Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπεις λοιπόν ότι σε δεύτερη σκέψη δεν είσαι ούτε και εσύ απόλυτος.

 

Είμαι πολύ υπερήφανος για το ότι είμαι εντελώς "σχετικός" και καθόλου "απόλυτος".

 

Επίσης:

 

Έχοντας διαβάσει και παλαιότερα ποστς του trolley, έχω την εντύπωση ότι είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς, χωρίς καθόλου κρατική παρέμβαση και αυτό αποκόμισα και από την τελευταία του δημοσίευση.

 

... οπότε μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω φίλε atreu73 και είναι πιθανό ότι δεν φταις εσύ αλλά εγώ. Όπως και αν έχει, η τοποθέτησή σου για το ζήτημα της απείθειας με βρίσκει κάθετα διάφωνο για τους εξής λόγους:

 

α) όπως ήδη έγραψα υπάρχουν συχνές-πυκνές ευκαιρίες για αλλαγή της ισχύουσας πολιτικής και των ισχυόντων νόμων.

 

β) η τεράστα πλειοψηφία όσων απειθούν δεν έχουν το κοινωνικό και οικονομικό προφίλ του Γιάννη Αγιάννη (δηλαδή δεν ψάχνουν καθόλου για το γάλα των παιδιών τους) αλλά είναι τομάρια απληστίας και οδηγούν καλύτερα αυτοκίνητα από το δικό μου. Όσοι έχουν περιμένει πάνω από τρία λεπτά στα διόδια της Μαλακάσας, ξέρουν ότι αυτοί που σηκώνουν τις μπάρες είναι αυτοί με τους μεγάλους κινητήρες (το έγραψε και κάποιος άλλος αυτό).

 

Τέλος, ο μεγαλόψυχος επιχειρηματίας (και όχι μεγαλοβιομήχανος, όπως λανθασμένα και βολικά υπέθεσες) δεν είναι καθόλου μυθολογικό πλάσμα αλλά πολύ-πολύ πραγματικό και βέβαια δεν "βγάζει" 20.000.000 το χρόνο, αλλά πολύ-πολύ λιγότερα. Είμαι βέβαιος ότι (αν είσαι μέρος του κόσμου του επιχειρείν) γνωρίζεις ήδη τέτοιους ανθρώπους. Το ότι υπάρχουν και καθάρματα (θα έγραφα πέντε-έξι, αλλά δεν μου φταίει σε τίποτε το φόρουμ) δεν αρκεί ως έδαφος για τέτοιες γενικεύσεις που να δικαιολογούν μία "επανάσταση".

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και όχι μεγαλοβιομήχανος, όπως λανθασμένα και βολικά υπέθεσες

 

Που να τον ΒΡΟΥΜΕ τον μεγαλοβιομηχανο ρε αρχηγε μου?Για να εχεις ...μεγαλοβιομηχανους πρεπει να εχεις και....βιομηχανια (και για να εχεις βιομηχανια πρεπει να εχεις και εργατικη ταξη.. ;))

 

Βασικα στην Ελλαδα μεγαλοβιομηχανοι,μεγαλοκεφαλαιουχοι,μεγαλοεπιχειρηματιες κτλ...μας εχουν τελειωσει εδω και χρονια και υπαρχουν μονο στη ΦΑΝΤΑΣΙΑ μερικων μερικων που ακομα..πιστευουν σε θεωριες που εχουν πεθανει και εχουν ηλικια ανω των 200 ετων ;)

 

Κατι κακομοιρηδες μικρομεσαιοι εχουν απομεινει και παλευουν με 30% εισφορες στο ΙΚΑ και μια απο τις υψηλοτερες φορολογιες στα Βαλκανια....

 

Αλλα ακομα και οι...μεγαλοκαρχαριες του εξωτερικου να ηθελαν να ερθουν ποιος ΜΑΝΑΤΖΕΡ θα δεχονταν να φορολογουν με 45% το μισθο του αν ξεπερναει τα 100 χιλιαρικα το μηνα (μανατζερ για οσους προερχονται απο τον σοσιαλιστικο ρεαλισμο ειναι αυτος που κανει μια επιχειρηση επιτυχημενη ή αποτυχημενη)

 

Ενα καταπληκτικο αρθρο για οποιον δεν βαριεται να διαβασει και διαβασα προσφατα ειναι αυτο...αξιζει τον κοπο να το διαβασετε και εσεις

 

http://www.capital.gr/News.asp?id=1692967

 

και αλλο ενα πολυ σχετικο με αυτο

 

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1691950

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, ο μεγαλόψυχος επιχειρηματίας (και όχι μεγαλοβιομήχανος, όπως λανθασμένα και βολικά υπέθεσες) δεν είναι καθόλου μυθολογικό πλάσμα αλλά πολύ-πολύ πραγματικό

 

O εργοδότης μου δεν έκανε μειώσεις μισθών, παρόλο που είχε το δικαίωμα λόγω μείωσης κερδών, οπότε ναι υπάρχουν τέτοιοι επιχειρηματίες.

 

υγ1 δε θεωρώ ότι είναι θέμα μεγαλοψυχίας η διατήρηση των μισθών,

υγ2 η επιχείρηση, που εργάζομαι απασχολεί περισσότερο από 500 υπαλλήλους, οπότε δε μιλάμε για το μαγαζάκι της γειτονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος. Ακομα βλεπετε εφιαλτες με το Βλαδιμηρο Ιλιτς ουλιανοφ?

 

Πραγματικα εμετικα και τα δυο αρθρα που παρεθεσες φιλε SF.

 

πραγματικα μου κανει τεραστια εντυπωση 21 χρονια μετα την καταρρευση της ΕΣΣΔ και με δεδομενη την αναμφισβητητη παγκοσμια οικονομικη και ιδεολογικη κυριαρχια του καπιταλισμου (η οποια δεν απειληθηκε ποτε ουσιαστικα ), αλη αυτη η κλαψα και η προπαγανδα που γινεται απο διαφορες "πενες" σαν αυτες του capital.gr, ή σαν την αρθρογραφια της καθημερινης, του ΣΚΑΙ, του SF του trolley κλπ

 

Καθε λιγο και λιγακι να αναθεματιζουν οτι παραπεμπει σε σοσιαλισμο, σφυροδρεπανα, απεργιες, μοσχες, κεντρικες επιτροπες και σουξου μουξου μανταλακια.

 

Γιατι τοσο μενος ρε παιδια ? Μιλαμε για παντελη ανυπαρξια οποιασδηποτε αριστερης πολιτικης/ρευματος/τασης κλπ . Δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο σοσιαλιστικη οικονομια, δεν υπαρχει πουθενα παγκοσμιως καποιο ισχυρο κομμα, κινημα κλπ.

 

Παρολα αυτα η βελονα κολημενη εκει :" Μας κυβερνανε οι κομμουνιστες, για ολα μας τα προβληματα φταιει οτι ειμαστε Σοβιετια."

 

Θα με κανετε να πιστεψω αυτους εκει στον περισσο που λενε οτι το συστημα τους πολεμαει συνεχεια γιατι ειναι οι μονοι που τα λεν σωστα...

 

Δηλαδη αν στο 2012 γραφουμε ποσο κακο κανει στην Ελληνικη οικονομια ο λενιν, η "αριστερα", οι κομμουνιστικες ιδεες, το οτι για ολα μας τα προβληματα φταιει  οτι ειμαστε σοβιετικο κρατος και ξερω γω τι αλλη γραφικοτητα, τι γινοταν οταν ακομα υπηρχε ΕΣΣΔ?

 

Ξανα ελεος

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα ελεος

 

Δεν ήξερα ότι σας επιτρέπουν να μιλάτε για "κατάρρευση της ΕΣΣΔ".

 

Επικίνδυνα αυτά τα πράγματα, διότι μπορεί κάποιος να θελήσει να μάθει για ποιο λόγο κατέρρευσε, και ευτυχώς ακόμη ζούνε οι άνθρωποι εκείνης της περιόδου, οπότε μπορούν να σας ενημερώσουν από πρώτο χέρι. Οπότε, δεν χρειάζεται να απαντήσω στις ερωτήσεις σου, τόσοι ήρθαν (και συνεχίζουν να έρχονται), οπότε αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, μπορείς να τους ρωτήσεις.

 

Μην βιαστείς: δεν σκοπεύουν να γυρίσουν πίσω.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hwept τι θέλεις και τα σκαλίζεις.. Κράτα αυτό απο τη συζήτηση και άδειασέ μας τη γωνιά: ;D

 

για να ισχυσει λοιπον πρεπει να αλλαξουμε το ΒΑΣΙΚΟ μας προβλημα,δηλαδη τα ΜΥΑΛΑ μας και την ΗΛΙΘΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΙΚΗ (του πρωκτου) "ιδεολογια" μας ,που μας εφερε αλλωστε ως εδω....(σε αυτη τη χωρα ειτε ειμαστε δεξιοι ,ειτε ειμαστε αριστεροι πανω κατω ολοι την ιδια αριστεριστικη ,again του πρωκτου,  "ιδεολογια" εχουμε...) αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι στα σοβιετικου τυπου καθεστωτα,ενα απο τα οποια ειμασταν και εμεις μεχρι να κοπουν τα δανεικα,οντως οι ανθρωποι ΔΕΝ πληρωναν ΦΟΡΟΥΣ...

 

[move]Μάλλον δε σας τα λένε καλά εκεί στον Περισσό hwept... :P[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ευτυχώς ακόμη ζούνε οι άνθρωποι εκείνης της περιόδου, οπότε μπορούν να σας ενημερώσουν από πρώτο χέρι

 

Αν ζουνε λεει....εχω 2 φιλαρακια στο Βερολινο που....φιλοξενηθηκαν απο τη Σταζι για καμποσα χρονακια γιατι ενα βραδυ πηγαν να την κανουν.... ;)...αλλα και καμμια 500ρια χιλιαδες παππουδια που αραζουν στα παρκα τα καλοκαιρια και οταν πιασεις τη κουβεντα μαζι τους σου λενε ιστοριες  για εκεινη την εποχη  να σου σηκωνεται η τριχα....(οχι τοσο για το φασιστικο καθετως και την καταπιεση οσο για την πληρη ελλειψη εστω και των ουσιωδων για την επιβιωση αγαθων)

 

Ευτυχως ηρθε η επιθυμια για την ελευθερια το γερμανικο μαρκο και καταφεραν να απαλαχθουν απο τα relics... ;) (η αληθεια ειναι οτι οι διαδηλωτες δεν φωναζαν "freiheit" αλλα Deutsche Mark & οταν επεσε η Αν.Γερμανια δεν ετρεχαν να εκδικηθουν τους καταπιεστες τους αλλα να αγορασουν μπανανες και κολοχαρτο απο το Lidl  (πραγματα ανηκουστα για αυτους.. ;D)..τοσο επιτυχημενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ηταν το συστημα αυτα...

 

Hwept μου σηκωσες την τριχα με αυτα που γραφεις ΕΣΥ....και ελπιζω τουλαχιστον να εισαι καποιας ηλικιας γιατι αν εισαι νεος και υπαρχουν και αλλοι που να σκεπτονται ετσι την κατσαμε τη βαρκα...  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου