Προς το περιεχόμενο

Ποια η έννοια της Εντροπίας;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ αρχήν ευχαριστώ όλους όσους καλοπροαίρετα απάντησαν

στο θέμα που έθεσα' date=' έστω και έτσι όπως το έθεσα …

 

Η εντροπία λοιπόν δεν είναι αυτό που νόμιζα,

και μάλλον θα πρέπει να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά μαζί της.

Το ότι υπάρχει Αταξία μέσα σε ένα σύστημα δεν το γνώριζα

(άλλωστε μου φαίνεται άτοπο 8O , τέςπα).

 

Όμως εξάπτει την φαντασία μου και την περιέργειά μου.

 

Έχουμε συνηθίσει να φτιάχνουμε τα κομμάτια μας,

με πιστή εφαρμογή στην αρμονία και στον χρόνο (μέτρο)

και πουθενά δεν έχω παρατηρήσει Αταξία.

 

Πώς θα μπορούσε να εφαρμοσθεί Αταξία

μέσα σε ένα μουσικό κομμάτι

όπως αυτή εκ φύσεως υπάρχει σε ένα σύστημα,

και μάλιστα να επηρεάζει το κομμάτι σε τέτοιο βαθμό,

όπως επηρεάζει και το σύστημα μέσα στο οποίο υπάρχει;

 

 

 

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Παρακαλώ όχι άλλο τρολλάρισμα στο θέμα αυτό.

Όποιος θεωρεί πως το θέμα δεν τον αφορά,

ας μην ενοχλεί τους υπολοίπους.

 

Tέλος, αν οι διαχειριστές νομίζουν

πως το θέμα δεν συνάδει με το ύφος του φόρουμ

ας το σβήσουν. Δεν έχω πρόβλημα.

 

Αν ακούσεις μερικές ηχογραφήσεις μου τότε θα διαπιστώσεις πραγματικά την εννοια αυτής της ΑΤΑΞΙΑΣ που λες.

 

Εγω πιστεύω οτι η Αταξία πράγματι οχι μόνο μπορεί να εφαρμοστεί σε 'ενα μουσικό κομμάτι, αλλά και να το απογειώσει, να το αναδείξει, να του δώσει "παγκοσμια" εμβέλεια, και να καθηλώσει τον ακροατή,

 

να επηρεάσει αν θέλετε τις ψυχολογικές έως βαρέα ζωτικές λειτουργίες του αντικειμένου.

 

Για να επιτευχθεί αυτό πάλι πιστεύω οτι μπορούμε να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ένα κομμάτι, απο την αρχή του,

μέχρι το τέλος του με το μουσικό όργανο ή τα μουσικά όργανα της αρεσκείας μας,

η ακόμα και με ένα μουσικό όργανο που δεν το γνωρίζουμε *

(εχω ηχογραφήσει ενδιαφέροντα πράγματα σε ηλεκτρική κιθάρα και δεν ξέρω να παίζω χριστό , ούτε ένα ακόρντο να βγάλω στην κιθάρα) τα οποία είναι ο ορισμός της Μουσικής Αταξίας αλλά επηρεάζουν ποικιλοτρόπως και εμένα και όσους έβαλα να τα ακούσουν μέσα στα χρόνια).

 

* αφήνοντας τον εαυτό μας τελείως ελεύθερο , ίοως ακόμα καλύτερα με την βοήθεια και κάποιων ψυχοδραστικών ουσιών, αγνοώντας κάθε έννοια ΄μετρου , συμφωνίας, αλλά όχι τελείως άναρχο παίξιμο, δηλαδή να υπάρχει κλίμαξ και ρυθμικότητα, αλλά να μην υπάρχει σταθερό μέτρο, μέτρημα, ευαισθησία., και δομή.

 

Στην αρχή μπορεί να φανεί μπούρδα και σε εσάς αλλά αν το κάνετε αρκετές φορές και πάρετε το κολάι θα δείτε οτι η έννοια της αταξίας , μπορεί να είναι υπέρ της δημιουργικότητος και της μοναδικότητος, τολμώ να πώ, της γέννεσης, εκεί που το δημιούργημα βρίσκει τελικώς τον δημιουργό του, και λυνουν μαζί το αέναο μυστήριο της ύπαρξης .

 

Όπως είπε και ο Καμί, "η ενθαλπία, .........αυτό το μικρό διάλειμμα θανάτου,........ πόσο το φοβάμαι "

 

'Τωρα ελπίζω να κατάλαβες οτι εγώ κατάλαβα απο την πρώτη στιγμή οπτι το θέμα είναι μουσικό, απλά οι άλλοι φίλοι μας , δεν είναι έτοιμοι να καταλάβουν

 

 

-------- και ένα παράδειγμα Αταξίας γράφοντας στο πληκτρολόγιο

 

ξηφ φοιεφ ιν΄οΕΝΦ ΠΟΞΗ ΓΠΘΌ ΚΔΒΩ ΞΚΦ ΘΗΦΟ Ιήξφ ΄ξν πωοονΟςΓ [ΟΙΡΗ ΓΟΙΛΩΗ ΠΟΙεηφωλξσδβ πθγ θξβ ΘΡΝ Πξφν αλσφ

 

 

 

 

:lol: 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλε ένα τέτοιο κομμάτι όποτε θές, τότε θα καταλάβεις. Αλλα΄απο synth

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πώς θα μπορούσε να εφαρμοσθεί Αταξία

μέσα σε ένα μουσικό κομμάτι

όπως αυτή εκ φύσεως υπάρχει σε ένα σύστημα' date='

και μάλιστα να επηρεάζει το κομμάτι σε τέτοιο βαθμό,

όπως επηρεάζει και το σύστημα μέσα στο οποίο υπάρχει; [/b']

 

 

Δημιουργώντας πχ ένα κομμάτι (όποιου ύφους θέλεις) στο οποίο οι ήχοι θα γίνονται τελικά τόσοι πολλοί που δε θα μπορείς να ακούσεις τίποτα παρά μόνο έναν ακατανόητο θόρυβο. (Πώς πχ σε μια αίθουσα μιλάνε όλοι μαζί, ο καθένας κάτι λέει, αλλά δε μπορείς να ξεχωρίσεις παρά μόνο ένα βουητό; Ε, αυτό...) :wink:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως,φιλοι μου.Εγω πιστευω οτι αυτα που λεει ο ιχνηλατης δεν ειναι Καθολου ασχετα με τη μουσικη.Θα μπορουσε να θεωρηθει κατι σε prog.jazz/rock,στυλ Mahavishnu orchestra!Νομιζω πως αυτες οι συζητησεις ειναι κατι το "υγιες" για ενα μουσικο forum.Το να αρεσει σε καποιον μουσικο να αναζητα απο τη μουσικη του παραπανω πραγματα απο την τεχνικη και τη γνωση μουσικης θεωριας,μερικες φορες,ειναι ενα βημα παραπερα..Κατι σαν τους τζαζιστες ας πουμε!... :lol:

1-2-3-1-2-3-1-2-3...doublebass8iq.gifmusik35.gif

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ' date=' τι σας φταίει ο άνθρωπος και του ορμάτε με Ο,ΤΙ κι αν πει;;;; ¶μα δε γουστάρετε το thread, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ POST![/quote']

 

Απαντώ στον Menelao και σας αφήνω να συζητήσετε με την ησυχία σας...

 

Τον Ιχνιλάτη τον αποπήρα, όχι γιατί έγραψε κάτι άσχετο με το ΝΟΙΖ, αλλά επείδη έγραψε ΠΑΛΙ κάτι άσχετο με το ΝΟΙΖ.

 

Σε προκαλώ να μου βρείς 40 post από τα μέχρι στιγμής 263 του που να είναι σχετικά με μουσική και θα ζητήσω δημόσια συγνώμη!

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο thread, πιστεύω ότι αν ήταν σωστός, θα έπρεπε να το θέσει σαφέστερα, για να δώσει να καταλάβουν οι υπόλοιποι ότι τον "απασχολεί" η αταξία στη μουσική και όχι απλά να ρωτήσει γενικά κι αόριστα για την εντροπία και στη συνέχεια "εντέχνως" να το καλύψει βλέποντας ότι δεν τον παίρνει...

 

Αυτά από μένα...

Πίσω στην εντροπία σας λοιπόν ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ' date=' τι σας φταίει ο άνθρωπος και του ορμάτε με Ο,ΤΙ κι αν πει;;;; ¶μα δε γουστάρετε το thread, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ POST![/quote']

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο thread, πιστεύω ότι αν ήταν σωστός, θα έπρεπε να το θέσει σαφέστερα, για να δώσει να καταλάβουν οι υπόλοιποι ότι τον "απασχολεί" η αταξία στη μουσική και όχι απλά να ρωτήσει γενικά κι αόριστα για την εντροπία και στη συνέχεια "εντέχνως" να το καλύψει βλέποντας ότι δεν τον παίρνει...

 

Αυτά από μένα...

Πίσω στην εντροπία σας λοιπόν ;)

 

Αν δεν γράφονται περισσότερα μουσικά άρθρα και θέματα, και γενικότερα δεν γυρίσει η φάση σε περιοδικό μουσικής, με παρουσιάσεις, συνεντεύξεις, τεχνικές κ.τ.λ.θα γεμίζει μόνο το ανέμων και υδάτων.

 

Βέβαια αυτήν την εβδομάδα μπήκαν αρκετά μουσικά καθαρά threads, μην είμαι αχάριστος :lol:

 

Πρέπει να συγκλιθεί ενα συμβούλιο του Νοιζ , με την μορφή συνάντησης σε μια ήσυχη καφετέρια, με καμια 10 old members ή modulators που όμως να είναι πιο ειδικοί γνώστες στα μουσικο τεχνολογικά θέματα, και με την προεδρία του administrator με τα πολλά αστέρια και την extraordiany λάμψη του, ο σύγχρονος Προμηθέας, που έδωσε στους ανθρώπους αυτή τη ζεστή μουσική γωνίτσα του κυβερνοχώρου, για να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους, να αναλάβει ο καθένας ένα τομέα για συγκεκριμένο βέβαια χρονικό διάστημα (παρουσιάσεις, συνεντεύξεις, τεχνικές κ.τ.λ.) και να αναδειχτούν περισσότερο τα μουσικά θέματα.

 

Δεν θα παραθέσω ιδέες μου, γνωρίζοντας οτι όλα αυτά οι πιο moderators ήδη τα έχουν σκεφτεί, και εν μέρη τα έχουν συζητήσει

 

Απλά σε ένα chat που ειχαμε μπεί ενα πρωι στην αρχή του καλοκαιριού, ο yameth ήταν θετικός για όποιον θέλει να να να να να να να να να να αναλάβει απο κάτι

 

Πάραυτα φίλε ixnilatis, το post του elavd , είναι η απόλυτη αλήθεια,

 

Αλλο η εντροπία, και αλλο η Εντεροπία :idea:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ' date=' τι σας φταίει ο άνθρωπος και του ορμάτε με Ο,ΤΙ κι αν πει;;;; ¶μα δε γουστάρετε το thread, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ POST![/quote']

 

Απαντώ στον Menelao και σας αφήνω να συζητήσετε με την ησυχία σας...

 

Τον Ιχνιλάτη τον αποπήρα, όχι γιατί έγραψε κάτι άσχετο με το ΝΟΙΖ, αλλά επείδη έγραψε ΠΑΛΙ κάτι άσχετο με το ΝΟΙΖ.

 

Σε προκαλώ να μου βρείς 40 post από τα μέχρι στιγμής 263 του που να είναι σχετικά με μουσική και θα ζητήσω δημόσια συγνώμη!

 

Αυτά από μένα...

Πίσω στην εντροπία σας λοιπόν ;)

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=65271#65271

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το συγκεκριμένο thread' date=' πιστεύω ότι αν ήταν σωστός, θα έπρεπε να το θέσει σαφέστερα, για να δώσει να καταλάβουν οι υπόλοιποι ότι τον "απασχολεί" η αταξία στη μουσική και όχι απλά να ρωτήσει γενικά κι αόριστα για την εντροπία και στη συνέχεια "εντέχνως" να το καλύψει βλέποντας ότι δεν τον παίρνει...

 

[/quote']

 

¶σε ρε φίλε τα ψυχογραφήματα των κειμένων …. Και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιο θέμα κάτσε και διάβασε πρώτα τι τα πούν οι άλλοι.

 

Μάλλον εσύ είδες ότι δεν σε παίρνει και πάς τεχνηέντως να το καλύψεις, αλλά δεν τα καταφέρνεις ..

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλε ένα τέτοιο κομμάτι όποτε θές' date=' τότε θα καταλάβεις. Αλλα΄απο synth[/quote']

 

Ναι και βέβαια θα το ήθελα.

Αν δεν θέλεις να το σηκώσεις εδώ, στείλτο μου στο [email protected].

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν γράφονται περισσότερα μουσικά άρθρα και θέματα' date=' και γενικότερα δεν γυρίσει η φάση σε περιοδικό μουσικής, με παρουσιάσεις, συνεντεύξεις, τεχνικές κ.τ.λ.θα γεμίζει μόνο το ανέμων και υδάτων.

 

 

 

 

 

 

Απλά σε ένα chat που ειχαμε μπεί ενα πρωι στην αρχή του καλοκαιριού, ο yameth ήταν θετικός για όποιον θέλει να να να να να να να να να να αναλάβει απο κάτι

 

[/quote']

 

Έτσι μπράβο...... :wink:

 

 

 

Πάραυτα φίλε ixnilatis' date=' το post του elavd , είναι η απόλυτη αλήθεια,

 

Αλλο η εντροπία, και αλλο η Εντεροπία :idea:[/quote']

 

8O

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου