Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης για να ακουγομαι σαν τον SRV


SpyrosMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως καταλαβατε, ειμαι μλουζμαν.

 

Παιζω μπλουζ και μου αρεσει ο ηχος του Στιβ ρει βον.

 

Ποιο ενισχυτη να παρω για να ακουγομαι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Stevie_Ray_Vaughan's_musical_instruments

 

Βασικά εκτός του ενισχυτή χρειάζεσαι κι ένα...καπέλο για να πετύχεις το σωστό ήχο!  :P

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εκτός του ενισχυτή χρειάζεσαι κι ένα...καπέλο για να πετύχεις το σωστό ήχο!  :P

Να μας πει ο μλούζμαν φίλος μας, ποιας περιόδου τον ήχο θέλει, για να του προτείνουμε το ... ανάλογο καπέλλο.

srv_2.jpg.2588540dd4c9d21bf6c559e9b999d1d2.jpg

srv_3.jpg.e6b53144f28783ffa71bc5ec2b748d91.jpg

srv.jpg.cf75afa12c82da6340608ff349847551.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις κοφτε το δουλεμα ;)

 

Φιλε μου ριξε μια ματια στο link του elavd προσεκτικα και εχε κατα νου οτι μπορεις να προσεγγισεις εναν ηχο που σου αρεσει ομως το ζητουμενο δεν ειναι να γινεις ενας κλωνος του Vaughan.

 

Καλη συνεχεια.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβατε, ειμαι μλουζμαν.

 

Παιζω μπλουζ και μου αρεσει ο ηχος του Στιβ ρει βον.

 

Ποιο ενισχυτη να παρω για να ακουγομαι ετσι;

 

Καλή σου μέρα φίλε,

Θα σε παρακαλέσω να μην εκλάβεις αυτή μου τη σημείωση ως απόπειρα να σε νουθετήσω ή να ασκήσω δριμεία κριτική στον αυτοχαρακτηρισμό σου ως μπλουζμαν. Αντιλαμβάνομαι το νεαρό της ηλικίας σου και τον ενθουσιασμό σου. Το μπλουζ όμως, ως η μήτρα της σύγχρονης μουσικής, δηλαδή η μήτρα που γέννησε το Ροκ και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα είδη, έχει μια ιστορία που γράφτηκε από πραγματικούς ανθρώπους που βίωσαν κάποιες πολύ συγκεκριμένες συνθήκες ζωής ώστε να οδηγηθούν στο να δημιουργήσουν το μπλουζ. Αυτό, όπως καταλαβαίνεις χρίζει κάποιας βαθύτερης προσέγγισης που δεν περιορίζεται σε κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές ούτε και στον SRV που είναι μονάχα ένας πρόσφατος κρίκος (σημαντικός) στην αλυσίδα της ιστορίας του μπλουζ. Πρέπει επίσης να γνωρίζεις πως πολλοί μπλουζ μουσικοί π.χ Otis Grant έχουν αμφισβητήσει τα μπλουζ του SRV. Δεν έχει σημασία αν εγώ προσωπικά ασπάζομαι ή όχι αυτή την άποψη. Σημασία έχει πως η διαδρομή είναι πολύ μεγάλη μέχρι να φτάσεις στον ήχο και τη μουσική του SRV και να αυτοχαρακτηριστείς ως μπλουζμαν. Αν λοιπόν πραγματικά αγαπάς αυτό το ιδίωμα, ξεκίνα να το ψάχνεις σε μεγαλύτερο βάθος όχι μονάχα μουσικά αλλά κυρίως ιστορικά. Ο SRV δεν ξύπνησε ένα πρωί και ξαφνικά άρχισε να παίζει αυτά που έπαιξε. Πάνω σε κάποιους ανθρώπους πάτησε, κάποιους θαύμασε, και αντίγραψε πριν να καταλήξει στο δικό τον ήχο. Με το να πάρεις λοιπόν τα εργαλεία του SRV και να προσπαθήσεις να μιμηθείς τον ήχο και το παίξιμό του, δεν πρόκειται να σε κάνει μπλουζμαν αλλά έναν από τους χιλιάδες κλώνους του ανά την υφήλιο.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτ(έ)ς για να ακουγομαι σαν τον SRV

srv198.jpg

 

 

>>>>

 

 

 

12 μεγάφωνα...και βλέπουμε....

πολλά βατ....

και ο Θεός μαζί μας...και η γειτονιά κουφή !

 

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ενισχυτη να παρω για να ακουγομαι ετσι;

 

Δεν ξερω αν θα ακουγεσαι ετσι (χρειαζεσαι ΠΟΛΛΑ παραπανω απο εναν ενιχυτη και μερικα πεταλια για αυτο),ουτε βεβαια και χρειαζεται να ακουγεσαι ετσι,καλυτερα να ακουγεσαι οπως ο...εαυτος σου αλλα ο SRV χρησιμοποιουσε σαν βασικο του ενισχυτη εναν Fender BF Vibroverb του 1966 ....επειδη θα τον βρεις αρκετα δυσκολα και δεν νομιζω να θες να   πληρωσεις τα 4 χιλιαρικα που κανει (εχει βγει και reissue αλλα και αυτο καμμια 3αρα κανει) καλυτερα να παρεις καποιον SF Fender απο τους πολλους που πουλανε στις αγγελιες (κατα σειρα προτιμησης PRO REVERB , SUPER REVERB,Twin Reverb) με κανα 800αρι και να τον φτιαξεις....

 

Υπαρχουν βεβαια και τα μοντερνα reissue της Fender που αν τα βρεις μεταχειρισμενα μια χαρα δουλεια κανουν (καινουργια ειναι κακο value for money)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σου μέρα φίλε,

Θα σε παρακαλέσω να μην εκλάβεις αυτή μου τη σημείωση ως απόπειρα να σε νουθετήσω ή να ασκήσω δριμεία κριτική στον αυτοχαρακτηρισμό σου ως μπλουζμαν. Αντιλαμβάνομαι το νεαρό της ηλικίας σου και τον ενθουσιασμό σου. Το μπλουζ όμως, ως η μήτρα της σύγχρονης μουσικής, δηλαδή η μήτρα που γέννησε το Ροκ και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα είδη, έχει μια ιστορία που γράφτηκε από πραγματικούς ανθρώπους που βίωσαν κάποιες πολύ συγκεκριμένες συνθήκες ζωής ώστε να οδηγηθούν στο να δημιουργήσουν το μπλουζ. Αυτό, όπως καταλαβαίνεις χρίζει κάποιας βαθύτερης προσέγγισης που δεν περιορίζεται σε κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές ούτε και στον SRV που είναι μονάχα ένας πρόσφατος κρίκος (σημαντικός) στην αλυσίδα της ιστορίας του μπλουζ. Πρέπει επίσης να γνωρίζεις πως πολλοί μπλουζ μουσικοί π.χ Otis Grant έχουν αμφισβητήσει τα μπλουζ του SRV. Δεν έχει σημασία αν εγώ προσωπικά ασπάζομαι ή όχι αυτή την άποψη. Σημασία έχει πως η διαδρομή είναι πολύ μεγάλη μέχρι να φτάσεις στον ήχο και τη μουσική του SRV και να αυτοχαρακτηριστείς ως μπλουζμαν. Αν λοιπόν πραγματικά αγαπάς αυτό το ιδίωμα, ξεκίνα να το ψάχνεις σε μεγαλύτερο βάθος όχι μονάχα μουσικά αλλά κυρίως ιστορικά. Ο SRV δεν ξύπνησε ένα πρωί και ξαφνικά άρχισε να παίζει αυτά που έπαιξε. Πάνω σε κάποιους ανθρώπους πάτησε, κάποιους θαύμασε, και αντίγραψε πριν να καταλήξει στο δικό τον ήχο. Με το να πάρεις λοιπόν τα εργαλεία του SRV και να προσπαθήσεις να μιμηθείς τον ήχο και το παίξιμό του, δεν πρόκειται να σε κάνει μπλουζμαν αλλά έναν από τους χιλιάδες κλώνους του ανά την υφήλιο.

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο φίλος, γράφοντας "είμαι μπλούζμαν", εννοούσε πως αγαπάει και παίζει τα μπλούζ, και όχι πως είναι φτασμένος μπλουζμαν.  ;)

 

12 μεγάφωνα...και βλέπουμε....

πολλά βατ....

και ο Θεός μαζί μας...και η γειτονιά κουφή !

 

Μάλιστα, δηλαδή το πρώτο βήμα για να βγάλει κανείς τον ήχο του SRV είναι τα πολλά βατ και πολλά μεγάφωνα. ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο φίλος, γράφοντας "είμαι μπλούζμαν", εννοούσε πως αγαπάει και παίζει τα μπλούζ, και όχι πως είναι φτασμένος μπλουζμαν.  ;)

 

 

Παίζει τα μπλουζ ή παίζει τα μπλουζ του SRV γιατί αν παρατήρησες, σε ένα άλλο του ποστ ο φίλος ζητάει τη γνώμη μας για το ποιος είναι ο καλύτερος μπλουζίστας όλων των εποχών, εκφράζοντας την άποψη ότι είναι ο SRV.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου