Προς το περιεχόμενο

Reviews Πεταλιέρων


SteveB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο νήμα, ωραία και η πληροφορία για τη γενική πληθυντικού (κάθε φορά που μου τυχαίνει κάτι τέτοιο..χαμηλώνω τη φωνή μου και μασάω την κατάληξη γιατί δε μου κολλούσε πουθενά ο τόνος)

 

Να προτείνω κάτι? Να λέμε και τον ενισχυτή μαζί? Ειδικά για τις tonelab έχω ακούσει διαφορές στις απόψεις αναλόγως τον ενισχυτή..

 

thanks για τις γνώμες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προτείνω κάτι? Να λέμε και τον ενισχυτή μαζί?

 

αχρηστη πληροφορια μια και πεταλιερα για αυτον τον λογο αγοραζεις ,για να ταιριαζει δηλαδη με ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες μια και ειναι σουπερ παραμετροποιησημη,αλλοιως βραστα κι αστα...

 

Ειδικά για τις tonelab έχω ακούσει διαφορές στις απόψεις αναλόγως τον ενισχυτή..

 

τριχες κατσαρες απο...ερασιτεχνες (ή....απλα ανυπομονους...) ;D

 

εγω παντως την εχω δοκιμασει σε....οτιδηποτε αξιοπρεπες ;D λαμπατο ενισχυτη υπαρχει ;D (Fender BF & SF,Fender HRD,VOX AC30,Marshall Plexi,Marshall 1974x,VHT Piybull,Rivera Quianna,Peavey Classic,Laney) με αψογα αποτελεσματα.....(ετσι κι αλλοιως οταν παιζεις μπροστα απο ενισχυτη απενεργοποιεις τα cabs & τα sims εκτος απο αυτα που χρησιμοποιεις για βρωμικο ηχο και ουσιαστικα ειναι τα μονα που πρεπει να αλλαξεις.... )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα παιζει ρολο ο τροπος χρησης που κανει ο καθενας. ΠΧ εγω τη συνδεω σε τελικο -στο loop ενος fender pro 185- και δουλεβω τα preamps της(cosm). εχω δει διαφορες απο τελικο σε τελικο αλλα η γενικη εικονα ειναι η ιδια. Ασε που εχει και global EQ οποτε σε δευτερολεπτα τη φερνω εκει που θελω...

 

Σε PA δεν την εχω δοκιμασει ενω σε manual μπροστα απο ενισχυτη δεν τη δουλευω μιας και δεν μου αρεσει ο νισχυτης μου και απο ενισχυτη σε ενισχυτη αλλαζουν πολλα πραγματα οποτε ειναι μπελας να της ρυθμιζω καθε εφε ξεχωριστα φορα....

 

Αν ειχα κανα ενισχυτη της προκοπης στην καλυτερη αντι για σκετο loop να την εβαζα με 4CM ωστε να περνω και τα καναλια του ενισχυτη αν θελω με κλειστα τα preamps αλλα και τα preamps της πεταλιερας απο το loop για μεγαλυτερη ποικιλια ηχων.

 

Θα συμφωνισω με τον Funk για τους ανυπομονους. Σε γενικες γραμμες κακη πεταλιερα δεν υπαρχει. Ανυπομονοι ή ανηδεοι χρηστες υπαρχουν....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι κατάλαβα..λογικό αυτό που λέτε και οι 2

 

τριχες κατσαρες απο...ερασιτεχνες (ή....απλα ανυπομονους...) ;D

 

εγώ είμαι και τα 2..  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι κατάλαβα..λογικό αυτό που λέτε και οι 2

 

εγώ είμαι και τα 2..  ;D ;D ;D

 

 

Καλό είναι κανείς να φάει κάποια ώρα στον ήχο αλλά να γίνει μια φορά και τέλος.

 

Η πεταλιέρα πρέπει να σου δείνει την δυνατότητα της ευκολίας στην χρήση της δεν λέω να σου το έχει και έτοιμο στο πιάτο αλλά να έχει και ένα λογικό χρόνο που θα μπορεί κανείς να βρει τον ήχο που του ταιριάζει και όχι να χρειάζεται ανασκαφές σε 50 παραμέτρους.

 

Το ζητούμενο είναι να σου δώσει αυτό που δεν μπορείς να έχεις (ενισχυτές κτλ),να φτιάξεις τον τόνο που ζητάς και μετά απλά να παίζεις και όχι να είσαι στο ψαχούλεμα.

 

Οπότε καλά κάνεις εν μέρη και είσαι ανυπόμονος,καλύτερα να φας τον χρόνο σου ώστε να γίνεις καλύτερος στο παίξιμο παρά στο ψαχούλεμα.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis σωστα τα λες αλλα εν μερη....

το τι θεωρουμε καλο ηχο το καθοριζουμε εμεις αρα και τον χρονο που θα αφιερωσουμε. Ακομα και με real amp να παιζεις πρεπει να αφιερωσεις χρονο και χρημα για να βρεις αυτο που θες και μερικοι ποτε δεν ειναι ευχαριστημενοι -βλεπε G.A.S.http://en.wikipedia.org/wiki/User:GreyCat/Gear_Acquisition_Syndrome-

 

Με πολυεφε η χωρις ο ηχος ειναι κατι που μας χαρακτηριζει και οφειλουμε σαν κιθαριστες να τον ψαξουμε οποτε δεν θεορω οτι ειναι χασιμο χρονου....

 

Σιγουρα ειναι επιθημητο απο ενα πολυεφε να μπορεις να παρεις αξιοπρεπη ηχο ευκολα(οι περισσοτερες εχουν wizards) αλλα αν θες πραγματικα καλο ηχο πρεπει να ψαχτεις πολυ.

Γνωμη μου και παντα φιλικα! ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis σωστα τα λες αλλα εν μερη....

το τι θεωρουμε καλο ηχο το καθοριζουμε εμεις αρα και τον χρονο που θα αφιερωσουμε. Ακομα και με real amp να παιζεις πρεπει να αφιερωσεις χρονο και χρημα για να βρεις αυτο που θες και μερικοι ποτε δεν ειναι ευχαριστημενοι -βλεπε G.A.S.http://en.wikipedia.org/wiki/User:GreyCat/Gear_Acquisition_Syndrome-

 

Με πολυεφε η χωρις ο ηχος ειναι κατι που μας χαρακτηριζει και οφειλουμε σαν κιθαριστες να τον ψαξουμε οποτε δεν θεορω οτι ειναι χασιμο χρονου....

 

Σιγουρα ειναι επιθημητο απο ενα πολυεφε να μπορεις να παρεις αξιοπρεπη ηχο ευκολα(οι περισσοτερες εχουν wizards) αλλα αν θες πραγματικα καλο ηχο πρεπει να ψαχτεις πολυ.

Γνωμη μου και παντα φιλικα! ;)

 

Φίλε μου συμφωνώ στο να φτιάξεις έναν καλό ήχο που θα σε χαρακτηρίσει και θα σε αναδείξει κι'όλας,υπάρχουν πολλοί που είναι γνωστοί για τον ήχο τους.

 

Το θέμα πιο είναι όμως βλέπεις σε μεγάλους κιθαρίστες έναν ενισχυτή και ένα ή δύο πετάλια (όσο αφορά το θέμα του drive)

π,χ, το ένα dist το άλλο o,d ή fuzz,και έχουν αφήσει όνομα για τον ήχο τους.

 

Κατανοώ πως θέλει δουλειά όπως είπα και πριν δεν μπορεί να στο δώσει στο πιάτο και εγώ της άποψης του ψαξίματος και δεν έχω σταματίσει να ψάχνω,αλλά παράληλα να παίρνεις και αποτέλεσμα,όχι να κάνεις όλο το πρόγραμα άνω κάτω(που λέει ο λόγος)για μια γίνεις λίγο πιο σαφής σε αυτό που θέλεις.

 

Το να σου βγάζει την ψυχή για να πάρεις ένα πράμα που σε real ή σε άλλη πεταλιέρα θα ήταν πιο απλό,τότε αυτό το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

 

Επίσης φιλικά  ;)

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου