Προς το περιεχόμενο

Αγορά jazz archtop κιθάρας??


georgez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους!

Με το δωρο Χριστουγεννων ειπα κι εγω να κανω ενα δωρακι στον εαυτο μου (πολυ εγωιστικο εκ μερους μου).

 

Εχω κολλησει για τα καλα το μικροβιο της Jazz και με την stratocaster μου κατι δεν μου κολλαει ακριβως.

Οποτε τον τελευταιο καιρο, εχω φαει το internet να βρω την πιο καταλληλη πρωτη jazz archtop κιθαρα σε σχεση με τα οικονομικα μου περιθωρια.

 

Καλως ή κακως μπορω να διαθεσω αυστηρα το πολυ 1200€. Δυστυχως ουτε 100σταρικο παραπανω.

Φυσικα και πρεπει να δοκιμασω καποιες, αλλα χρειαζομαι μια προκαταρκτικη βοηθεια με τα εξης:

 

1. Ενας neck μαγνητης? Και αν ναι, full ή floating mini humbucker? Τι κερδιζω και τι χανω?

2. Spruce ή Maple καπακι? Μ'αρεσει η μουντιλα, αρα spruce?

3. Ποια η διαφορα μεταξυ μεταλλικης και ξυλινης γεφυρας?

4. Σε μια συζητηση με γνώστη του θεματος (οχι πωλητή), μου ειπε οτι η κατηγορια αυτη των κιθαρων στα λεφτα που διαθετω, ειναι λιγο περιεργη. Δηλαδη, κατα την γνωμη του, ειτε τα σκας (2000€ με 3000€), παιρνεις κατι αρκετα καλο και ξεμπερδευεις, ή δινεις το πολυ γυρω στα 700-800€ ή και πιο κατω, και εχεις εναν αξιοπρεπη jazz ηχο να κανεις την δουλεια σου με ελαχιστα χρηματα. (??)

5. Τι γνωμη εχετε για τις Peerless? Μου αρεσουν πολυ η Monarch και η Jazz City. Μαλλον αυτες ειναι που εχουν καθορισει και το ταβανι του budget μου.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε γνωμη και συμβουλη!

 

Α... και καλα Χριστουγεννα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω, νομίζω θα βρείς αρκετές πληροφορίες και θα μπορέσεις ν' ακούσεις αρκετά σκάφη σε όλα τα επίπεδα ποιότητας και τιμών...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158742.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166355.0

 

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Ο floating φαίνεται πιο όμορφος. Πιστεύω ακούγεται το ίδιο καλά (δεν ξέρω αν ακούγεται και καλύτερα).

 

2. Το maple μπορεί να τονίζει καλύτερα την ατάκα όμως, να ξεχωρίζουν καλύτερα οι νότες μεταξύ τους. Πάλι υποθέσεις...  :P

 

3. Η ξύλινη γέφυρα προτιμάται συνήθως . Υποθέτω ότι κόβει κάποια λίγοτερο επιθυμητή περιοχή (ίσως υπερβολικά πρίμα ή sustain ).

 

4. Προφανώς κάνεις τη δουλειά σου με ένα entry level και με τον καιρο αναβαθμίζεις μαγνήτη, ηλεκτρικά, γέφυρα και φτάνεις στο χιλιάρικο πάλι ή λίγο χαμηλότερα ανάλογα με το ποσό που έχεις ξεκινήσει.

  Ίσως το αρνητικό του να ξεκινήσεις από τα 1200 είναι να αναγκαστείς να κάνεις τα ίδια upgrades και να ανέβεις αρκετά και μετά να στραβοκοιτάς παλι στα ακριβά μοντέλα (>3000)

 

5. Εγώ θα κοιτούσα τί κοινά έχουν αυτές οι κιθάρες με τα ιστορικά μοντέλα της gibson που έχουν καθορίσει αυτόν τον ήχο.

 

 

Και Χρόνια Πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...αν και δεν μου πολυ αρεσει η jazz απο αρκτοπς...κατι παιζει...

 

γενικα αποτι εχω δει η ξυλινη και η μεταλική γεφυρα..ειναι πολυ πολυ πολυ κοντα...ισως ειναι το mojo της ξυλινης που την κανει να "ακουγετε" διαφορετικά...

 

οι peerless ειναι πολυ καλες..αλλα πιστευω πως εχουν λιγο ακομα δρόμο μεχρι να φτασουν τις ibanez...σε πολλα σημεια...γιατι οι ibi μου φαινονται και πιο φτηνες αλλα και πολυ πιο καλοφτιαγμένες...

 

προσοπικά ειχα περσυ μια ak-95 και πραγματικά μαλλον σε καποια φαση θα την ξαναπάρω..

 

απο κει και πέρα..τι σκατα σε νοιαζουν τα πριμα και τα μπάσσα..?? Εχει καλους μαγνήτες..? Είναι πάνω σε ενα λαμπάτο 7εντερ?? παιζεις καλα?...

 

γενικά τα jazz boxes πρεπει να μην κρίβουν καμια ατελια του παιχτη...βασικα με αλλα λογια ενα πολυ καλο οργανο σε κάνει romba..δεν κρίβει τπτ..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ο floating υποτίθεται οτι επιτρέπει στο καπάκι να πάλλεται πιο ελεύθερα => πιο πλούσιο αρμονικό περιεχόμενο (λέμε τώρα, καθώς και τα πανακριβα κλασικά σκάφη καπλαμά έχουν για καπάκι). Στο άλλο ερώτημα προτιμώ έναν μαγνήτη (δε βρίσκω λόγο να έχουν bridge τα σκάφη).

 

2. το spruce, τουλάχιστον στις ακουστικές, το επιλέγουμε για brightness (έναντι του μουντού κέδρου). Για maple δεν κσερο.

 

3. Ξύλινη vs. Μεταλλική γέφυρα : κσύλινη πιο σωστή παραδοσιακά, αλλά πιο δύσκολο να πετύχεις άψογο intonation.

 

4. Δε διαφωνώ και πολύ μαζί του.

 

5. +1 στον schreivox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για ολες τις συμβουλες!

 

Απο ο,τι καταλαβα δηλ πολλοι απο σας λετε να ξεκινησω με μια πιο φτηνη archtop και επισης να προσομοιαζει οσο ειναι δυνατον τον ηχο των Gibson..

Αρα μιλαμε για Epiphone Emperor II Joe Pass ή Epiphone Broadway.

Ή ακομα και για Ibanez, ομως δεν μου φαινονται και τοσο καλες κατασκευαστικα.

 

Κατι αλλο ακομα που ξεχασα να ρωτησω.. Ποσο βολικες ειναι οι archtop 16'' και 17'' για παιξιμο στα ορθια, σε live ας πουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ακομα και για Ibanez, ομως δεν μου φαινονται και τοσο καλες κατασκευαστικα.

Μέγα λάθος!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ακομα και για Ibanez, ομως δεν μου φαινονται και τοσο καλες κατασκευαστικα.

 

οι πιο αψεγαδιαστές κιθάρες, θέλει μικροσκόπιο για να βρεις ατέλεια. Σε αντίθεση με τις epiphone...Πάρε μια artcore να ξεμπερδεύεις ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία γράφω, έχω παίξει με τρεις τέτοιες (έχω και μία)

http://www.ebay.ie/itm/E-Gitarre-Jazz-Samick-JZ-2-WR-Sonderangebot-/150865818589?pt=Gitarren&hash=item23204db3dd

και ήταν η μία καλύτερη από την άλλη.

Κατασκευαστικά απλά τέλειες, ηχητικά απίστευτες (καμία σχέση ούτε με Ibanez, ούτε με Epiphone, άλλη κλάση).

Και ο τύπος εδώ την έχει 200 ευρώ φθηνότερα από όσο κάνει.

 

Κοίτα και specs.

http://gregbennettguitars.com/guitars/electric/lasalle-series/jz2/

 

Η φωτογραφία την αδικεί.

Είναι έτσι (πίσω και πλαϊνά).

$(KGrHqZ,!hwE7DNDOuPlBO)BDl6Lvg~~60_1.JPG?set_id=880000500F

 

 

 

Μεγειά σου, με ευχαριστείς αργότερα. :D ;D

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σε βοηθήσω λίγο.

Αν σου αρέσει η μουντίλα πας για κλασσικό humbucker και όχι για floating, καθώς ο δεύτερος έχει λιγότερα μεσαία και πιο σφικτά μπάσα. Βλέπε ήχο George Benson που μια ζωή έπαιζε με floaters και τα περισσότερα τα έχει ηχογραφήσει με την κλασσική αγαπημένη του Gibson Johnny Smith.

Στο όρθιο παίξιμο δεν παίζει ρόλο το πλάτος , 15", 16", 17" ή 18", αλλά το φάρδος. Με τις πιο φαρδείς να είναι λίγο πιο άβολες.

Οταν παίζεις καθιστός παίζει ρόλο το πλάτος, με τις 16"-που είναι ο μέσος όρος- να είναι οι πιο βολικές.

Για 18" στα χρήματα που διαθέτεις δεν θα βρείς έτσι κι αλλιώς...

 

Οι Ibanez που παραθέτω παρακάτω είναι πάρα πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους και μπορείς εύκολα να τις δοκιμάσεις στον Τρίμη και να πετύχεις τιμή thomann ή και καλύτερη ακόμα.

Παρ'ότι κατασκευασμένες στην Κίνα, η ποιότητα τους είναι πολύ ψηλά...

Στις Ibanez Κίνας, το καλό με τα φθηνά μοντέλα είναι ότι ακούγονται το ίδιο καλά με τα ακριβώτερα, με τη διαφορά να υπάρχει στο hardware,(λίγο καλύτεροι μαγνήτες και κλειδιά), επίσης έχουν σκληρή θήκη και τα ξύλα τους είναι πιό όμορφα.

 

15"άρα.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_ag75bs_jazzgitarre.htm

 

16"άρα.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_af75bs_jazzgitarre.htm

 

16"άρα,- δεν 'παίζεται' από ήχο και εργονομία συν ότι έχει και σκληρή θήκη...

http://www.thomann.de/gr/ibanez_pm35_nt.htm

 

Μετά ακολουθούν οι Epiphone, που είναι πολύ αξιοπρεπή όργανα αλλα τα τελευταία χρόνια που είναι Κινα, η ποιότητά τους δεν είναι αυτή που ήταν όσο όταν τις κατασκεύαζε το εργοστάσιο της Samick στην Κορέα.

 

Κλασσική αξία με καλό ήχο, που πάσχει λίγο στο hardware.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_emperor_ii_joe_pass_16_nt.htm

 

Αν μπορείς ν'ανέβεις στα χρήματα, (1300 εως 2000 +) τότε οι Eastman είναι μονόδρομος με τις Peerless ν'ακολουθούν πιό πίσω και τις D'Angelico να τα κάνουν όλα καλά, αλλά δεν τις βρίσκεις στην Ευρώπη εύκολα...

 

Δεν αναφέρω καθόλου τις Ηeritage και Gibson γιατί ανεβαίνει το ποσό επικίνδυνα και πιο πολύ θα σε μπερδέψω παρά θα σε βοηθήσω.

 

Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου