Προς το περιεχόμενο

Λύσεις για το fretboard του άταστου


Godspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Flatwound, Roundwound, Tapewound, Semihalfultrasupewound, λάδι, σούπερ βερνίκι από τιτάνιο...Τι; Όπως μπορείτε να καταλάβετε, το άταστό μου καταφτάνει και μου σφίγγει ήδη το στομάχι η ιδέα οτι οι round χορδές μπορούν να φθείρουν την εβενινη ταστιέρα του.

Από άποψη ήχου, το μπάσο μου είναι κατασκευασμένο για μεσαίες καταστάσεις και σκασίματα, οπότε οι round είναι κάτι το απαραίτητο. Επειδή όμως θέλω και το κεφάλι μου ήσυχο, ποια θα ήταν η καλύτερη δυνατή λύση η οποία συνδιάζει ήχο με μύτη στα μεσαία και ασφάλεια του fletboard? Και βέβαια, πώς θα μπορέσω να την υλοποιήσω άμεσα, γιατί λίγο πολύ το "υπάρχει ένα ειδικό λάδι..." που είδα σε forums κει γύρω πραγματικά δεν βοηθάει.

  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! Much much love!

Always remember you're unique, just like everyone else...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποξικό φινίρισμα είναι η συνηθέστερη λύση αν δε θες να σημαδευτεί με roundwound , και δίνει κάτι παραπάνω σε ήχο.

 

Η φθορά δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό,απλά βλέπεις το τύλιγμα της χορδής να φαίνεται ελαφρά αν κοιτάξεις από κοντά.Το μπάσο σου δεν παθαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε συμβούλευα, αν το μπάσο σου είναι καλό, να μην του βάλεις φινίρισμα στο έβενο.

Αν ο έβενος είναι κανονικός έβενος και τον λαδώνεις συχνά, η ζημιά στο fretboard είναι ελάχιστη.

Εγώ το δικό μου το έχω καμιά δεκαριά χρόνια και παίζω αποκλειστικά σχεδόν με αυτό, φορώντας stainless steel roundwound και δεν εχει πάθει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο σου δεν θα παθει τιποτα,οπως δεν εχουν παθει και χιλιαδες αλλα αταστα μπασα,αστο ησυχο,ετσι κι αλλοιως ο εβενος ειναι τρομερα σκληρο και ανθεκτικο ...κσυλο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο σου δεν θα παθει τιποτα,οπως δεν εχουν παθει και χιλιαδες αλλα αταστα μπασα,αστο ησυχο,ετσι κι αλλοιως ο εβενος ειναι τρομερα σκληρο και ανθεκτικο ...κσυλο... ;D 

 

+1

 

(τρανο παραδειγμα ο τονυ φρανκλιν που σκαβει σαν τρελος με το αταστο του και χρησιμοποιει roundwound...)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, έγινε αυτό που φοβόμουν: Ήδη βλέπω κάτι πολύ πολύ μικρές γρατζουνιές σε ορισμένα σημεία. Μπορεί να μην φαίνονται σχεδόν καθόλου, αλλά όπως το βλέπω το πράγμα, και με τον τρόπο που σκάβω και το είδος που παίζω, δε θα μείνει ξύλο για ξύλο, ούτε epoxy ούτε τσιμέντο. Θα βάλω flats.

Always remember you're unique, just like everyone else...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, έγινε αυτό που φοβόμουν: Ήδη βλέπω κάτι πολύ πολύ μικρές γρατζουνιές σε ορισμένα σημεία. Μπορεί να μην φαίνονται σχεδόν καθόλου, αλλά όπως το βλέπω το πράγμα, και με τον τρόπο που σκάβω και το είδος που παίζω, δε θα μείνει ξύλο για ξύλο, ούτε epoxy ούτε τσιμέντο. Θα βάλω flats.

 

Ρε φίλε δεν είσαι ο σούπερμαν χαλάρωσε λέμε.. ;D 

 

Ο αδερφός μου έχει ένα άταστο εδώ και 2 χρόνια και σκάβει αρκετά.Σημαδεύεται ελάχιστα η ταστιέρα στο σχήμα του τυλίγματος της χορδές,αλλά δεν προχωράει το πράγμα.

 

Δοκίμασε flatwounds για να δεις αν σου αρέσει ο ήχος,αλλά αν προτιμάς roundwounds μην σε πιάνει πανικός μη σημαδευτεί ελάχιστα η ταστιέρα.Παίξε εκεί χάμω και μη γίνεσαι μιγιάγγιχτος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου