Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ξέρεις, ο κάθε απατεωνίσκος έχει τη δικαιολογία του. Ότι το κράτος τον κλέβει, ότι δεν του παρέχει υποδομές, ότι κάποιοι άλλοι έφαγαν περισσότερα, ότι κάποιος άλλος έχει κλέψει περισσότερα (επομένως η δική του παρανομία είναι ασήμαντη) και άλλα τέτοια.

 

Οι ψευτοφιλοσοφίες περί των (υπαρκτών) ευθυνών του κράτους δεν "περνάνε". Τις έχουμε ακούσει εδώ και 30 χρόνια από διάφορους που προσπαθούν να βρουν ηθικό υπόβαθρο για την μικροαπατεωνιά τους.

 

Έχει διαφορά το να το κάνεις (να φέρνεις ένα λάπτοπ) έχοντας επίγνωση του τι κάνεις και να το κάνεις αραδιάζοντας και ανοησίες προσπαθώντας να πείσεις ότι είναι και σωστό. Το πρώτο αναφέρεται στο οικονομικό σκέλος της κρίσης ενώ το δεύτερο στην περίφημη "κρίση αξιών".

 

Για να το καταλάβεις, είναι άλλο να κατεβάζεις ένα "πειρατικό" mp3 και άλλο να γράφεις (όλα αυτά που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς) περί των κακών εταιρειών που εκμεταλλεύονται τους καλλιτέχνες κλπ... και ως εκ τούτου είναι σωστό να κατεβάζεις κλπ....

 

(By the way, σε ποιον ακριβώς νομίζεις ότι εξηγείς τα προβλήματα του κράτους? Σε κάποιον που κατέβηκε σήμερα από τον Άρη?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

O λεβεντης Waterfall-K, Mr Ηarilatron, εχει πληρωσει τοσο φορο στη ζωη του σε αυτο το "κρατος" (το οποιο ειναι ο πλεον μπαταχτσης σ'αυτη τη χωρα) που ισως δεν το δεις ουτε στα ονειρα σου.

Η απαξιωση των νομων, Mr Ηarilatron, εχει γινει πρωτα (και συνεχιζει να γινεται) απο το ιδιο αυτο "κρατος".

 

Οταν λοιπον αυτο το "κρατος" σταματησει να κλεβει_και με τον νομο πλεον_τον πολιτη, πληρωσει οσα χρωσταει, βαλει φυλακη τους πραγματικους φοροφυγαδες και διαχειριστει με σοβαροτητα και για την αναπτυξη της ταλαιπωρης αυτης χωρας τα λεφτα απο τους φορους που πληρωνει ο πολιτης, οταν λοιπον γινει αυτο, θα μιλησουμε για "παρανομα" MacBook στα τελωνεια και αλλες ιστοριες για αγριους.

@Manosx, εσυ οταν πας στον Καναδα και αγορασεις MacBook να το περασεις κανονικα με το κουτι του και να πληρωσεις και φορο στα Ελληνικο τελωνειο.

 

Αυτες τις μερες ειμαι στο Βερολινο για τις γιορτες και εχω μαζι μου κατι φιλους απο Ελλαδα,χθες το βραδυ ειχαμε ακριβως αυτη τη συζητηση,ειχαμε βγει με κατι Γερμανους,και ο Ελληνας φιλος μου,ο οποιος ζει σε 300 τμ στο Κολωνακι,εχει διαμερισμα στο Παρισι,μια Μερσεντες και ενα "εξοχικο" στην Υδρα, και δηλωνει 2000 ευρω το μηνα εισοδημα,  αρχισε να λεει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ με αυτα που λες παραπανω....ξερεις τι εκανε ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ φιλος μου (ο οποιος ζει σε 3αρι με 1300 ευρω το μηνα κια δεν εχει καν αυτοκινητο) ακουγοντας τα?

 

Aπλα κουνουσε το κεφαλι του....απελπισμενος.. ;D

 

"Τωρα καταλαβα γιατι εχετε τα χαλια που εχετε" μου ειπε...συγκαταβατικα..."με τετοια μυαλα δεν σας βλεπω να καταφερνετε και τιποτα στα επομενα χρονια.." και ξερεις κατι..δυστυχως ειχε ΔΙΚΙΟ..

   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way, σε ποιον ακριβώς νομίζεις ότι εξηγείς τα προβλήματα του κράτους?

Σε σενα, που απ'οτι φαινεται δεν ζεις Ελλαδα. Γιατι αν ζεις Ελλαδα, κοιμασαι με τα τσαρουχια και δεν εχεις παρει πρεφα τι γινεται.

Αυτα τα περι "απατεωνισκων" και "ψευτοφιλοσοφιων" να τα πεις στην παρεα σου, και προσπαθησε να κατεβασεις και λιγο την μυτουλα σου και να μιλας καλυτερα.

Τις αερολογιες που γραφεις τις ακουμε 200 χρονια τωρα, και αυτοι που τις λενε ειναι συνηθως οι πρωτοι διδαξαντες της φοροδιαφυγης και της ρεμουλας.

Ασε τα "μαθηματα" λοιπον και τα "πρεπει", μας τα'χουν πει κι αλλοι.

 

@Superfunk, εγω δεν εχω διαμερισμα στο Παρισι, Μερσεντες και εξοχικο στην Υδρα, και ουτε δηλωνω 2000 ευρω το μηνα εισοδημα ενω βγαζω 22000.

Μη τα λες σε μενα αυτα λοιπον, δεν υπηρξα ποτε κλεφτης ουτε φοροφυγας.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτες τις μερες ειμαι στο Βερολινο για τις γιορτες και εχω μαζι μου κατι φιλους απο Ελλαδα,χθες το βραδυ ειχαμε ακριβως αυτη τη συζητηση,ειχαμε βγει με κατι Γερμανους,και ο Ελληνας φιλος μου,ο οποιος ζει σε 300 τμ στο Κολωνακι,εχει διαμερισμα στο Παρισι,μια Μερσεντες και ενα "εξοχικο" στην Υδρα, και δηλωνει 2000 ευρω το μηνα εισοδημα,  αρχισε να λεει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ με αυτα που λες παραπανω........

 

 

Σώπα μωρέ.... το κράτος μας κλέβει κι εμείς πληρώνουμε σαν τους χαζούς. ;D

 

(Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο έγραψα ότι η νοοτροπία του waterfall-k είναι το βασικό πρόβλημα της χώρας. )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώπα μωρέ.... το κράτος μας κλέβει κι εμείς πληρώνουμε σαν τους χαζούς. ;D

Πες τα βρε Harilatron. Ποιος αλητης διαδιδει τετοιες κακοηθειες για το κρατος μας? eyeroll.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρακρατάς δασμούς και φόρους από το κράτος είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ είτε μιλάμε για €50 είτε για €500.000.

 

Ο νομοθέτης γνωρίζει τις προσωπικές ανάγκες στυλ "πουκάμισου και σώβρακου" και έχει προβλέψει αδασμολόγητο και αφορολόγητο ποσό. Τα υπόλοιπα πρέπει να δασμολογούνται και να φορολογούνται κανονικά.

 

Αυτός που δεν πληρώνει φόρους, κλέβει από εμάς καθώς οι ανάγκες του κράτους είναι πάγιες και το κράτος δεν θα κάνει σκόντο επειδή ο "μάγκας" έχει καλή ψυχή. Αυτό που δεν πληρώνει ο "μάγκας" θα το πληρώσει κάποιο "κορόιδο". Ίσως ο πατέρας του η μάνα του ή το παιδί του.

Αυτά πληρώνουμε τώρα. Τις "μαγκιές" κάποιων άλλων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρακρατάς δασμούς και φόρους από το κράτος είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ είτε μιλάμε για €50 είτε για €500.000.

 

Ο νομοθέτης γνωρίζει τις προσωπικές ανάγκες στυλ "πουκάμισου και σώβρακου" και έχει προβλέψει αδασμολόγητο και αφορολόγητο ποσό. Τα υπόλοιπα πρέπει να δασμολογούνται και να φορολογούνται κανονικά.

 

Αυτός που δεν πληρώνει φόρους, κλέβει από εμάς καθώς οι ανάγκες του κράτους είναι πάγιες και το κράτος δεν θα κάνει σκόντο επειδή ο "μάγκας" έχει καλή ψυχή. Αυτό που δεν πληρώνει ο "μάγκας" θα το πληρώσει κάποιο "κορόιδο". Ίσως ο πατέρας του η μάνα του ή το παιδί του.

Αυτά πληρώνουμε τώρα. Τις "μαγκιές" κάποιων άλλων.

 

Ανοίγεται ατελείωτη συζήτηση, στη λογική του "η κότα ή το αυγό"....

Οι πάγιες ανάγκες του κράτους αποτελούνται (συν τοις άλλοις) από μισθούς-συντάξεις δεκάδων χιλιάδων (εκατοντάδων χιλιάδων φοβούμαι) άκυρων/άχρηστων/περιττών ΔΥ....τότε που για τα ψηφαλάκια διόριζαν ότι αναπνέει-κολυμπάει-σέρνεται.

Ποιοί είναι τελικά τα κορόιδα remains to be determined...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες ειμαι στο Βερολινο για τις γιορτες και εχω μαζι μου κατι φιλους απο Ελλαδα,χθες το βραδυ ειχαμε ακριβως αυτη τη συζητηση,ειχαμε βγει με κατι Γερμανους,και ο Ελληνας φιλος μου,ο οποιος ζει σε 300 τμ στο Κολωνακι,εχει διαμερισμα στο Παρισι,μια Μερσεντες και ενα "εξοχικο" στην Υδρα, και δηλωνει 2000 ευρω το μηνα εισοδημα,  αρχισε να λεει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ με αυτα που λες παραπανω....ξερεις τι εκανε ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ φιλος μου (ο οποιος ζει σε 3αρι με 1300 ευρω το μηνα κια δεν εχει καν αυτοκινητο) ακουγοντας τα?

 

Aπλα κουνουσε το κεφαλι του....απελπισμενος.. ;D

 

"Τωρα καταλαβα γιατι εχετε τα χαλια που εχετε" μου ειπε...συγκαταβατικα..."με τετοια μυαλα δεν σας βλεπω να καταφερνετε και τιποτα στα επομενα χρονια.." και ξερεις κατι..δυστυχως ειχε ΔΙΚΙΟ..

   

 

O φίλος σου κούναγε συγκαταβατικά το κεφάλι του απελπισμένος με τον πολίτη  με τα 3 σπίτια και τα 2000 (δηλωθέντα) το μήνα ή με το κράτος που τόσα χρόνια έπρεπε να τον είχε ΠΗΔΗΞΕΙ ΟΡΘΙΟ τον εν λόγω πολίτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου