Προς το περιεχόμενο

Reviews Πεταλιέρων


SteveB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ εδώ και αρκετό καιρό, χρησιμοποιώ την πεταλέρα μου μόνο (και μόνο) για τα εφέ της. Καθαρά και overdrive από ενισχυτή, distortion από πετάλι. Οπότε θα κάνω review της πεταλιέρας από τη σκοπιά που τη χρησιμοποιώ.

 

Όνομα πεταλιέρας: ΒOSS gt-8

 

Μουσική που παίζουν: Όλα τα είδη μουσικής που χρειάζονται κάποιο εφέ.

 

Ευκολία στη χρήση: Αν την χρησιμοποιείς μόνο για εφέ, γελοία εύκολη στη χρήση. Απλά πρέπει να κάνεις την σωστή συνδεσμολογία. Αν θες να φτιάξεις ήχους και εξομοιώσεις, είναι λίγο πιο δύσκολο, κυκλοφορούν στο νετ manuals με tips πως να ρυθμίσεις το output, το glabal eq, τις καμπίνες-μικρόφωνα κ.τ.λ. για πιο αληθοφανή ήχο.

 

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα: Πολύ καλό για εφέ. Για εξομοιώσεις-drive κ.τ.λ εξαρτάται πόσο βαθειά θα το ψάξεις.

 

Ήχος: Ό,τι ισχύει παραπάνω

 

Κατασκευή: Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα, και την έχω από τότε που βγήκε.

 

Απόδοση στο σπίτι: Καλή

 

Απόδοση σε live: Καλή

 

Ευχαριστημένος-η: Το προϊόν στην αρχή που ήμουν τελείως άσχετος με βόλεψε στο να έχω γνωριμία με ήχους και διαφόρων ειδών ''γκάζια''. Πλεόν με βολεύει γιατί δεν χρειάζεται να έχω πεταλάκια chorus, flanger, delay, tremolo κ.τ.λ. στο live rig μου.

 

Τη συστήνεις ανεπιφύλαχτα: Δεν συστήνω ''ανεπιφύλακτα'' σε κανέναν το οτιδήποτε...γιατί sometimes one man's dream is another man's nightmare...

 

Παρατηρήσεις: Μην ασχολείστε με πεταλιέρες και με τέτοιες βλακείες. Παίξτε καρφί στον ενισχυτή (άντε και ένα wah) να γουστάρετε.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σόρι παιδιά για το on-off-on-topic, αλλά το σωστό είναι "Reviews πεταλιερών" και επειδή ομολογουμένως ακούγεται πολύ άγαρμπη αυτή η γενική, καλύτερο θα ήταν να γίνει "Reviews για πεταλιέρες" (problem solved με τη μέθοδο "στο χαντάκι").

 

Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το σωστό είναι "Reviews πεταλιερών" και επειδή ομολογουμένως ακούγεται πολύ άγαρμπη αυτή η γενική, καλύτερο θα ήταν να γίνει "Reviews για πεταλιέρες" (problem solved με τη μέθοδο "στο χαντάκι").

 

Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως.

 

 

Γεωλόγος είμαι, δεν ξέρω από ελλινηκιεια γραματικηα, αλλά νομίζω έχεις δίκιο!

Αν μπορεί να το αλλάξει κάποιος Mod, όμορφα.

Πολύτιμες πληροφορίες λαμβάνω πάντως κ δεν πέρασε ούτε 1 μέρα...Keep them coming!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι μομφή προς εσένα Steve, κάθε άλλο  :) .

 

Οι συγκεκριμένες γενικές πληθυντικού θηλυκών σε -α (όπως πεταλιέρα) ταλαιπωρούν πολύ κόσμο. Το να βρεις το σωστό τύπο μερικές φορές προϋποθέτει φιλολογική παιδεία.

 

Για αυτό η πρόταση πολλών φιλόλογων είναι όπου γίνεται να αποφεύγονται οι άγαρμποι τύποι, με τρίπλες όπως "Reviews για πεταλιέρες".

 

Ένα κλασικό φιλολογικό αστείο είναι η γενική πληθυντικού της λέξης πισίνα, που είναι πισινών. Και πού να δουλεύει κανείς καθαριστής σε πισίνες! Φαντάζεστε επαγγελματική κάρτα που να λέει Γιάννης Ιωάννου, καθαριστής πισινών ή καθαρισμοί πισινών; Δεν ακούγεται και πολύ ευυπόληπτο.  ;D

 

Ήθελα να το θέσω περισσότερο σαν θέμα γλωσσικό με το οποίο πολλοί δυσκολεύονται, και κυρίως να διορθωθεί ο τύπος για να μην αναπαράγονται οι βεβιασμένες αυτές γενικές, και όχι να υπονοήσω κάποια άγνοια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η σχολική γραμματική αναφέρει τον τύπο "των μητέρων"

και νομίζω ότι λέμε και "των αγελάδων"

οπότε καλύτερα να καθιερώσουμε "των πεταλιέρων" μιας και οι αρχαίοι δεν είχαν ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η σχολική γραμματική αναφέρει τον τύπο "των μητέρων"

και νομίζω ότι λέμε και "των αγελάδων"

οπότε καλύτερα να καθιερώσουμε "των πεταλιέρων" μιας και οι αρχαίοι δεν είχαν ;)

 

Κατάλληλα παραδείγματα είναι μόνο λέξεις που καταλήγουν σε "-ιέρα"  ;)

 

Όπως η ελληνικότατη λέξη από τον κόσμο της πληροφορικής, "μπακαπιέρα"  ;D

 

Ωστόσο δεν έχει κανένα νόημα να διυλίζουμε τον κώνωπα, κάθε μέρα βλέπουμε τρομακτικά γλωσσικά λάθη στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανάλογο ουσιαστικό που υπάρχει στο λεξικό του Τριανταφυλλίδη είναι η λέξη τσαγιέρα.

 

Σύμφωνα με τη γραμματική αυτά τα ουσιαστικά δεν έχουν γενική πληθυντικού.

 

Επομένως πρέπει να γράφονται περιφραστικά, όπως σωστά διατυπώθηκε (Reviews για πεταλιέρες).

 

(είμαι φιλόλογος)

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνομα πεταλιέρας:boss me70

 

Μουσική που παίζουν: προσωπικά παίζω με την μπάντα μου prog metal. Στο σπίτι μου για να γουστάρω παίζω μπλουζιές και κλασικοροκιές και ότι τραβάει η ψυχή σου. Γενικά ότι ήχο θέλω να το βγάλω με τη πεταλιέρα τον βγάζω ευκολα.

 

Ευκολία στη χρήση: Μιλάμε για τη πιο γελοιά σε χρήση πεταλιέρα που έγινε ποτε...εγώ τη χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα στη μάνιουαλ μορφή της, σαν 4 πεταλάκια στη σειρά (κομπρέσορας, γκάζι, mod, delay + πετάλι συνήθως σαν whammy). Για να δουλέψει με μνήμες, απλά το γυρνάς σε αυτό το Mode πατάς το πετάλι που θές να φτιάξεις έναν ήχο, γυρνάς Knobs σαν να έχεις πεταλάκια, πατάς ένα save και είσαι έτοιμος...έχει τύχει εν ώρα λάιβ ή πρόβας να διορθώσω κάτι στο πρεσετ μου σε δευτερόλεπτα...

 

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα: ΑΨΟΓΗ

 

Ήχος: Στον ENGL που προβάρω είναι μέλι. Απλά άψογη, χωρίς κανένα τσιτζίκισμα κτλπ. Στον blackstar που είχα ήταν επίσης πολύ καλή και στον bugera που έχω τώρα τα πάει άψογα. Πριν 2 μήνες άρχισα να μαζεύω πεταλάκια για να κάνω ένα ξεχωριστό pedal board πιο "αναλογικό" και "ζεστο" για τις ηχογραφήσεις μου, αφού όλοι με κράζανε που παίζω ακόμη με πεταλιέρα.....το αποτέλεσμα είναι 2 μήνες μετά να τα πουλάω όλα γιατί όταν τα έβαλα δίπλα δίπλα, και αφού είχα σκάσει σχεδόν τα 3πλάσια χρήματα απο την πεταλιέρα και αφού είχα παιδευτεί με τις ώρες να τα συνδέσω σωστά έτσι ώστε να υπάρχουν οι ελάχιστες δυνατές απώλεις και αυξομειώσεις σε εντάσεις και μπλα μπλα μπλά....η πεταλιέρα είχε 3 φορές καλύτερο ήχο...(ίσως με εξαίρεση τα λιντ γκάζια στα οποία δύσκολα μπορεί να ανταγωνιστεί το λαμπάτο blackstar distx). Νομίζω δεν χρειάζεται να πω τίποτε παραπάνω...Οι πεταλιέρες στις μέρες μας είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ!

 

Κατασκευή: Μεταλική στιβαρή κατασκευή ανθεκτική στα πάντα, και βαριά

 

Απόδοση στο σπίτι: 10/10

 

Απόδοση σε live: 10/10

 

Ευχαριστημένος: Δεν την αλλάζω με τίποτα ΒΟSS RULES! (γενικότερα...)

 

Τη συστήνεις ανεπιφύλαχτα: Ω ναι...

 

Παρατηρήσεις: 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά την έχω και δεν είχα το παραμικρό παράπονο. Δεν άνοιξα ποτέ μου μανιουλ, ούτε που θυμάμαι που είναι, και πήγα για πρόβα μαζί της μισή ώρα αφότου την πήρα και ακόμη και τώρα ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στον προγραμματισμό της...δεν έκανε ποτέ κανένα πρόβλημα, δεν δεν δεν ...πάρτη και θα με θυμηθείς..

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνομα πεταλιέρας: VOX TONELAB SE (7 ετων)

 

Μουσική που παίζουν: Ξερω και εγω?Ανατολιτικο funk με στοιχεια ιμπρεσιονισμου..

 

Ευκολία στη χρήση: Πανευκολη στη χρηση,την χρησιμοποιω κυριως

με το manual set up ,καθε switch ειναι ενα πεταλι,απο αριστερα προς τα δεξια ως εξης :amp switch : rhythm overdrive,1: lead overdrive/fuzz/wah,2:modulation,3:delay,4:reverb

 

 

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα: Απο τα καλυτερα εφε που εχω ακουσει ποτε μου ,με εξαιρεση τον κομπρεσσορα, σε ενα απλο,λειτουργικο και ευηχο πακετο (πριν απο την Tonelab πρεπει να ειχα ξοδεψει πανω απο 3000 ευρω σε πεταλια,με το που την αγορασα μεσα σε 1 χρονο τα ειχα πουλησει ολα),εκτος απο εξαιρετικα modulation,delay & reverb εχει και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ βρωμικους ηχους που προτιμω απο τα πεταλακια μια και ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμοι,επισης μου αρεσει πολυ το buffering που κανει (χωρις αυτη ο ενισχυτης,που παντα χρησιμοποιω ,ακουγεται πιο "ψοφιος")

 

Ήχος: Ό,τι ισχύει παραπάνω

 

Κατασκευή: Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα, και την έχω από τότε που βγήκε.

 

Απόδοση στο σπίτι: Αψογη

 

Απόδοση σε live: Ακομα πιο αψογη (απογευγεις το tap dancing & τα χρατσα χρουτσα απο τα χαλασμενα καλωδια...καθως και την σπασμενη μεση απο το κουβαλημα...)

 

Ευχαριστημένος-η: 7 χρονια τωρα εχω σταματησει εντελως να ψαχνω εφε,πριν δεν εκανα και αλλη δουλεια....ΣΩΘΗΚΑ.

 

Τη συστήνεις ανεπιφύλαχτα: Αν μπορει καποιος να την βρει ναι.

 

Παρατηρήσεις: Μακαρι να ειχε ακομα μια μπανκα με πεταλια αντι για το,αχρηστο σε εμενα,reverb και μακαρι να ειχε και square wave tremolo καθως και universal tap tempo..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνομα πεταλιέρας: Pod x3 live

Μουσική που παίζουν: φανκο ροκο μεταλο μπλουζο ότιγουστάρουνε

Ευκολία στη χρήση: Πανεύκολη στη χρήση. Εύκολο "μπάσιμο-βγάλσιμο" διαφόρων εφέ, έχει πολλά κουμπάκια που είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα!

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα: Για τα δικά μου δεδομένα, εξαιρετικά αξιοπρεπές. Μπορεί να βγάλει πολύ γλυκά καθαρά, πολύ γεμάτα βρώμικα αν και τώρα παλεύω να βγάλουν αξιοπρεπή crunch

Ήχος: Πολύ καλός

Κατασκευή: Φουλ ανθεκτική, έχει μεταφερθεί 3-4 χρόνια που την έχω σε στούντιο, λάιβ σουξουμούξου, σε μηχανή, μπαγκαζιέρες, πορτμπαγκάζ, κρεμαστή σαν φυλαχτό και με άλλους χίλιους τρόπους! Αρνητικό είναι το καλώδιο τροφοδοσίας που φαίνεται πολύ λεπτεπίλεπτο και θέλει μια ευαισθησία :) Μετά από πολύ καιρό μου ψιλοξεχαρβαλώθηκε το tap που έχει για το ντιλέι (που αν το πατήσεις για 2-3 δευτερόλεπτα σε πάει σε κουρδιστήρι) αλλά οκ, φτιάχτηκε εύκολα και όμορφα.

Απόδοση στο σπίτι: κομπλέ βεραμάν

Απόδοση σε live: Με τις πολλές εξόδους που έχει (και κύριως τα xlr) κουβαλάς άνετα, κάνεις πλαγκ ιν και παίζεις όμορφα! Στα πολλά συν, ότι η παραμετροποίηση γίνεται επιτόπου πάρα μα πάρα πολύ εύκολα

Ευχαριστημένος-η: Πάρα πολύ

Τη συστήνεις ανεπιφύλαχτα: Εξαρτάται τί ζητάει κανείς. Είναι πεταλιέρα, για να βγάλεις τον ΑΠΟΛΥΤΟ ήχο θέλει ψάξιμο και δουλείτσα. Για το δικό μου επίπεδο και τις δικές μου απαιτήσεις είναι εξαιρετική.

Παρατηρήσεις:Βγάζει λίγο ντιτζιταλίλα που χρειάζεται λίγο κόπο για να παρακαμφθεί ώστε να μην παρακάνει γκράου. Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να βγάλω πολύ καλό φανκ ήχο, ογκώδη παραμόρφωση, καλό ήχο σόλο, πολύ ωραία καθαρά, αλλά πολύ μέτριο κραντσοήχο... το παλεύω και το τελευταίο όμως...

Στα πολλά συν η δυνατότητα να παράγεις στέρεο ήχους, όπως επίσης και το να έχεις έναν ήχο δεξιά, έναν αριστερά, ταυτόχρονα. Μουράτο είναι και το ντιλέι να το κάνεις να φεύγει δεξιά αριστερά.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου