Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...θα δείς πόσες φορές θα χρειαστεί να εργαστείς χωρίς πληρωμή για να αποκτήσεις εμπειρία, να συμπληρώσεις το βιογραφικό σου κλπ, κλπ...όπως κάναμε και εμείς πριν από εσένα ;)

 

Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι καλώς έγινε έτσι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Όταν θα πάψεις να είσαι 17χρονος και θα έχεις σπουδάσει κάτι, θα έχεις τελειώσει και το στρατό και θα βγείς στη πραγματική αγορά εργασίας (και όχι στη χομπίστικη)...θα δείς πόσες φορές θα χρειαστεί να εργαστείς χωρίς πληρωμή για να αποκτήσεις εμπειρία, να συμπληρώσεις το βιογραφικό σου κλπ, κλπ...όπως κάναμε και εμείς πριν από εσένα ;)

Με όλον τον σεβασμό φίλε marathon,ξέρω πολλούς μεγαλύτερους ηλικιακά από μένα που έχουν σταθερές παρουσίες σε μαγαζιά και πληρώνονται χωρίς να το αξίζουν.Γιατί να μη δοθεί και σε μένα και στον κάθε 17χρονο η ευκαιρία να μπει σε αυτόν το χώρο από τώρα?Από τα 16 μου δουλεύω (έχω εργαστεί σε εφημερίδες,περιοδικά,κλπ) και έκανα καλύτερη δουλειά από τους 30ριδες δημοσιογράφους/αρθρογράφους κοκ,γιατί είχα όρεξη για δουλειά.Για να βγω να παίξω live (θα γίνει τον επόμενο μήνα),έχω πεθάνει στην πρόβα,στα έξοδα και στην ταλαιπωρία.Γιατί να μην πληρωθώ γι'αυτό?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι καλώς έγινε έτσι.

...έτσι είπε και ο λαγός όταν τον έφαγε το λιοντάρι... ;D

 

Ο μεγαλύτερος το είπε πριν...

Η ζουγκλα θελει νασαι θηριο για να επιβιωσεις.  ;D

 

Γιατί να μην πληρωθώ γι'αυτό?

Είσαι θηρίο?  ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο μεγαλύτερος το είπε πριν...Είσαι θηρίο?  ;D

Καταλαβαίνω ακριβώς πού το πηγαίνεις,όχι δεν είμαι θηρίο,ναι μόνο τα θηρία επιβιώνουν,αλλά αν δε γίνει κάπως η αρχή,δε θα έχω την ευκαιρία να δω αν μπορώ να επιβιώσω.Είμαι σίγουρος ότι χώρος υπάρχει για όλους,είτε είμαστε 17 χρόνων,είτε 87.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγω να παίξω live (θα γίνει τον επόμενο μήνα),έχω πεθάνει στην πρόβα,στα έξοδα και στην ταλαιπωρία.Γιατί να μην πληρωθώ γι'αυτό?

 

Και ο πατερας μου για να ψαρέψει, λιώνει στην προετοιμασια, τα έξοδα και την ταλαιπωρια. Αλλα δε ζήτησε απο κανέναν λεφτά ;D

 

Πλάκα κανω. Καλά κάνεις και ζητάς χρήματα.

 

Απλά δε χρειάζεται να τη λεμε (δεν το εκανες εσυ, γενικα το λεω) σε αυτους που δε βλέπουν τις προβες ως ταλαιπωρια και τα live ως χασιμο χρονου και διαφυγόντα κέρδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν δε γίνει κάπως η αρχή,δε θα έχω την ευκαιρία να δω αν μπορώ να επιβιώσω.

Ακριβώς...και καλύτερα να σε ρίξουν και να κάνεις λάθη τώρα στα 17 σου...όχι ότι δεν θα κάνεις και μεγαλύτερος...αλλά... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ο πατερας μου για να ψαρέψει, λιώνει στην προετοιμασια, τα έξοδα και την ταλαιπωρια. Αλλα δε ζήτησε απο κανέναν λεφτά ;D

 

Πλάκα κανω. Καλά κάνεις και ζητάς χρήματα.

 

Απλά δε χρειάζεται να τη λεμε (δεν το εκανες εσυ, γενικα το λεω) σε αυτους που δε βλέπουν τις προβες ως ταλαιπωρια και τα live ως χασιμο χρονου και διαφυγόντα κέρδη :)

Δεν είπα ότι η πρόβα είναι ταλαιπωρία,προς Θεού,απλά το να πηγαίνεις από Γαλάτσι στην Αμφιάλη με πλήρη εξοπλισμό (πλην καμπίνας) κάθε λίγο και λιγάκι είναι πρόβλημα.Θα μου πεις ''εσύ φταις γι'αυτό'' και δίκιο θα 'χεις αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση!!Λατρεύω τη μουσική,όχι σαν χόμπι,αλλά γενικά.Όλη μου τη μέρα την περνάω με μουσική,είτε ακούγοντας ενώ διαβάζω,είτε παίζοντας.Το θέμα είναι ότι δεν είναι προσοδοφόρο επάγγελμα,ειδικά στη χώρα μας.

@marathon Σε 10 χρόνια,αν είμαστε ακόμα εδώ στο forum και έχω κάνει όλα όσα είπες,θα έρθω να κάνουμε απ'την αρχή αυτή την κουβέντα!  ;)

Ακριβώς...και καλύτερα να σε ρίξουν και να κάνεις λάθη τώρα στα 17 σου...όχι ότι δεν θα κάνεις και μεγαλύτερος...αλλά... ;D

Διεκδικώ από τώρα ό,τι μπορώ ώστε να μην είμαι το εύκολο θύμα κανενός.Όχι γιατί χρειάζομαι τα χρήματα,αλλά δε μου αρέσει ο τρόπος σκέψης που έχουν πολλοί άνθρωποι του ύφους ''παιδί είναι σιγά μη θέλει και χρήματα''.Όλοι πρέπει να ανταμειβόμαστε για τον κόπο μας!Ακόμα και 100 ευρώ να πάρουμε ως πάντα θα το χαρώ γιατί θα είναι τα πρώτα χρήματά μου από τη μουσική!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@neeq ψάχνω να βρω τα προσβλητικά σου γραφόμενα,αλλά μάλλον θα τα διέγραψε κανένας μοντεράτορας.Δεν εξηγείται αλλιώς.. ;D

 

Έχεις εμένα, που έχω επενδύσει πολλά χρόνια στις σπουδές μου και πάρα πολλά χρήματα στα όργανά μου (ψυφιακά τα πιο πολλά)... Και έχεις και τον bedroom composer που έχει κατεβάσει παράνομα ΤΑ ΠΑΝΤΑ (παραπάνω από όσα έχω εγώ) και έχει σπουδάσει την οποιαδήποτε παπαριά μπορεί κανείς να φανταστεί.

 

Πολύ ατυχής η κατακλείδα της παραπάνω παραγράφου.

Μην ξεχνάς ότι το ταλέντο δεν σπουδάζεται και σε μια ανάθεση έργου όπως αυτή που περιέγραψες,το βιογραφικό σου δεν ενδιαφέρει κανέναν,αλλά μόνο το παραγόμενο αποτέλεσμα.

Και στα γράφω έχοντας αποφοιτήσει από ανώτατο ελληνικό μουσικό τμήμα,γεγονός που με καθιστά ικανό μουσικό παιδαγωγό,αλλά επ'ουδενί πιο ταλαντούχο ή καλύτερο συνθέτη από τους bedroom composers που απαξιωτικά ανέφερες.

 

astraxan19+Thomsot  Διακρίνω εδώ και πολλά post σας, μια αμοιβαία συμπάθεια. ;D

Γιατί δεν κάνετε μια μπάντα μιας και τα βρίσκετε τόσο  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε μια ανοιχτή αγορά όπου οι κανόνες τηρούνται, όσοι είναι να επιπλεύσουν θα το κάνουν, χωρίς συντεχνιακά μποϋκοτάζ και καρτελ τιμών, όπως είπε σε γενικές γραμμές ο neeq.

Kαι αυτοί που δεν χρεώνουν και οι "ακριβοί". Γιατί για όλους υπάρχει θέση.

 

Το δε κασέ του καθενός κάποια στιγμή θα πρέπει να εξαρτάται απο την ποιότητα και μοναδικότητα του "προϊόντος" που προσφέρει.

 

Αρα δεν έχει σημασία αν εσυ κάνεις 50 πρόβες για να βγάλεις ενα τραγούδι... όταν ένας έμπειρος μπορεί να το βγάλει στις 2.

 

Δεν λέω πως δεν πρέπει να πληρώνεσαι σαν νέος αλλά η τιμή σου θα πρέπει να είναι ανάλογη του αποτελέσματος και ταυτόχρονα να υπολογίσεις και το λεγόμενο "internship" που γίνεται στου κασίδη το κεφάλι. Το να παίξει μια μπάντα μπροστά σε κόσμο δεν είναι λίγο...

 

Επίσης καλό είναι να μη μπερδεύουμε τους εκτελεστές επαγγελματίες που ζουν απο το μεροκάματο χωρίς να παρουσιάζουν προσωπικό έργο με τους "δημιουργούς" (ή ελεύθερους επαγγελματίες).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... όταν ένας έμπειρος μπορεί να το βγάλει στις 2.

...Φίλος Admin...υπολόγισε ότι κάποια group, έχουν και μπασίστα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου