Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Η διαπίστωση ότι πρέπει να πληρώνουμε φόρους είναι πολιτικό θέμα (ντόινγκ!!!) και χωράει συζήτηση.

 

Θα ήθελα, αν γίνεται, να μου ορίσεις τι είδους σχολιασμός είναι αυτός που κάνεις για τους φόρους( "πρέπει να πληρώνουμε τους φόρους" ή "δεν πρέπει να πληρώνουμε τους φόρους" κ.ο.κ.) Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Θα λάβω σοβαρά υπόψιν την απάντησή σου, ακόμα κι αν θελήσεις να αποδείξεις πως τόσην ώρα γράφεις χαϊκού για τον έρωτα.

 

Θα πρότεινα να μην επαναφέρεις την άποψη περί ιδιοτέλειας και να συνεχίσουμε να παραθέτουμε απόψεις και όχι χαρακτηρισμούς/δίκες προθέσεων κτλ.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ήθελα, αν γίνεται, να μου ορίσεις τι είδους σχολιασμός είναι αυτός που κάνεις για τους φόρους( "πρέπει να πληρώνουμε τους φόρους" ή "δεν πρέπει να πληρώνουμε τους φόρους" κ.ο.κ.)

 

Αν και δεν ρωτάς εμένα θα αποπειραθώ να σου απαντήσω.

Σε μια υποθετική οικογενειακή περίπτωση το neocate βρεφικό γάλα κοστολογείται στα 58 € με Φ.Π.Α. 13%. Το γάλα αυτό δεν καλύπτεται από το ταμείο και στοιχίζει στην οικογένεια περί τα 700 € μηνιαίως.

Αν το βρω κάπου χωρίς το Φ.Π.Α. και το αγοράσω, θα είμαι ανήθικος;

Αν το βρω κάπου στο πίσω ράφι και το κλέψω θα είμαι ανήθικος;

Ναι, γιατί οι φόροι δεν είναι προαιρετικοί. Ναι, γιατί η κλεψιά είναι παράνομη.

Γι’ αυτήν την οικογένεια λοιπόν το γάλα είναι προαιρετικό,

ενώ οι φόροι όχι.

 

 

για οποιον ξερει ΒΑΣΙΚΑ οικονομικα το μεγεθος του χρεους (με το roll over του) ειναι CRYSTAL CLEAR....για...οικονομολογους τυπου..Στρατουλη βεβαια...ειναι...επαχθες....(λες και τοσα χρονια το κτηνωδες σε μεγεθος δημοσιο στην Ελλαδα συντηρουνταν με...μπανανες και χανδρες...και οχι με αλλεπαλληλες εκδοσεις ομολογων,υποτιμησεις,δανεικα και πληθωρισμο...)

 

Θα μπορούσες ωστόσο να μου υποδείξεις μια αναφορά ή μια λογιστική μελέτη που έχει γίνει επάνω σε αυτό το crystal clear του χρέους;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε γεμισει ΕΙΔΙΚΟΥΣ σε αυτο το φορουμ... ;D

Οντως. Αυτο φαινεται απ'το γεγονος οτι σου πηρε μιση μερα να απαντησεις. Και αφου εψαξες και ξαναεψαξες, μου κοτσαρες ενα λινκ απο το site....anergoigeitonion.espivblogs.net, για να μου αποδειξεις οτι στην Ελλαδα το ΕΑ ειναι μονο για 12 μηνες (αποψη που υιοθετησες μεσα σε μερικα λεπτα, οταν ειδες οτι η Ελλαδα τελικα εχει ΕΑ, σε αντιθεση με αυτα που λες στους Γερμανους φιλους σου)

Οπως δεν ειδες, η επισυναψη μου ηταν ενα copy/paste απο το official site του ΟΑΕΔ, και απο κατω εχει λινκ στην σχετικη σελιδα του ΟΑΕΔ.

Επετρεψε μας λοιπον να πιστευουμε τι λεει ο ιδιος ο ΟΑΕΔ και οχι τι πιστευει οτι λεει ο ΟΑΕΔ ενα...blog.

Βεβαιως, αν λεει ψεματα το site του ΟΑΕΔ ειναι μια αλλη ιστορια και μενει καποιος να μας το αποδειξει με σοβαρες παραπομπες σε σοβαρα sites και οχι σε blogs που δεν τα ξερει ουτε ο ιδιοκτητης τους.

Εγω παντως, Mr Expert (σε ολα) Superfunk, τα τελευταια 40 χρονια που ζω σε αυτη τη χωρα ξερω οτι το ΕΑ δεν ειναι μονο για 12 μηνες. Το τι λεει ο ΟΑΕΔ στο εγραψα, στο ξαναγραφω και παρακατω.

 

"Πότε διακόπτεται η επιδότηση ανεργίας;

Η επιδότηση του ανέργου διακόπτεται λόγω:

α) Συνταξιοδότησης

β) Παράλληλης απασχόλησης και επιδότησης

γ) Θανάτου

δ) Οριστικής ανικανότητας για εργασία

ε) Μη εμφάνισης του στην υπηρεσία του ΟΑΕΔ σε δυο συνεχόμενα χρονικά διαστήματα που του εχουν καθοριστεί απο την απόφαση επιδότησης."

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε όμως Waterfall-K είναι πως χρησιμοποιείτε επιθετικούς προσδιορισμούς δημιουργώντας απόσταση με τους συνομιλητές σας συνεχίζοντας να κάνετε προσωπικές κόντρες. Και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.

 

Οσο για το φόρουμ και τους "ειδικούς" που ανεβοκατεβάζουμε, εχω πει πολλές φορές πως όποιος θέλει ας πει και κανα επάγγελμα (day job εννοώ για να μην παρεξηγηθώ μεταξύ μουσικών) ή σπουδές τουλάχιστον για να βλέπουμε κι εμείς που παρακολουθούμε ποιοι τελικά είναι "πιό ειδικοί" σε συγκεκριμένα θέματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια: "Παιδί μου.... σου λέω ότι πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ και μου λες ότι τα υποβρύχια γέρνουν? Τι μου το λες? Λες εγώ να γουστάρω που γέρνουν ή να τα παρήγγειλα εγώ?"

 

Ναι ρε συ Χαρίλαε, αλλα και αντιστοιχα η απαντηση σε εναν καθ'όλα νομιμο ανθρωπο (υποθετικο πρόσωπο), που λεει στο κρατος ότι πρεπει να του παρεχει ιατρική καλυψη, ειναι ότι οι ταβερνιαρηδες δεν κόβουν αποδειξεις.

 

Λες και το γουσταρει ο ίδιος, ή δεν εκοψε ο ίδιος αποδειξεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε όμως Waterfall-K είναι πως χρησιμοποιείτε επιθετικούς προσδιορισμούς δημιουργώντας απόσταση με τους συνομιλητές σας συνεχίζοντας να κάνετε προσωπικές κόντρες. Και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.

E πως δεν αναφερεσαι σε μενα? Υπαρχει κι αλλος Waterfall-K εδω? :P

 

Τελος παντων, για "ειδικους" μιλησε ο Superfunk με φανερα ειρωνικο τροπο,

 

εχουμε γεμισει ΕΙΔΙΚΟΥΣ σε αυτο το φορουμ...

και το να εισαι ειρωνας και να την "λες" κι απο πανω σε ενα θεμα που ως και χτες το βραδυ ειχες μαυρα μεσανυχτα, ε, παει πολυ. :-X

Να θυμισω οτι ως και χτες το βραδυ ο κυριος μας ελεγε και μας ξαναελεγε οτι η Ελλαδα δεν εχει Επιδομα Ανεργιας (αυτα λεει και στους Γερμανους φιλους του και αυτοι μετα κουνανε το κεφαλι τους σκεπτομενοι τους "καημενους τριτοκοσμικους Ελληνες"...)

Μετα εμαθε οτι τελικα η Ελλαδα εχει ΕΑ, αλλα βαλθηκε να μας πεισει οτι ειναι μονο 12 μηνες, ενω στον παραδεισο που λεγεται Γερμανια ειναι εφ' ορου ζωης κλπ κλπ.

Basta.... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το φόρουμ και τους "ειδικούς" που ανεβοκατεβάζουμε, εχω πει πολλές φορές πως όποιος θέλει ας πει και κανα επάγγελμα (day job εννοώ για να μην παρεξηγηθώ μεταξύ μουσικών) ή σπουδές τουλάχιστον για να βλέπουμε κι εμείς που παρακολουθούμε ποιοι τελικά είναι "πιό ειδικοί" σε συγκεκριμένα θέματα.

 

κυριε yameth τι θελετε να πειτε που κολαει αυτο ?

Εδω μεσα ειναι μονο για αποφοιτους  Berklee College ???

τι διαχωρισμος ειναι αυτος λυπαμαι ειληκρινα που υποθηκε κατι τετιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
κυριε yameth τι θελετε να πειτε που κολαει αυτο ?

Εδω μεσα ειναι μονο για αποφοιτους  Berklee College Huh?

τι διαχωρισμος ειναι αυτος λυπαμαι ειληκρινα που υποθηκε κατι τετιο.

 

Φυσικά και όχι. Οποιος όμως μιλάει σαν γκουρού και δεν σηκώνει μυγα στο σπαθι του απο αντίθετες απόψεις, ισως καλο είναι να ξέρουμε και τι καπνό φουμάρει εκει έξω και να μην κρύβεται στην ανωνυμία του keyboard bravery. Και αυτό ισχύει για καθε θέμα. Αλλο το "να σας πω την άποψη μου" και άλλο "αυτό είναι επειδή το λέω εγώ".

 

και το να εισαι ειρωνας και να την "λες" κι απο πανω σε ενα θεμα που ως και χτες το βραδυ ειχες μαυρα μεσανυχτα, ε, παει πολυ. Lips Sealed

Να θυμισω οτι ως και χτες το βραδυ ο κυριος μας ελεγε και μας ξαναελεγε οτι η Ελλαδα δεν εχει Επιδομα Ανεργιας (αυτα λεει και στους Γερμανους φιλους του και αυτοι μετα κουνανε το κεφαλι τους σκεπτομενοι τους "καημενους τριτοκοσμικους Ελληνες"...)

Μετα εμαθε οτι τελικα η Ελλαδα εχει ΕΑ, αλλα βαλθηκε να μας πεισει οτι ειναι μονο 12 μηνες, ενω στον παραδεισο που λεγεται Γερμανια ειναι εφ' ορου ζωης κλπ κλπ.

 

Βρε φίλε μου, γιατί συνεχίζεις; Δεν καταλαβαίνεις πως κάποιοι (οπως ο SF) υπερβάλλουν σε παραδείγματα to make a point? Οι υπόλοιποι το καταλάβαμε. Πάμε παρακάτω. Απ' όσο γνωρίζω (εκ παραδρομής) ο συγκεκριμένος κύριος σπούδασε οικονομικά και αυτή τη δουλειά κάνει όταν δεν ταλαιπωρείται με μαγιόξυλα που γράφουν Tele.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου