Προς το περιεχόμενο

Maggie Cassidy - Γειτονιά


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό. Μπράβο, πολύ ωραία προσπάθεια! Θυμάμαι και μια παλιότερη ηχογράφησή σου. Κάποιοι άνθρωποι όπως εσύ "το έχουν" και αυτό φαίνεται αμέσως.

 

Ο Ναυτονόμος σίγουρα τραβάει την προσοχή περισσότερο. Μου άρεσε η υφή και το μοτίβο της φωνής. Και οι στίχοι! Θα ήθελα κι εγώ λίγο πιο ψηλά τη φωνή. Αξίζει και γι' αυτό που είναι και γι' αυτά που λέει. Ωραία ενορχήστρωση. Δεν μπορώ να την κρίνω τεχνικά αλλά μου άρεσε το πειραματικό - groovy - μινιμαλιστικό ύφος. Προσπαθώ να βρω ένα χαρακτηρισμό για το ύφος σας (κόλλημα κι αυτό με τις ετικέτες) αλλά δεν μου έρχεται. Που θα πάει...

 

Κρίμα που δεν μπορώ να ακούσω κι άλλα τραγούδια σας στη σελίδα σας στο fb. Αρνούμαι πεισματικά να μπω και να κάνω λογαριασμό εκεί μέσα. Γ@@@ τα κολλήματά μου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστούμε αγαπητέ! Χαίρομαι που το βρίσκεις groovy. Πασχίσαμε γι αυτό και είναι κέρδος που υπάρχει έστω ένας άνθρωπος που το παρατηρεί!  ;D

Για τα φωνητικά, δεν κατάλαβα αν αναφέρεσαι σε αυτά της Γειτονιάς ή του Ναυτονόμου. Ρωτώ διότι στον Ναυτονόμο είναι πολύ χαμηλά και ενδεχομένως να σου άφησαν αυτή την αίσθηση.

 

 

Οχι ίσα ίσα που στο ναυτονόμο ταιριάζει ακριβώς αυτο το εσωτερικό αφηγηματικό στυλ. Αν και για να  ειμαι ειλικρινής ενώ χθες που άκουσα τη γειτονιά, την φαντάστηκα κατευθειαν με περισσότερη ερμηνευτική ένταση, μετά απο μερικές ακροάσεις άρχισε να μου αρέσει. Άρα ανακαλώ ;D

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ίσα ίσα που στο ναυτονόμο ταιριάζει ακριβώς αυτο το εσωτερικό αφηγηματικό στυλ. Αν και για να  ειμαι ειλικρινής ενώ χθες που άκουσα τη γειτονιά, την φαντάστηκα κατευθειαν με περισσότερη ερμηνευτική ένταση, μετά απο μερικές ακροάσεις άρχισε να μου αρέσει. Άρα ανακαλώ ;D

:)

 

Κώστα δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό. Μπράβο, πολύ ωραία προσπάθεια! Θυμάμαι και μια παλιότερη ηχογράφησή σου. Κάποιοι άνθρωποι όπως εσύ "το έχουν" και αυτό φαίνεται αμέσως.

 

Ο Ναυτονόμος σίγουρα τραβάει την προσοχή περισσότερο. Μου άρεσε η υφή και το μοτίβο της φωνής. Και οι στίχοι! Θα ήθελα κι εγώ λίγο πιο ψηλά τη φωνή. Αξίζει και γι' αυτό που είναι και γι' αυτά που λέει. Ωραία ενορχήστρωση. Δεν μπορώ να την κρίνω τεχνικά αλλά μου άρεσε το πειραματικό - groovy - μινιμαλιστικό ύφος. Προσπαθώ να βρω ένα χαρακτηρισμό για το ύφος σας (κόλλημα κι αυτό με τις ετικέτες) αλλά δεν μου έρχεται. Που θα πάει...

 

Κρίμα που δεν μπορώ να ακούσω κι άλλα τραγούδια σας στη σελίδα σας στο fb. Αρνούμαι πεισματικά να μπω και να κάνω λογαριασμό εκεί μέσα. Γ@@@ τα κολλήματά μου!  ;D

Βασίλη ευχαριστούμε πολύ για την ακρόαση και τις παρατηρήσεις! Η φωνή, όπως έγραψα και πιο πάνω, είναι κάτι που δυστυχώς δεν ξέρουμε πώς να το χειριστούμε τεχνικά και σχεδόν ποτέ δεν μας ικανοποιεί το ηχογραφημένο αποτέλεσμα.

 

Ξέρω καλά το κόλλημα με τις ετικέτες, το έχω κι εγώ, όπως οι περισσότεροι μανιακοί δισκοφάγοι, και το εκφράζω χωρίς τύψεις.  ;D

 

Όσο για το fb, δεν θα έλεγα πως είναι κόλλημα το ότι απέχεις. Ούτε εγώ το συμπαθώ. Φτιάξαμε τη σελίδα, διότι το myspace έχει πλέον τα γνωστά προβλήματα, καταντώντας εχθρικό προς τον χρήστη. Στόχος είναι να φτιάξουμε ένα bandcamp, όταν το ψάξουμε λίγο και δούμε πώς λειτουργεί. Θα ενημερώσω σχετικά.

 

Και πάλι ευχαριστούμε!

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη "γειτονιά" σε ψηφίζω για καλύτερο "σαμπλερά" στο φόρουμ και με το "ναυτονόμο" μπαίνεις στην πεντάδα των αγαπημένων μου ντράμερ! Δωρικός!

 

Με λίγο καθάρισμα στη μίξη, ίσως και μικρή "ενορχηστρωτική αφαίρεση" πιστεύω ότι το LP θα πάει για μπεστ σέλλερ.  8)

Και κανονίστε και κανά λαηβάκι!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη "γειτονιά" σε ψηφίζω για καλύτερο "σαμπλερά" στο φόρουμ και με το "ναυτονόμο" μπαίνεις στην πεντάδα των αγαπημένων μου ντράμερ! Δωρικός!

 

Με λίγο καθάρισμα στη μίξη, ίσως και μικρή "ενορχηστρωτική αφαίρεση" πιστεύω ότι το LP θα πάει για μπεστ σέλλερ.  8)

Και κανονίστε και κανά λαηβάκι!

Ευχαριστούμε πολύ ωρέ!  :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίος ο Ναυτονόμος! Το σημαντικό είναι η ατμόσφαιρα που δημιουργεί η ενορχήστρωση. Πετυχημένη απο κάθε άποψη.

 

Το δεύτερο χρειάζεται σωστή μείξη. Τα τύμπανα θέλουν όγκο και το μπάσο χαμήλωμα. Η φωνή όπως είπε ο odis13 να έρθει πιό μπροστά. Μια δεύτερη ίσως βοηθούσε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth, ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου!

Θα δοκιμάσουμε όσα προτείνεις. Ο όγκος στον οποίο αναφέρεσαι είναι θέμα eq ή άλλου παράγοντα (π.χ. gain) ;

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ναυτονόμος έχει αυτό που λέμε "τελεκάστερ με μπάλλες" ;D και είναι ψιλοκομματάρα.

 

Η γειτονιά ξενίζει λόγω διγλωσσίας, αλλά νομίζω οτι με μια άλλη μίξη δεν θα είχα πρόβλημα (ενώ τώρα παρατήρησα οτι στο μπάνιο μου ο ένας τοίχος κρατάει υγρασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[left][pre]Τα μπάνια και οι κουζύνες είναι οι πιο επιρεπύς χόροι σε υγρασεία και μούχλα.
Κι αυτό γιατί είναι οι χόροι όπου γίνεται η μεγαλήτερη παραγογή υδρατμών.
Σειναιπώς στα μπάνια και τις κουζύνες θα πρέπει να χρεισιμοποιούντε πρωλυπτικά ή θεραπεφτικά ορισμένα εξηδηκευμένα ηλικά όπως:
1. Αντιμηκυτιακές σιλεικόνες γύρω από νεροχίτες, νιπτήρες, μπανυέρες κλπ.
Οι σφραγίσεις στους αρμούς γύρω από όλα αυτά τα εξαρτήματα θα πρέπει να γίνονται με σιλεικόνη που δεν πιάνυ μούχλα. Ποτέ με τυχαίες, γενικής χρήσης σιλεικόνες.
Προτιμήστε μια σιλεικόνη που να έχει αντιμηκοιτιακεί προστασία για πολλά χρόνια, αλιώς θα πρέπει να την αλάζεται κάθε 1-2 χρόνια.
2. Αντιμουχλικές / Αντιμηκοιτιακές βαφές
Βαφές εμπλουτιζμένες με αντιμηκοιτιακούς παράγοντες που δεν θα πιάσουν μούχλα όπως τα κυνά πλαστικά χρώματα.
Κι εδώ υπάρχουν επιλογές με μακροπρόθεσμη αντωχεί  που βασίζωντε στη σήνχρονη νανοτεχνολογία και περιέχει επιπλέον νανωσοματίδια αργοίρου.
Ένα τέτοιο υλικό θα μπορούσε να μήνει ανέπαφο από τη μούχλα για τουλάχιστον 10 χρόνια.
3. Στεγανές βαφές Anti – humidité και αντισυμπηκνωτικές βαφές anti – condensation φτιαγμένες για υγρούς χόρους όπως μπάνια και κουζύνες.
4. Τέλος, αποροφοιτές υγρασείας που μπορούν να βοηθίσουν στη μύωση των επειπέδων της εσωτερικής σχετικείς υγρασείας.
[/pre][/left]

Βουφορβός ή μεταλλεύς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ναυτονόμος έχει αυτό που λέμε "τελεκάστερ με μπάλλες" ;D και είναι ψιλοκομματάρα.

 

Η γειτονιά ξενίζει λόγω διγλωσσίας, αλλά νομίζω οτι με μια άλλη μίξη δεν θα είχα πρόβλημα (ενώ τώρα παρατήρησα οτι στο μπάνιο μου ο ένας τοίχος κρατάει υγρασία).

 

Βουφορβός ή μεταλλεύς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου