίπτουν σ'αυτό που περιέγραψα...να πάρουν ένα χαρτζιλίκι....

 

και επίσης πρέπει να βρούνε μαγαζάτορα που θα του αρέσουν όταν τους ακούσει και θα εμπιστευθεί να τους κλείσει λάιβ....

 

υπάρχουν χώροι που και 30 άτομα να τους πας μένουν ευχαριστημένοι, μιας και δεν έχουν το οάκα σε τραπέζια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως ξέρεις ότι η μπάντα ("εναλλακτική" ή μη) έχει δουλέψει σκληρά μεν, θα κουβαλήσει από έναν ΟΣΕ για πετάλια και παραφερνάλια, θα παίξουν καλά αυτό που παίζουν αλλά να που δεν είναι στο χώρο 10 χρόνια και δεν παίζουν ούτε covers, ούτε ντίσκο, ούτε smoke on the water αλλά μόνο δικά τους ή διασκευές σχετικά αγνώστων στο δικό τους ύφος και το κάνουν καλά.

 

Τι κάνουν αυτοί;

 

Το μοντελο που δουλεψε σε μένα, και το επιδιώκω παλι αυτο τον καιρο.

 

Εκατερωθεν συστασεις μεταξυ επιχειρηματία και σχήματος, ώστε να δημιουργηθει εμπιστοσύνη ως προς τη σοβαροτητα των εμπλεκομενων.

 

Διαθεση για ρισκο, και σταθερες εμφανισεις ακόμα και αν δεν τραβαει, για λίγο καιρο.

 

Σε μας είχε δουλεψει, ανελπιστα καλα, και ξεκινωντας με 0 κοσμο, χωρις «ονομα», φτασαμε να γεμιζουμε το μαγαζι 2 φορες τη βδομαδα.

 

Ιδανικές οι συνθηκες συνεργασίας βέβαια, αλλά όπως ειπα, πορευτηκαμε με συστασεις εμπιστων φίλων και εμεις, και ο επιχειρηματιας, και βγήκαμε όλοι πολλαπλά κερδισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον  neeq γιατι ειναι ο πιο σωστος τροπος αυτην εποχη (ετσι οπως καναμε τα πραγματα ) να παρεις ενα αξιοπρεπες μεροκαματο.Τα περι ποσοστων τ'ακουω βερεσε.Ειναι ο λογος που δεν παιζω πλεον σε τετοιου ειδους μαγαζια με τετοιου ειδους συμφωνιες .Αυτα τα κανουν στην Αμερικη και απ'εκει πηρανε γραμμη και οι δικοι μας ''μαγαζατορες '' και το γυρισαν στο  % .

Πιο παλια η δουλεια εκλεινε οπως περιεγραψε ο Thomshot .<<ποσα θελετε ;τοσα!!Α ειναι πολλα εγω μπορω τοσα να δωσω και θα παιζετε 4 φορες την εβδομαδα + Εθνικες εορτες +Χριστουγεννα σερι.>> Η συμφωνουσες η το χανες .Τελος .τη δουλεια την χαλασαν κατ'αρχας οι Dj και μετα το ΦΠΑ.Απο το 1985-6 και μετα αρχισαν τα παρατραγουδα .Μετα ο καθε ερασιτεχνης η φοιτητης πηγαινε τζαμπα ε δεν θελει και πολυ .

Και μην αρχισετε να μου λετε οτι παιζουμε για να υπηρετησουμε την μουσικη τεχνη και ειμαστε υπερανω χρηματων ??? αν δεν ξερετε την δουλεια να την μαθετε διπλα σε καποιον που την ξερει οπως καναμε και εμεις .Οι νεοι μουσικοι εμπαιναν στις ορχηστρες ενας -ενας κατ'επιλογη του μαεστρου η συστασεις ενος φιλου του μαεστρου.Οι δε σημερινοι μαγαζατορες δεν τιμουν τα παντελονια και τα σουτιεν που φορανε ουτε για βοηθοι σερβιτορου δεν κανουν .Μ'αρεσει δε που το καθε ''μπαρακι'' θελει και live μπαντα μια φορα την εβδομαδα για να γεμισει την ψοφια του ημερα.Αν εχω το ok του yameth θα ανεβασω μια λιστα απο τετοια μαγαζακια για να τ'αποφευγετε

Αν υπαρχουν ακομα βεβαια.Εκμεταλευονται την καψα σας να παιξετε και σας την φερνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση όμως ότι για άλλο μουσικό σχήμα και ανάγκες μιλάει ο ΟΡ για άλλο ο Περικλής (ο Μερακλής  ;)) για άλλο ο Thomsot και πιθανόν για άλλο και εγώ και ο Παράγκας και ο Τρολλευ για άλλες εποχές .

 

Θεωρώ το ζήτημα είναι ότι η οικονομική συμφωνία θα πρέπει (εκ των προτέρων) να αναπροσαρμόζεται (και να τηρείται) με μια αμφοτέρων πλευρών ικανοποίηση (το ιδανικό και ενίοτε εφικτό win-win deal που λέμε και στο χωριό μου).

 

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν πάγιες και αδιαπραγμάτευτες τεχνικές και θέσεις.

Ο καθείς βέβαια και η άποψή του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά όλοι πολύ ωραία τα λέτε και με βοηθήσατε κι εμένα γιατί έχω live σε λίγο καιρό,σε ένα μαγαζί που δεν ήξερα μέχρι τώρα και θέλω να προσέχω.Να ρωτήσω κάτι όμως.Είμαι 17 ετών (όπως και τα άλλα παιδιά στη μπάντα) και θα παίξουμε 2ο live σε μαγαζί (στο 1ο δεν είχαμε πληρωθεί από επιλογή μας).Μέσα στις επόμενες 2 μέρες θα μιλήσω με τον μαγαζάτορα για την ημερομηνία και για την πληρωμή.Μας είχε προτείνει 2 λύσεις.Είτε 5 ευρώ είσοδο που θα πάνε στη μπάντα τα 2 και σε αυτόν τα 3 και κρατάει και την κάβα,είτε καθόλου είσοδο και εμείς θα πάρουμε το 25% της κάβας του.Τι είναι προτιμότερο?Να σημειωθεί ότι θα έρθει αρκετός δικός μας κόσμος (από 50-70 άτομα υπολογίζουμε) και το μαγαζί χωράει 110 άτομα.Συγγνώμη εκ των προτέρων που ξεφεύγω λίγο από το θέμα!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντως, από last year με την Λουίζα και φέτος με την Νανσυ, έχουμε σταθερό ποσό κάθε βράδυ. Βέβαια τώρα με τη Νανσυ που κλείσαμε για τη σεζόν, λογικό είναι, αλλά και πριν ήταν σταθερό και σε άλλα μαγαζία.

 

Παλαιότερα στο Cabaret Voltair πριν 3 χρόνια ή 4 χρόνια στο Τσάι στη Σαχάρα ήταν με % από την είσοδο που κόβανε... τρομάρα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με % από την είσοδο που κόβανε... τρομάρα μας...

...καλά ρε φίλος...θές να σε πληρώνουνε κιόλας με τη...Harley Bendon που βγαίνεις!!!! :D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας είχε προτείνει 2 λύσεις.Είτε 5 ευρώ είσοδο που θα πάνε στη μπάντα τα 2 και σε αυτόν τα 3 και κρατάει και την κάβα,είτε καθόλου είσοδο και εμείς θα πάρουμε το 25% της κάβας του.Τι είναι προτιμότερο?

 

Αγαπητέ φίλε, πως είσαι σίγουρος ότι ο ιδιοκτήτης θα σας δώσει όντως το 25% και όχι το...5? Θα βάλετε ειδικό θερμιδομετρητή να δείτε πόσο αλκόολ-ποτό καταναλώθηκε?

 

Μάλλον όχι, οπότε θα πρέπει να βασιστείτε στον λόγο του, ότι σας λέει την αλήθεια. Το πιο λογικό είναι, όπως συμβαίνει σε περιπτώσεις live 17χρονων, να σας πει μετά το live ''κοιτάξτε παιδιά, το μαγαζί όντως γέμισε, αλλά δεν πήγαμε και πολύ καλά εισπρακτικά, γιατί η πλειοψηφία του κοινού ήταν πιτσιρικάδες και πήραν μόνο μια κοκα κόλα οι μισοί και οι άλλοι μισοί δεν έδωσαν καν παραγγελία κ.τ.λ.'' και μετά για να σας φανεί αληθοφανής θα σας πει ''να μόνο οι γονείς του τάδε και του τάδε πήραν από 2 ποτά αλλά αυτά είναι τα έσοδά μου'' κ.τ.λ. κ.τ.λ. Παλιά μου τέχνη κόσκινο... Επίσης το 25% είναι επί των νόμιμων αποδείξεων που έκοψε? Γιατί μπορεί τα μισά ποτά να μην τα χτύπησε. Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί τελικά να την πατήσετε και γι'αυτό την αντιπροτείνω προσωπικά.

 

Επίσης αυτό με την είσοδο φαίνεται ασύμφορο, καθώς στην καλύτερη όπως λες θα μαζέψετε 70 άτομα δηλαδή θα πληρωθείτε συνολικά 140 ευρώ όλοι μαζί, δηλαδή ψίχουλα αν μοιραστούν σε όλη τη μπάντα. Ετσι κι αλλώς με την ύπαρξη εισόδου σε live διαφωνώ κάθετα και θα με απέτρεπε από το να πάω σε αυτό, όπως και θα με απέτρεπε από το να καταναλώσω μέσα στο μαγαζί, για λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

 

Εγώ εμμένω στην άποψή μου να ζητάει ο μουσικός fix αμοιβή η οποία να προσαρμόζεται λιγάκι σε παράγοντες όπως αν ο χώρος μπορεί να φιλοξενίσει πολλά άτομα, αν υπάρχει προοπτική μόνιμης συνεργασίας με το μαγαζί για κάποιο χρονικό διάστημα ή  αντίθετα αν πρόκειται για live-αρπαχτή, ακόμα και αν η έδρα του συγκροτήματος (εξοπλισμός, όργανα κ.τ.λ.) βρίσκεται κοντά ή μακρυά από την περιοχή του μαγαζιού κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου