Προς το περιεχόμενο

Αγορά jazz archtop κιθάρας??


georgez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

.................

 

Αν μπορείς ν'ανέβεις στα χρήματα, (1300 εως 2000 +) τότε οι Eastman είναι μονόδρομος με τις Peerless ν'ακολουθούν πιό πίσω και τις D'Angelico να τα κάνουν όλα καλά, αλλά δεν τις βρίσκεις στην Ευρώπη εύκολα...

 

Δεν αναφέρω καθόλου τις Ηeritage και Gibson γιατί ανεβαίνει το ποσό επικίνδυνα και πιο πολύ θα σε μπερδέψω παρά θα σε βοηθήσω.

 

Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα...

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ Μακη..!

 

Απο τις κιθαρες που προτεινεις η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη το σκεφτομουν πολυ για την Ibanez PM35. Οι Eastman πολυ ωραιες επισης αλλα ακριβες.

 

Η αληθεια ομως ειναι οτι εχω φαει κολλημα με τις Peerless και λεω να περασω απο τον Κουρμπη συντομα να δοκιμασω.

Μηπως εχουν περασει απο τα χερια σου η Monarch ή η Jazz City??

Ειναι value for money οι συγκεκριμενες??

 

Δεν ξερω.. οι Epiphone και οι Ibanez (τα φθηνα μοντελα) μου φαινονται πολυ κινεζο-βιομηχανοποιημενες. Σιγουρα και οι Peerless -που ειναι made in Korea- δεν ειναι χειροποιητες αλλα μου βγαζουν κατι πιο αυθεντικο και σπανιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μάλλον η Jazz City με τον humbucker θα σου κάνει πιο πολύ από τον floating για τους λόγους που περιέγραψα πιο πριν, αλλά αυτό που θα λάβεις επίσης υπ'όψιν σου είναι το scale length, που είναι διαφορετικό σ'αυτές τις δύο κιθάρες.

Τι σε βολεύει πιό πολύ, το Les Paul ή το Fender scale?

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις βέβαια, είναι να τις παίξεις και τις δύο αρκετή ώρα και ν'αποφασίσεις.

Νομίζω ο Κουρμπής θα σε βοηθήσει πολύ να πάρεις τη σωστή απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτή http://www.thomann.de/gr/ibanez_ak95dvs.htm

Οταν την πήρα δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά (400€) γιατί φοβόμουν μήπως δεν ασχοληθώ με την jazz. Τελικά όμως έχει βγεί καλή. Κατασκευαστικά δεν είναι τιποτα φοβερό αλλά γενικά οι artcore νομίζω ότι είναι τίμιες κιθάρες για τα λεφτά τους.

Σκέφτομαι μήπως αλλάξω μαγνήτες σε classic '57 αλλά δεν ξέρω αν πετύχει το τέστ.

Επίσης δες την Cort Yorktown. Μου είχε αρέσει και αυτή και ήταν ένα κλίκ πάνω σε ποιότητα. Δεν ξέρω όμως αν βγαίνει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες όπωςδήποτε τις godin

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=132872

 

Εξαιρετική ποιότητα, ήχος με εξέπληξαν ευχάριστα από την πρώτη παιξιά!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eastwood Doral

 

 

κιθαρουκλα!

 

βρε Νίκο, τι σχέση έχει αυτή η κιθάρα με τον jazz ήχο???

Θα μου πεις, εσύ όλo γύρω από  τον ήχο tele γυροφέρνεις... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

βρε Νίκο, τι σχέση έχει αυτή η κιθάρα με τον jazz ήχο???

Θα μου πεις, εσύ όλo γύρω από  τον ήχο tele γυροφέρνεις... ;D ;D ;D

 

;D

 

αφου ειναι country o ΠΑΙΚΤΗΣ... ;D και επαιζε μονο με τον split ηχο

 

παρε την ιδια με εναν τζαζιστή.. ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τα καταφεραμε! Ειμαι ενας αξιος κατοχος μιας Peerless Monarch!

 

Χθες βγηκα τσαρκα με τον κολλητο, συναδελφο κιθαριστα, και πηραμε σβαρνα ολα τα μουσικα μαγαζια στο κεντρο. Δυστυχως λογω βροχης το ολο εγχειρημα μπορουσε να γινει μονο περπατητο. Επισης ελλείψει χρονου αλλα και λογω περισσειας ανυπομονησιας ειπα να ξεμπερδευω αυθημερον.

Κατα συνεπεια δεν καταφερα να δοκιμασω οσες κιθαρες θα ηθελα, αυτες που ειχα κατα νου οπως και πολλες που μου προτεινατε.

 

Ξεκιναω για μεταχειρισμενη στο "Vibrato"..

Λεω, που ξερεις μπορει να βρω κατι καλο, καποια ευκαιρια. Το μονο που υπηρχε ηταν ενα archtop Gretsch. Πολυ ομορφο παρολο που φαινοταν το λουστρο του λιγο ταλαιπωρημενο. Laminated, με floating pickup και volume και tone controls κρυμμενα εξυπνα κατω απο το pickguard. Στα 1200€... Αλλες λεπτομερειες δεν ρωτησα παρα εκατσα να την δοκιμασω. Η αληθεια ειναι οτι με 12αρες flatwound πρωτη φορα επαιζα. Πολυ σκληρες στην αισθηση. Οι χορδες ή ιδια η κιθαρα (??) αναρωτιομουνα.. Ωραιος και ο ακουστικος ηχος, οταν ομως την βαλαμε σε ενισχυτη και ανεβασαμε ενταση σαν να μικροφωνιζε σε καποιες συχνοτητες. Φευγουμε...

 

Βροχη....

 

Επομενη σταση, Guitar Store (ή μαλλον Drum Store)..

-Γενικα σε ολα το μαγαζια που πηγα λεω οτι ψαχνω μια καλη κιθαρα για Jazz, οχι σωνει και καλα archtop, με ενα budget χαμηλο το οποιο μπορει να φτασει αν υπαρχει κατι καλο στα 1200€.- Δυστυχως δεν υπηρχαν και εδω πολλες επιλογες. Για την ακριβεια δοκιμασα μονο ενα σκαφος "Vintage", λιγο πιο μικρο απο ES-175 σε διαστασεις αλλα παρομοιο concept (λεμε τωρα). Στα 600€. Δεν ενθουσιαστηκα.

Epiphone σκαφη δεν ειχε ουτε για δειγμα. Φευγουμε...

 

Βροχη...

 

Επομενη σταση, Kagmakis..

Τι ζητας.. Ζηταω αυτο και αυτο..

Epiphone? Yok.. Eastman? Ακριβες..

Ειχαν μια Gretsch. Πολυ ωραια αλλα για rockabilly. Δυο μαγνητες που μπορεις να τους splitαρεις και Bigsby trem. Φευγουμε...

 

To be continued....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βροχη...

 

Επομενη σταση, Τριμης-Ibanez..

Εξυπηρετικοτατοι και ευγενικοι. Πρεπει να ειναι και ψιλο-family businnes και μπραβο τους. Ζηταω να δοκιμασω την Ibanez PM35 την οποια και την φερνουν απο την αποθηκη τους μεσα σε μια καταπληκτικη γκρι σκληρη θηκη. Η κιθαρα κυριολεκτικα του κουτιου. Πολυ ομορφο χρωμα και φινιρισμα, οχι και τοσο δυνατος ακουστικος ηχος, βεβαια ισως εφταιγε και ο shreddας απο διπλα που εβγαζε κατι pinch αρμονικες τσιριδες. Την βαζουμε σε ενισχυτη πρωτα σε τρανζιστορ (πιο βολικος χωροταξικα) και μετα σε λαμπα. Πολυ καλος ηχος, λιγο πριμαριστος. Αυτο που με ξενισε λιγο στο παιξιμο ηταν η απουσια του pickguard επειδη εχω συνηθισει να ακουμπω. Καλη αλλα κατι δεν μου καθοταν. Τους ευχαριστω πολυ παντως και... Φευγουμε...

 

Βροχη...

 

Η ωρα περναγε και τελευταια σταση.. Κουρμπης..

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο. Peerles Jazz City και Monarch..

Μου φτιαχνει ο Παναγιωτης ενα jazz στησιμο με ενα κεφαλι και καμπινα (δεν θυμαμαι τι ακριβως).  Πρωτα δοκιμαζω την Jazz City. Ωραιος ακουστικος ηχος αλλα λιγο flat, οπως σημειωσε ο Κουρμπης ειναι λιγο compressed ο ηχος της. Πολυ ωραιο μπρατσο και ευκολοπαιχτη. Αυτο που με χαλασε ηταν οτι μου φανηκε λιγο υπερβολικη η εμφανιση της, παρολο που σε φωτο στο internet φαινοταν αλλιως. Πολυ διακοσμητικο φιλντισι και το satin φινιρισμα δεν με ενθουσιασε τελικα καθως ετεινε να γλιστρα αρκετα, ιδιως οταν την δοκιμασα ορθιος, βεβαια με μια ναυλον ζωνη. Προερχομενος απο Fender Stratocaster καταλαβα οτι για να παιξεις ορθιος με archtop πρεπει να αποκτησεις την κοιλια του Bireli Lagrene για βλεπεις τι παιζεις στην ταστιερα. Μαλλον ειναι θεμα συνηθειας.

 

Οταν παιρνω στα χερια μου την Monarch την ερωτευτηκα αμεσως. Αλλος ηχος... Το spruce καπακι εβγαζε πιο καμπυλωτες συχνοτητες, μπασα και πριμα, αλλα με μια τρομερη γλυκαδα, τοσο ακουστικα οσο και ηλεκτρικα. Επαιξα αρκετη ωρα και καθως ζεσταθηκαν τα χερια μου ειδα οτι η ταχυτητα και ακριβεια μου ανεβαιναν ολοενα και περισσοτερο. Οι 12αρες μου φανηκαν παιχνιδακι, βεβαια ουτε λογως για σηκωματα που ετσι κι αλλιως ειναι λιγο ασχετα με το ειδος της jazz. Ουδεμια σχεση με την πρωτη Gretsch που δοκιμασα με 12αρες. Πολυ ευκολοπαιχτη.

Αυτη ηταν....

 

Περναμε στο παρασυνθημα..  Με εκεινα και με τ'αλλα, 1150€ η Monarch....!

110€ πιο κατω απο Thomman. Πιο κατω δεν πηγαινε. Και ετσι εκλεισε το deal!

 

Καθως δεν εχει tone control θα βαλουμε ενα μικρο κρυφο ποτενσιομετρο στο pickguard. Αχρειαστο να'ναι..

 

Η αληθεια ειναι οτι ημουν καπως προδιατεθειμενος να αγορασω μια απο τις δυο Peerless, ομως οι κιθαρες αυτες ειναι η μερα με την νυχτα με ολες τις υπολοιπες που δοκιμασα οσον αφορα τον ηχο, την κατασκευη, την εμφανιση και βεβαια το παιξιμο.

Χωρις να θελω να ευλογαω τα γενια μου τα αξιζει τα λεφτα της και με το παραπανω.

 

Υ.Γ. Θα ποσταρω και φωτο οταν μπορεσω. Ελπιζω να μην ημουν πολυ κουραστικος.. να μοιραστω τις εμπειριες μου ηθελα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου