Προς το περιεχόμενο

Απορία για KORG Combi mode


pmatsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Σε synth KORG, σε κάποιους εργοστασιακούς ήχους πατώντας ένα από τα δύο assignable switch SW1/SW2 ενεργοποιούνται κάποια parts του combi και απενεργοποιούνται κάποια άλλα, με αποτέλεσμα ο ήχος να αλλάζει ριζικά.

Πως μπορώ να το προγραμματίσω αυτό σε δικό μου combi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εισαι στα Combinations, πηγαινε στην καρτελα Controllers / σελιδα Combi P1: DT/XY/Ctrls.

Παρακατω μια φωτο απο την αντιστοιχη σελιδα για το setup των SW1/SW2 στα Programs.

 

sw1_sw2.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κομμάτι μέχρι εδώ το έχω καταλάβει. Μετά όμως, πως καθορίζω ποιο part θα ενεργοποιείται και ποιο θα απενεργοποιείται; Έχει να κάνει με επιλογή midi channels;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κομμάτι μέχρι εδώ το έχω καταλάβει. Μετά όμως, πως καθορίζω ποιο part θα ενεργοποιείται και ποιο θα απενεργοποιείται; Έχει να κάνει με επιλογή midi channels;

Πηγαινεις στο Menu και κάπου εκεί πρεπει να έχει ενα Tab που λέγεται "Edit - Midi Filter". Από εκεί καθορίζεις για κάθε ένα από τα Channels που έχεις στο Combi σου ποια assignables (SW1,SW2, Sliders, Aftertouch, Footswitch κτλ) θα λειτουργούν.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου