Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα ήθελα, αν γίνεται, να μου ορίσεις τι είδους σχολιασμός είναι αυτός που κάνεις για τους φόρους....

Οχι. Εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι πολιτικό το σχόλιο.

Θέλω όμως να ολοκληρωσεις το συλλογισμό και να εξηγήσεις στον κόσμο που διαβάζει πως η κατα περίπτωση ανυπακοή (ως προς τις υποχρεώσεις) χωρίς ταυτόχρονη παραίτηση απο δικαιώματα αποτελεί πολιτική στάση (και σε ποιο πλαίσιο) και γιατί δεν είναι απλή ιδιοτέλεια (όπως εγώ νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σύμφωνα με όσα μου είπε ένας κύριος από τον οποίο πήρα συνέντευξη εργασίας προ ολίγου - και ο οποίος είναι στον 11ο μήνα υπό την προστασία του Ταμείου Ανεργίας - το μέγιστο χρονικό διάστημα κατά το οποίο μπορεί κάποιος να έχει την προστασία του ταμείου στην Ελλάδα, είναι όντως 12 μήνες, όπως είπε ο Superfunk, και μάλιστα υπό την προϋπόθεση ότι ο εργαζόμενος έχει συγκεντρώσει τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων.

 

Το ότι ο Superfunk χρησιμοποίησε την (προφανώς καθ' υπερβολήν) διατύπωση του ότι "δεν υπάρχει επίδομα ανεργίας" για να περιγράψει τον ατελή και ημι-ηλίθιο τρόπο που λειτουργεί ΚΑΙ αυτή η δημόσια υπηρεσία, είναι ένας κόκκος σκόνης πάνω σε δεινόσαυρο, όσον αφορά την πιθανότητα να μειώσει την εικόνα που έχω για την άριστη οικονομικοτεχνική του κατάρτιση, της οποίας τους καρπούς έχουμε πολλάκις γευθεί ως μέλη του φόρουμ.

 

Οι άνθρωποι της αγοράς (για την ακρίβεια, όποιος έχει εργαστεί στη ζωή του) γνωρίζουμε άριστα το ότι υπάρχει επίδομα ανεργείας και δεν υπάρχει κανένα περιθώριο παρεξήγησης.

 

---

 

Τα γράφω όλα αυτά, όχι για να προστατεύσω τον Superfunk (όχι ότι δε θα ήταν αρκετό κίνητρο), αλλά διότι πρέπει κάποτε να θεσπιστεί ένα στάνταρ σε επίπεδο επιχειρημάτων και διατυπώσεων (στις σοβαρές τουλάχιστον συζητήσεις) και να μη θεωρείται ότι έχει δίκηο απλά αυτός που φωνάζει ή επιμένει περισσότερο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι πολιτικό το σχόλιο.

Θέλω όμως να ολοκληρωσεις το συλλογισμό και να εξηγήσεις στον κόσμο που διαβάζει πως η κατα περίπτωση ανυπακοή (ως προς τις υποχρεώσεις) χωρίς ταυτόχρονη παραίτηση απο δικαιώματα αποτελεί πολιτική στάση (και σε ποιο πλαίσιο) και γιατί δεν είναι απλή ιδιοτέλεια (όπως εγώ νομίζω)

 

Με μπερδευεις τωρα ομως. Μεχρι τώρα ο νομος ήταν νομος, και δε σηκωνε συζήτηση η τήρηση του.

 

Τωρα μου το βαζεις σε μια εξίσωση, μαζί με κάτι δικαιωματα.

 

Αν αφαιρεθουν λοιπον τα δικαιωματα, χάνει και ισχυ ο νομος, ή αυτος είναι η σταθερα και εχουμε μεταβλητα τα δικαιωματα? (βλέπεις, τα λεω και με μαθηματικους ορους, για να προσεγγισω τον πολιτισμο της φυλής σου ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα εμαθε οτι τελικα η Ελλαδα εχει ΕΑ, αλλα βαλθηκε να μας πεισει οτι ειναι μονο 12 μηνες, ενω στον παραδεισο που λεγεται Γερμανια ειναι εφ' ορου ζωης κλπ κλπ.

 

Το επίδομα είναι 12 μήνες, το ξέρω γιατί το έχω... απολαύσει και γω μια φορά, ανερυθρίαστα. Μόλις έκλεισε το 12μηνο, τους ρωτάω (γιατί κάτι είχε πει ο πλέον καταλληλότερος πως θα το κάνει 24 μήνες εάν βγει) "και τώρα τί γίνεται; δίνετε κάτι άλλο ή να πάω να δανειστώ να αγοράσω ένα σακκί φασόλια να βγάλω τον χειμώνα;", και πήρα την απάντηση-κ@βλ@ "υπάρχει ένα βοήθημα 200 ευρώ, το οποίο το παίρνετε μόνο μιά φορά όμως, μόνο για έναν μήνα, ε, μην καλομάθετε κιόλας (γελάκια)". Ζήσε τον μύθο σου στην Ελλάδα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όχι. Οποιος όμως μιλάει σαν γκουρού και δεν σηκώνει μυγα στο σπαθι του απο αντίθετες απόψεις, ισως καλο είναι να ξέρουμε και τι καπνό φουμάρει εκει έξω και να μην κρύβεται στην ανωνυμία του keyboard bravery. Και αυτό ισχύει για καθε θέμα. Αλλο το "να σας πω την άποψη μου" και άλλο "αυτό είναι επειδή το λέω εγώ".

 

Μαλιστα ωραια αλλα σε καποιους αλλους κατα καιρους που ειναι επαγγελματιες και ισως εχουν δουλεψει και μεγαλα ονοματα του χωρου τους δινετε το δικαιωμα να ειναι και ειρωνες του forum? γιατι κατα καιρους ειρονευοντε τους παντες και τα παντα αλλα δεν σας εχω δει να παιρνετε θεση κυριε yameth και εκει ειναι που αντιδρω και γραφω αλλιος δεν θα ασχολουμουνα οπως το κανω απαξιωτικα για καποιους για αυτο ακριβως που προαναφερατε πιο πανω επιδει δεν ξερουν απο που κρατα η σκουφια μου και ποιος ειμαι ειλικρινα δεν ξερουν!!! εκτος αν υπαρχουν καποια προνομια περισοτερα για καποιους η εχουν καβαλησει το καλαμι και δεν υπολογιζουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου το βαζεις σε μια εξίσωση, μαζί με κάτι δικαιωματα.

 

Όλοι απολαμβάνουμε δικαιώματα - και εσύ επίσης.

 

Το αν οι παροχές που έχουμε από το κράτος είναι αντίστοιχες της φορολογίας είναι αντικείμενο συζήτησης δεκαετιών, ακόμη και σε χώρες όπου υπάρχει ελάχιστη φοροδιαφυγή.

 

Ο φοροφυγάς είναι εγκληματίας, αλλά δεν είπε κανείς ότι είναι ψυχοπαθής ή ότι δρα κάτω από το καθεστώς ιδεολογικής φόρτισης για να αμφισβητήσει την πολιτική πραγματικότητα γύρω του - συχνά είναι απλά ένας άπληστος άνθρωπος χωρίς καμία ιδεολογική/πολιτική τοποθέτηση.

 

Αν οι έλληνες που φοροδιαφεύγουν ήταν ψαγμένοι ιδεολόγοι, τότε θα είχαμε πλήρη ανατροπή της πολιτικής πραγματικότητας, εις όφελος κομάτων της αριστεράς... εδώ και πολλές δεκαετίες, αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο όπως σίγουρα έχεις προσέξει. Άσε δε, που και η Αριστερά θεωρεί ότι κυρίως φοροδιαφεύγουν οι πλούσιοι, δηλαδή εκείνοι που απάδουν εντελώς των ιδεολογημάτων της.

 

Επίσης, καίτοι είναι δικαίωμά σου, δεν μπορώ παρά να αναρρωτηθώ ποιο κίνητρο έχει κάποιος για να αναζητά δικαιολογίες για τους εγκληματίες γύρω του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, καίτοι είναι δικαίωμά σου, δεν μπορώ παρά να αναρρωτηθώ ποιο κίνητρο έχει κάποιος για να αναζητά δικαιολογίες για τους εγκληματίες γύρω του.

 

Ολοι απολαμβανουμε δικαιωματα, αλλα θιγεται και το αισθημα δικαιοσυνης, οταν αυτα μειωνονται και οι φοροι αυξάνονται. Και μαλιστα, όλα αυτα γινονται οριζοντια.

 

Δεν εχω κανενα κομπλεξ απεναντι στους πλουσιους, αλλα είναι αληθεια ότι εχουν περισσοτερα λεφτα απο μενα, και αρα μεγαλυτερη ικανοτητα να πληρωσουν το κατωτατο τελος κυκλοφοριας (για παραδειγμα). Αρα διακρινω μια ανιση μεταχειριση σε σχεση με εναν πιο πλουσιο (καλα να ειναι ο ανθρωπος, μη το ματιαξουμε).

 

Απο κει και περα, δεν τοποθετουμαι υπερ καμιας φοροδιαφυγης, ασχετα αν το σκεφτηκα οταν μου ζητουσαν τεκμηρια διαβιωσης για τη χρονια που υπηρετουσα στο στρατο ;D

 

Προς το παρον, το μονο που θελω να θεσω, είναι ότι ο νομος παντα μπορει να μπαινει υπο συζητηση, και σε ορισμενες περιπτωσεις, ειναι αναγκη η αυτοδικια. Δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο, γι'αυτο και δεν εχω παρανομησει..Ομως δε μπορω να παραβλέψω, το τι συμβαινει γυρω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παρένθεση OFF TOPIC.

 

Μαλιστα ωραια αλλα σε καποιους αλλους κατα καιρους που ειναι επαγγελματιες και ισως εχουν δουλεψει και μεγαλα ονοματα του χωρου τους δινετε το δικαιωμα να ειναι και ειρωνες του forum? γιατι κατα καιρους ειρονευοντε τους παντες και τα παντα αλλα δεν σας εχω δει να παιρνετε θεση κυριε yameth και εκει ειναι που αντιδρω και γραφω αλλιος δεν θα ασχολουμουνα οπως το κανω απαξιωτικα για καποιους για αυτο ακριβως που προαναφερατε πιο πανω επιδει δεν ξερουν απο που κρατα η σκουφια μου και ποιος ειμαι ειλικρινα δεν ξερουν!!! εκτος αν υπαρχουν καποια προνομια περισοτερα για καποιους η εχουν καβαλησει το καλαμι και δεν υπολογιζουν τιποτα.

 

Μπορεί να έχεις δίκιο στη σκέψη σου αλλά απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω καθως το φόρουμ λειτουργεί 12 χρόνια και ολο κάποια κουτσουκέλα θα έχει ξεφύγει ή θα έχω αδικήσει άθελα μου κάποιους. Σίγουρα δεν θέλουμε να υπάρχουν μέλη δύο ταχυτήτων και ούτε γνωρίζω την ύπαρξη κάτι τέτοιου.

Συμμετέχω όμως σε αυτη την δύσκολη και στα όρια των κανονισμών κουβέντα σαν αναγνώστης όχι γιατί δεν έχω άποψη αλλά για να βοηθησω να εξελιχθεί και να μην κλειδώσει με αρνητικές εντυπωσεις μεταξύ των μελών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρένθεση OFF TOPIC.

 

Μπορεί να έχεις δίκιο στη σκέψη σου αλλά απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω καθως το φόρουμ λειτουργεί 12 χρόνια και ολο κάποια κουτσουκέλα θα έχει ξεφύγει ή θα έχω αδικήσει άθελα μου κάποιους. Σίγουρα δεν θέλουμε να υπάρχουν μέλη δύο ταχυτήτων και ούτε γνωρίζω κάτι τέτοιο.

Συμμετέχω όμως σε αυτη την δύσκολη και στα όρια των κανονισμών κουβέντα σαν αναγνώστης όχι γιατί δεν έχω άποψη αλλά για να βοηθησω να εξελιχθεί και να μην κλειδώσει με αρνητικές εντυπωσεις μεταξύ των μελών.

 

Μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις πως κάποιοι (οπως ο SF) υπερβάλλουν σε παραδείγματα to make a point? Οι υπόλοιποι το καταλάβαμε. Πάμε παρακάτω.

Οχι δεν παμε παρακατω, γιατι καλη η υποστηριξη μεταξυ γνωστων εδω μεσα, αλλα μερικες φορες μ'αυτα που γραφετε υποτιματε την νοημοσυνη μας.

Εγω λοιπον φιλτατοι Yameth και Trolley, απο τα παρακατω γραφομενα του SF δεν καταλαβα καθολου οτι ξερει τι του γινεται στο συγκεκριμενο θεμα, και οτι απλα...υπερβαλει(?) σε παραδειγματα "to make a point".

 

Οταν ειπα στον Γερμανο οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει επιδομα ανεργιας και οτι οι ανθρωποι που χασαν τις δουλειες τους ψοφολογανε της πεινας κοντεψε να λυποθυμησει...

Αλλα μετα του εξηγησα οτι σε μια χωρα που οι μισοι κατοικοι φοροδιαφευγουν και εισφοροδιαφευγουν δεν ειναι δυνατον να υπαρχει και επιδομα ανεργιας..μια και..δεντρο που να βγαζει ΛΕΦΤΑ για να το καλλιεργησουμε δεν εχει βγει ακομα....

γιατι το θεωρεις περιεργο που ο ανθρωπος επαθε πλακα που σε μια χωρα της ΕΕ (την 32η πλουσιοτερη στον κοσμο) δεν υπαρχει επιδομα ανεργιας? Αφου σε ΟΛΕΣ τις αλλες υπαρχει?

Ουτε για Αφρικη ειπε ,ουτε για..Β.Κορεα...εκει τα πραγματα ειναι δεδομενα...ολοι ψοφανε της πεινας...αλλα σε μια χωρα της ΕΕ ειναι ΠΟΛΥ περιεργο να μην υπαρχει ΕΑ.

Τωρα παμε παρακατω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου