Προς το περιεχόμενο

εξωτερική κάρτα ήχου


lefos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, για την Saffire, δουλεύει σωστά βάζοντας καρφί την κιθάρα στο Instrument input χρησιμοποιώντας δηλαδή μόνο κάποιο vst, guitar rig klp. Γιατί διάβασα ότι η αντίστοιχη είσοδο της Focusrite Scarlet δεν παλεύεται με humbuckers, έχει πολύ gain, κανει clipping και πρέπει να βάλεις di μπροστα για να παίξει σωστά.

Την εχω και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα με EMG 81 οποτε δε νομιζω να βρεις κανα μαγνητη που να σου κανει προβλημα. Αλλωστε εχει και pad σε καθε εισοδο...

 

Επίσης σας έχει προβληματίσει καθόλου το ότι είναι usb 1.1 από θέμα latency;

Κοιτα μπορεις να μεταφερεις οντως περισοτερα δεδομενα ταυτοχρονα πχ με firewire. Αυτο δε σημαινει αναγκαστικα οτι θα φτασουν με διαφορετικη ταχυτητα.

 

 

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου περιμένω την κάρτα αυτή για τον σκοπό ακριβώς που περιγράφεις.

Να βάζω κιθάρα/ες (καλό ότι έχει επιλέξιμο line/inst και στα δύο κανάλια και όχι μονο στο ένα που έχουν οι περισσότερες της κατηγορίας) και να γράφω με κάποιο plugin οπως το guitar rig.

Αυτό που λές το είδες σε ένα βίντεο στο youtube έτσι;

Θα κάνω δοκιμή όταν παραλάβω και θα ενημερώσω γιατί αν δεν παίζει σωστά με καρφί την κιθάρα θα το επιστρέψω με κάτι που να δουλεύει.

Μιλάς για την Saffire ή την Scarlett?. Θέμα πάντως έχει η Scarlett 2i2.

 

Την εχω και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα με EMG 81 οποτε δε νομιζω να βρεις κανα μαγνητη που να σου κανει προβλημα. Αλλωστε εχει και pad σε καθε εισοδο...

Κοιτα μπορεις να μεταφερεις οντως περισοτερα δεδομενα ταυτοχρονα πχ με firewire. Αυτο δε σημαινει αναγκαστικα οτι θα φτασουν με διαφορετικη ταχυτητα.

Φίλε μου την πήρα τελικά την Saffire 6 και όντως το pad λειτουργεί μια χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επίσης η δικιά μου είναι usb 2.0 Μου είπανε από την focusrite ότι από τις αρχές του χρόνου την αναβαθμίσανε σε usb 2.0 για να συμβαδίζει με τον υπόλοιπο κατάλογο τους, κατά τα άλλα είναι ακριβώς η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Scarlett 2ι2 μιλάω. Θα την έχω αύριο και θα σας πω αν έχει πρόβλημα.

Η Saffire αναβαθμίστηκε σε USB 2.0? Στα specs δεν λέει κάτι τέτοιο. Είσαι σίγουρος;

Για ηχογράφηση 2 κιθάρες με την Saffire υπάρχει κάποιο θέμα με το USB 1.1?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Scarlett 2ι2 μιλάω. Θα την έχω αύριο και θα σας πω αν έχει πρόβλημα.

Η Saffire αναβαθμίστηκε σε USB 2.0? Στα specs δεν λέει κάτι τέτοιο. Είσαι σίγουρος;

Για ηχογράφηση 2 κιθάρες με την Saffire υπάρχει κάποιο θέμα με το USB 1.1?

Ωραία τότε για τη scarlett θα μας πεις. Είμαι 100% σίγουρος, το λέει και κάτω από το usb και πάνω από το σειρακό αριθμό λέει Saffire 6 Usb 2.0 και επικοινώνησα με την Focusrite και μου το επιβαιβέωσαν ότι την αναβάθμισαν από τις αρχές του χρόνου. Όποιος δηλαδή έχει κανούριο stock πρέπει να έχει την USB 2.0 Με την 1.1 δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά απ'όσο έχω διαβάσει και απ'όσο λέει η ίδια η Focusrite δεν πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα με ταυτόχρονη ηχογράφηση από τις δύο εισόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η Scarlett 2i2 δουλεύει μια χαρά με την κιθάρα καρφί.

Την δοκίμασα και με humbuckers και με single coils. Κανένα πρόβλημα με clipping.

Για να κοκκινίσει το led πρέπει να είναι το gain πάνω απο τη μέση.

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με το gain στο 0 η κιθάρα ακούγεται κανονικά μέσα στο guitar rig ενώ θα περίμενα να μην έχει καθόλου σήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω εδω και λιγα χρονια την M-audio firewire solo και δεν εχω κανενα προβλημα. Mηδαμινο latency και δουλευει οπως και να την χρησιμοποιησω, κιθαρα με πεταλιερα, ακομα και καρφι την κιθαρα στην καρτα και χρησιμοποιωντας το Guitar rig η το Amplitube, ειτε σαν stand alone ειτε σαν plug in στο Cubase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η Scarlett 2i2 δουλεύει μια χαρά με την κιθάρα καρφί.

Την δοκίμασα και με humbuckers και με single coils. Κανένα πρόβλημα με clipping.

Για να κοκκινίσει το led πρέπει να είναι το gain πάνω απο τη μέση.

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με το gain στο 0 η κιθάρα ακούγεται κανονικά μέσα στο guitar rig ενώ θα περίμενα να μην έχει καθόλου σήμα.

 

Cool, χαίρομαι που σου κατσε καλά. Σε μένα πάντως με το pad ενεργοποιημένο και hot humbucker κοκκινίζει κάπου στο 3,5. Για το gain και σε μένα έτσι είναι, δεν λειτουργεί σαν volume, παίρνει ότι είσοδο του δίνεις και απο κει και πάνω κάθεται το gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool, χαίρομαι που σου κατσε καλά. Σε μένα πάντως με το pad ενεργοποιημένο και hot humbucker κοκκινίζει κάπου στο 3,5. Για το gain και σε μένα έτσι είναι, δεν λειτουργεί σαν volume, παίρνει ότι είσοδο του δίνεις και απο κει και πάνω κάθεται το gain.

Δεν κατάλαβα, την scarlett έχεις ή την saffire? Τι εννοείς pad?

Μήπως οι μαγνήτες σου είναι active?

Κάτι άλλο που παρατήρησα. Όταν ακούω μουσική (πχ με winamp) και παίξω με το direct monitor έχει ένα boost στη θέση OFF ενώ στην On ακούγεται λίγο πιο σιγά. Έτσι λειτουργεί αυτό; Γιατί φανταζόμουν ότι όταν του βάζεις κάποια effects και το direct monitor στο ON απλά δεν ακούς τα εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους...!

1-2 ερωτησούλες ήθελα να κάνω σχετικά με το θέμα...

Σκοπεύω να αγοράσω αυτή την εξωτερική κάρτα ήχου http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133379

ή κάποια μεταχειρισμένη άλλη μεχρι 120 ευρώ....Συνήθως δεν θα γράφω ταυτόχρονα πάνω από 1 όργανο..

Θα γράφω δηλαδή 1 όργανο με το μετρονόμο(οδηγό) και θα γράφω μετά από πάνω τα υπόλοιπα...

Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν το laptop μου υποστηρίζει όλη αυτή τη διαδικασία(θα γράψω με cool edit pro 2.1) acer aspire 5732Z χωρίς να μου κάνει τίποτα περίεργους ήχους ή καθυστερήσεις(είχα αυτό το πρόβλημα χωρίς εξωτερική κάρτα),

 

Η δεύτερη ερώτηση μου είναι από πού να πάρω έξοδο για ακουστικά την ώρα που ηχογραφώ κάποιο όργανο ενώ ταυτόχρονα ακούω κάποιο προηγούμενο όργανο που έχω γράψει...;;;;Παίρνω από την έξοδο του laptop? Θα ακούγεται ενισχυμένο και σωστό το σήμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τι χαρακτηριστικά έχει το pc σου;Επεξεργαστή, ram, κλπ και τι λειτουργικό σύστημα έχεις;

 

Έξοδο θα πάρεις από την εξωτερική κάρτα ήχου...Αν την συνδέσεις, θα πρέπει να αποσυνδέσεις/απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του λαπτοπ!

 

Το σήμα στα ακουστικά θα είναι μια χαρά, αναλόγως και την κάρτα...Αλλά σε γενικές γραμμές δεν θα έχεις πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου