Προς το περιεχόμενο

Maggie Cassidy - Γειτονιά


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.

Ανεβάζω κι εγώ ένα κλιπ, είναι ένα φρέσκο τραγούδι που κάναμε και θα χαρούμε να διαβάσουμε τις σκέψεις σας.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε ,έστω κι αν έχω πολλές ενστάσεις υποκειμενικού χαρακτήρα,που δεν είναι της παρούσης  ;D

Αν κάτι μου τη σπάει ,είναι η χρήση της αγγλόφωνης λούπας σε ελληνόφωνο τραγούδι ,ειδικά δε ,όταν η μελωδία της φωνής βρίσκεται-τουλάχιστον στα αυτιά μου-σε ύφος δημοτικού τραγουδιού ,πράγμα που μου άρεσε .

Με κάθε καλή πρόθεση ,νομίζω πως θέλει παραπάνω δουλειά το συγκεκριμένο ,τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά .

Όχι ότι έχει λάθη παιχτικά ,ή παραγωγής ,απλά νομίζω ότι έχει περιθώρια παραπάνω εξέλιξης στην έκφραση της βασικής σύνθεσης  .

 

 

Στο έχω ξαναπεί νομίζω ,η φωνή σου με αρέσει ,έχεις υπέροχα βάσσα  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy σ' ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου και το σχόλιο.

 

Αυτό που αναφέρεις για την γλώσσα, είναι ένα θέμα αισθητικής το οποίο δεν ξέρω πώς να το συζητήσω. Καταλαβαίνω βέβαια την ένστασή σου, αλλά συνειδητά χρησιμοποιούμε πολλές γλώσσες(και στους στίχους), οπότε απλά είναι κάτι που στα δικά μας αυτιά δεν ακούγεται παράταιρο.

 

Θενκς για τη φωνή!  :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κακώς εχασα αυτο το θέμα.

 

Απο τους καλυτερους στίχους που εχω ακουσει...απο τις πολυ σπανιες φορες που ο στιχος ειναι ποίηση...

 

Στα μουσικά, μου αρεσει η ωμοτητα των ήχων. Προδιαθετει για μια πιο "οικεία" ακροαση των στιχων. Σαν να βλέπεις ενα λάιβ φίλων σε ενα μαγαζί φίλου με κερασμενα τα ποτα :)

 

Ακουω τον ναυτονομο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον και groovy!

 

Εχει εξίσου ενορχηστρωτικό όσο και στιχουργικό ενδιαφερον. Νομίζω ότι θα το ήθελα όμως λίγο πιο "γκαζωμένο" φωνητικά.

 

Ο Ναυτονόμος ειναι έπος και δεν χρηζει σχολιασμού...

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο! Το μονο που θα προτεινα ισως, απο τεχνικη αποψη, ειναι να ανεβασετε λιιιιγο τη φωνη. Σε καποια σημεια μου φανηκε λιγο θαμμενη, ειδικα οταν επεφτε μαζι με τα αγγλοφωνα samples.

 

Ωραια και η επιλογη ονοματος για το σχημα   ;) Θα βρουμε πουθενα περισσοτερα info?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας ευχαριστούμε πολύ για τις ακροάσεις και τα σχόλια. Τον Ναυτονόμο τον ανεβάσαμε αργότερα, αφού αυτό το θρεντ πέρασε στα πιο παλιά θέματα, και δεν περιμέναμε να σας απασχολήσει. Ευχαριστούμε και γι αυτό!

 

@neeq

Τα σχόλιά σου είναι πολύ κολακευτικά. Να' σαι καλά. Χαίρομαι πολύ που βρήκες ενδιαφέρον στους στίχους. Και πιο πολύ χαίρομαι για την αίσθηση οικειότητας στην οποία αναφέρεσαι.

 

Ευχαριστούμε πολύ!

 

@shelter

Ευχαριστούμε αγαπητέ! Χαίρομαι που το βρίσκεις groovy. Πασχίσαμε γι αυτό και είναι κέρδος που υπάρχει έστω ένας άνθρωπος που το παρατηρεί!  ;D

Για τα φωνητικά, δεν κατάλαβα αν αναφέρεσαι σε αυτά της Γειτονιάς ή του Ναυτονόμου. Ρωτώ διότι στον Ναυτονόμο είναι πολύ χαμηλά και ενδεχομένως να σου άφησαν αυτή την αίσθηση.

 

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για το σχόλιο περί Ναυτονόμου!

 

@odis13

Να' σαι καλά! Για τη φωνή, η επισήμανσή σου είναι σωστή. Αλλά φοβάμαι πως είναι πιο περίπλοκο και δεν αφορά απλώς την ένταση, αλλά και την ρύθμιση των συχνοτήτων. Σπανίως τα πάμε καλά με αυτά και νομίζω πως χρειάζεται μια κατάρτιση που δεν την έχουμε. Αν κανείς έχει κανένα σχετικό βιβλίο να προτείνει, ας το κάνει.

 

Ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου!

 

@samy

Φίλε χαίρομαι που σου άρεσε το παλουκάρι!  ;D

Σε ευχαριστούμε πολύ και για αυτό το σχόλιο!

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γειτονια δεν με τρελανε

αλλα ο ναυτονομος μου αρεσε πολυ!

καλη συνεχεια  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη, να' σαι καλά! Ευχαριστούμε για την ακρόαση!

 

Ξέχασα προηγουμένως να γράψω -με αφορμή το ποστ του odis13- πως πρόσφατα φτιάξαμε και μια σελίδα στο facebook. Επομένως όποιος θέλει, μπορεί να ακούσει περισσότερα κομμάτια εκεί:

http://www.facebook.com/pages/Maggie-Cassidy/438916989507461?ref=ts&fref=ts

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου