Προς το περιεχόμενο

εξωτερική κάρτα ήχου


lefos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα, την scarlett έχεις ή την saffire? Τι εννοείς pad?

Μήπως οι μαγνήτες σου είναι active?

Κάτι άλλο που παρατήρησα. Όταν ακούω μουσική (πχ με winamp) και παίξω με το direct monitor έχει ένα boost στη θέση OFF ενώ στην On ακούγεται λίγο πιο σιγά. Έτσι λειτουργεί αυτό; Γιατί φανταζόμουν ότι όταν του βάζεις κάποια effects και το direct monitor στο ON απλά δεν ακούς τα εφφέ.

Tώρα το είδα το post σου που ξαναήθρε το topic στην επιφάνεια.  :P

Την saffire έχω, το pad είναι ένα attenuator -10db, με passive high output humbuckers σου έλεγα.

Φαντάζομαι το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα αλλά το direct monitor σημαίνει ότι κάνεις monitor το όργανο που παίζεις κατευθείαν χωρίς να περνάει από το daw σου, υποτίθεται δηλαδή με μηδενικό latency.

 

Καλησπέρα σε όλους...!

1-2 ερωτησούλες ήθελα να κάνω σχετικά με το θέμα...

Σκοπεύω να αγοράσω αυτή την εξωτερική κάρτα ήχου http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133379

ή κάποια μεταχειρισμένη άλλη μεχρι 120 ευρώ....Συνήθως δεν θα γράφω ταυτόχρονα πάνω από 1 όργανο..

Θα γράφω δηλαδή 1 όργανο με το μετρονόμο(οδηγό) και θα γράφω μετά από πάνω τα υπόλοιπα...

Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν το laptop μου υποστηρίζει όλη αυτή τη διαδικασία(θα γράψω με cool edit pro 2.1) acer aspire 5732Z χωρίς να μου κάνει τίποτα περίεργους ήχους ή καθυστερήσεις(είχα αυτό το πρόβλημα χωρίς εξωτερική κάρτα),

 

Η δεύτερη ερώτηση μου είναι από πού να πάρω έξοδο για ακουστικά την ώρα που ηχογραφώ κάποιο όργανο ενώ ταυτόχρονα ακούω κάποιο προηγούμενο όργανο που έχω γράψει...;;;;Παίρνω από την έξοδο του laptop? Θα ακούγεται ενισχυμένο και σωστό το σήμα???

Αν σκοπεύεις να γράφεις ένα ένα όργανο δεν είναι λίγο too much η io4? Δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει καλά λόγια για τις Alesis και φαίνεται και προσφορά, απλά λέω ότι θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου και με κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

 

Για τα υπόλοιπα ότι είπε ο Neurotic ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πες μας τι χαρακτηριστικά έχει το pc σου;Επεξεργαστή, ram, κλπ και τι λειτουργικό σύστημα έχεις;

 

Έξοδο θα πάρεις από την εξωτερική κάρτα ήχου...Αν την συνδέσεις, θα πρέπει να αποσυνδέσεις/απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του λαπτοπ!

 

Το σήμα στα ακουστικά θα είναι μια χαρά, αναλόγως και την κάρτα...Αλλά σε γενικές γραμμές δεν θα έχεις πρόβλημα!

αυτα ειναι τα χαρακτηριστικά φίλε μου:

Processor: Intel Pentium Dual Core T4300 , 2,1 Ghz

Graphics Adapter: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD

4GB MEMORY

500GB HDD

χρησιμοποιώ windows 7 φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι τα χαρακτηριστικά φίλε μου:

Processor: Intel Pentium Dual Core T4300 , 2,1 Ghz

Graphics Adapter: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD

4GB MEMORY

500GB HDD

χρησιμοποιώ windows 7 φίλε μου.

Μια χαρά είναι τα χαρακτηριστικά σου δεν θα έχεις πρόβλημα από εκεί.

Έχε υπόψη σου όμως ότι η Alesis δεν έχει δικούς της asio drivers αλλά χρησιμοποιεί τους Asio4all. Για μένα καλύτερα θα ήταν να πάρεις μια κάρτα με δικούς της drivers (όπως η m-audio που είπα πιο πάνω), σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα όσο αναφορά το latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα καλύτερα θα ήταν να πάρεις μια κάρτα με δικούς της drivers (όπως η m-audio που είπα πιο πάνω), σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα όσο αναφορά το latency.

 

+1

 

Αν και νομίζω ότι η Alesis έχει δικους της drivers...Τουλάχιστον η io4 που ρώτησε ο φίλος!

 

Κατα τ' άλλα συμφωνώ ότι το pc είναι μια χαρά γι' αυτό που θέλεις να κάνεις...Ξέρω κόσμο με αντίστοιχο σύστημα που άνοιγε πολύ περισσότερα κανάλια από το ένα που θες εσύ κάθε φορά!

 

Οπότε προχώρα άφοβα αγοράζοντας και μία καλή καρτούλα και καλές ηχογραφησεις!  :)

 

Εγώ από m-audio έχω εμπειρία, καθώς είχα την fast track pro(ακόμα δηλαδή αλλά την χρησιμοποιώ μόνο για ακρόαση μουσικής στο σπίτι πλέον και τίποτα άλλο) και μπορώ να πω ότι οι κάρτες της είναι μία καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα...Αρκετά αξιόπιστοι και σταθεροί drivers που είναι σημαντικό αν θες να κάνεις τη δουλειά σου, χαμηλό latency, συνοδεύονται κι από pro tools(αν σε ενδιφέρει), κλπ...Απο κει και πέρα και οι emu που λέει και ο φίλος απο πάνω καλές θεωρούνται και οι λίγο πιο ακριβές focusrite επίσης...Ε, επιλογές υπάρχουν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Ήσασταν κατατοπιστικότατοι!

Μάλλον θα προτιμήσω κάποια κάρτα από αυτές που μου είπατε, απλά ήθελα μία να έχει κάποια παραπάνω κανάλια καθώς δεν ξέρεις ποτέ στο μέλλον αν χρειαστώ να γράψω 2-3 όργανα ταυτόχρονα...

Πάντως και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους....Βρήκα μεταχειρισμένη την emu0404 usb 2.0 με 100 ευρώ.

Έχω λειτουργικό σύστημα windows 7.

Μου κάνει η συγκεκριμένη  κάρτα;;

Είναι καλή;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=610&pid=18388

 

Εδώ θα δεις τα ακριβή χαρακτηριστικά της!

 

Ναι είναι συμβατοί οι drivers της με Win7!

 

Μέχρι στιγμής τα θετικά σχόλια που έχω διαβάσει για την εν λόγω εταιρία και συγκεκριμένα για τις κάρτες ήχου της είναι πολύ περισσότερα από τα αρνητικά!Αρκετά αξιόπιστες θα έλεγα!

 

Κάνε και μία αναζήτηση στο φόρουμ πάντως...Δεν χάνεις και τίποτα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=610&pid=18388

 

Εδώ θα δεις τα ακριβή χαρακτηριστικά της!

 

Ναι είναι συμβατοί οι drivers της με Win7!

 

Μέχρι στιγμής τα θετικά σχόλια που έχω διαβάσει για την εν λόγω εταιρία και συγκεκριμένα για τις κάρτες ήχου της είναι πολύ περισσότερα από τα αρνητικά!Αρκετά αξιόπιστες θα έλεγα!

 

Κάνε και μία αναζήτηση στο φόρουμ πάντως...Δεν χάνεις και τίποτα!  ;D

Καλησπέρα φίλε μου, έκανα αναζήτηση μάλλον δουλεύει κανονικά με τους drivers των vista έγραψε ένας φίλος...Νομίζω ότι θα κάνω τη δουλειά μου αρκετά καλά έχω ''σπασμένο'' το cool edit pro 2.1.Θα την πάρω από ένα φίλο από εδώ μεταχειρισμένη ελπίζω να είναι όλα ο.κ.Είμαι νέος στην ηχογράφηση home studio(παλιός όμως σε ηχοληψίες live) κάτι παλιές απόπειρες που έκανα χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου ηχογραφώντας 4 όργανα το ένα πάνω στο άλλο ήταν μιά χαρά ηχητικά(με λίγο ''τζιτζίκι'') αλλά παρουσίαζαν latency τα κανάλια....

Πιστεύω τώρα να είναι μία χαρά με την καρτούλα αυτή....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν απαγορεύονται οι συζητησεις και γενικώς οι αναφορές για σπασμένα προγράμματα οπότε καλό είναι και για το μέλλον να το γνωρίζεις..  ;)

 

Πάντως μια ματιά και στα free προγράμματα δεν θα ήταν κακό...Δες για παράδειγμα το Reaper(δεν είναι ακριβως free, αλλά αν θες δίνεις το ποσό που ζητάει) ή το Audacity!

 

Στο λινκ που σου έστειλα γράφει minimum απαιτήσεις τα Win XP που σημαίνει ότι υπάρχουν drivers και για Vista αλλά και για Win7 που ενδιαφέρεσαι εσύ...

 

Καλές ηχογραφήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου